خبر مهم درباره فروش خودرو بدون قرعه‌کشی

متقاضیان خرید خودرو منتظرند تا سیاست‌گذار از دور جدید فروش خودرو بدون قرعه‌کشی رونمایی کند. اولین دور عرضه خودرو با ساز و کار جدید در اسفند 1401 استارت خورد و در دهه اول اردیبهشت سال جاری با نهایی شدن انتخاب متقاضیان به کار خود پایان داد.

خبر مهم درباره فروش خودرو بدون قرعه‌کشی

به گزارش زنهار؛ مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو گفت عرضه  خودرو  در سامانه یکپارچه تخصیص منتظر یک تعیین تکلیف یک مساله است و تا زمانی که این مساله حل نشود، خبری از آغاز دور جدید فروش  خودرو  در سامانه یاد شده نخواهد بود.

مهدی تقدسی درباره این اتفاق گفت که باید نوبت تخصیص متقاضیانی که نوع خودروهای خود را در مرحله ویرایش تغییر داده‌اند، مشخص شود. بنابراین طبق اظهارنظر مدیر سامانه یکپارچه تا زمانی که ویرایش‌های انجام شده توسط متقاضیان نهایی نشود و زمان تحویل خودروهای جایگزین مشخص نشود هیچ سازوکاری برای مرحله دوم در دستور کار قرار نخواهد گرفت.

طبق گفته این مدیر صمت آنچه آغاز مرحله دوم را به تاخیر می اندازد بحث انصراف متقاضیان بعد از مشخص شدن زمان تحویل خودروهای جایگزین است. مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو می‌گوید پس از مشخص شدن نوبت‌ها، شاید برخی مشتریان همچنان تمایل نداشته باشند که در آن زمان خودرو دریافت کنند، بنابراین باید این اجازه و زمان را در اختیار آن‌ها قرار دهیم انصراف خود را ثبت کنند و بتوانند در مرحله دوم ثبت‌نام کنند.

تقدسی تاکید کرد بنابراین در حال حاضر نمی‌توان زمان دقیقی را برای آغاز فرآیند مرحله دوم به طور مشخص اعلام کرد. البته فراموش نکنیم در حالی مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از مشخص نبودن زمان دقیق آغاز دور دوم فروش محصولات خودروسازان با شیوه نوبت‌دهی خبر می‌دهد که پیش‌تر وزارت صمت 16 اردیبهشت سال جاری را به عنوان زمان آغاز دور جدید فروش خودرو بدون قرعه کشی اعلام کرده بود.

تقدسی این احتمال را مطرح می‌کند که تعیین تکلیف خودروهای جایگزینی برای متقاضیانی که به دنبال تغییر زمان تحویل خودروی خود از سال 1403 به سال جاری بودند تا اواسط هفته آینده به طول بیانجامد. البته اگر زمانی نیز برای انصراف دهندگان در نظر گرفته شود، می تواند این مساله در بهترین حالت تا اواخر هفته آینده ادامه داشته باشد.  

سخنگوی صمت نیز به طور تحویلی درباره زمان برگزاری دور جدید فروش خودرو با مکانیزم نوبت دهی گفته بود وزارت صمت در آینده نزدیک زمان برگزاری دور دوم فروش محصولات خودروسازان با ساز و کار نوبت دهی را اعلام می کند. البته امید  قالیباف  برگزاری دور دوم عرضه خودرو را قطعی دانسته بود.

علاوه بر اظهارات مدیران صمت باید توجه کنیم که استیضاح وزیر صمت نیز سبب می شود تا دست اندازی در مسیر عرضه خودرو با ساز و کار نوبت دهی ایجاد شود.

در مجموع می‌توان گفت به احتمال زیاد دور جدید فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه در تاریخ 16 اردیبهشت 1402 عملیاتی نشود و این طرح پیش فروش در بهترین حالت در دهه پایانی اردیبهشت 1402 عملیاتی شود.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار