چه تیمی بیشترین سود را از اشتباهات داوری برد؟

در فاصله دو هفته مانده به پایان رقابت‌های لیگ برتر هیجان در این مسابقات به اوج خود رسیده و استرس و هیجان بالایی را در دو هفته پیش رو شاهد خواهیم بود.

چه تیمی بیشترین سود را از اشتباهات داوری برد؟

به گزارش زنهار؛ در فاصله دو هفته مانده به پایان رقابت‌های لیگ برتر هیجان در این مسابقات به اوج خود رسیده و استرس و هیجان بالایی را در دو هفته پیش رو شاهد خواهیم بود. کوچک‌ترین لغزش در بین دو مدعی اصلی قهرمانی یعنی پرسپولیس و سپاهان و همچنین دو تیم مس کرمان و نفت آبادان که برای فرار از سقوط تلاش می‌کنند می‌تواند به قیمت یک ناکامی بزرگ باشد و به همین دلیل باشگاه‌ها از تمام ابزار‌ها برای موفقیت در دو بازی آینده استفاده می‌کنند. در این میان نقش داوری‌ها هم بسیار مهم و حیاتی خواهد بود و در این شرایط انتقادات زیاد از اشتباهات داوری به یکی از بهانه‌های مرسوم در هفته‌های پایانی تبدیل شده است. بسیاری از باشگاه‌ها با انتشار بیانیه‌ها یا مصاحبه‌های مختلف تلاش داشتند تا بخشی از عدم نتیجه‌گیری خود در تعدادی از مسابقات را به اشتباهات داوری ربط بدهند که البته در برخی موارد نیز حق با آن‌ها بود، اما بررسی اشتباهات داوری در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که اگرچه اشتباهات داوری وجود داشته، اما به این اندازه که جلوه داده می‌شود در سرنوشت مسابقات تاثیرگذار نبوده است. پیش از این ۱۹ هفته ابتدایی رقابت‌های لیگ برتر مورد بررسی قرار گرفت که ملاک این بررسی نظرات کارشناسان در برنامه تلویزیونی «فوتبال برتر» بود که تا آن زمان در بین سه مدعی جدی قهرمانی، سپاهان ۶ امتیاز سود کرده بود و استقلال ۵ و پرسپولیس نیز ۳ امتیاز متضرر شده بودند. حالا به بررسی ۹ هفته اخیر می‌پردازیم تا ببینیم که آیا تغییری در این جدول صورت گرفته یا نه.

سپاهان

شاگردان مورایس در این ۹ هفته تنها یک بار اشتباهات داوری باعث تغییر نتیجه مسابقه آن‌ها شده که مربوط به بازی با تراکتور در هفته ۲۵ است که به عقیده کارشناسان این برنامه، یک پنالتی برای سپاهانی‌ها به دلیل خطای هند بازیکن تراکتور اعلام نشد. آن‌ها این بازی را با یک گل باختند و به این ترتیب یک امتیاز ضرر کردند تا درمجموع لیگ همچنان ۵ امتیاز سود کرده باشند. البته در دیدار برابر ذوب‌آهن یک بازیکن حریف اخراج نشد و برابر مس رفسنجان نیز هر دو تیم یک پنالتی از داور طلبکار شدند که با توجه به برتری سپاهان در هر دو مسابقه این اشتباهات تاثیری در امتیازگیری طلایی‌پوشان نداشته باشد. برابر پرسپولیس هم گل آن‌ها آفساید نبود که البته در ادامه یک گل دیگر زدند و بازی را بردند.

استقلال

آبی‌های پایتخت تا پیش از این ۹ بازی ۵ امتیاز خود را به دلیل اشتباهات داوری از دست داده بودند، اما در این ۹ هفته با توجه به اینکه اکثر دیدار‌ها را برده بودند و در دو بازی دربی و نفت آبادان که امتیاز از دست دادند به تشخیص سه کارشناس برنامه فوتبال برتر اشتباهی رخ نداده است به این ترتیب همچنان همان ۵ امتیاز ضرر در کارنامه این تیم ثبت می‌شود. در بازی با نساجی در هفته ۲۱ هم که با تساوی یک -یک به پایان رسید هر سه کارشناس برنامه معتقد بودند خطایی روی قایدی رخ نداده و او شبیه‌سازی انجام داده است. خطای اعلام نشده روی کی‌روش استنلی در بازی با گل‌گهر نمی‌تواند روی گلی که استقلال ثانیه‌هایی بعد به ثمر رساند و بازی به تساوی کشیده شد تاثیرگذار باشد چراکه حتی درصورت وجود VAR نیز این صحنه مورد بازبینی قرار نمی‌گرفت. در بازی با آلومینیوم هم هر سه کارشناس معتقد بودند خطای زبیر نیک‌نفس مستحق کارت قرمز نبوده است و تصمیم داور در دادن اخطار در این صحنه درست بود. در بازی با هوادار یک پنالتی برای استقلال گرفته نشد که البته بازی را آبی‌ها ۶ بر یک بردند. در دربی برآیند نظر کارشناسان این برنامه این بود که برخورد توپ به دست گولسیانی پنالتی نیست و در بازی نفت آبادان هم این نفرات معتقد بودند که گل شاگردان ویسی در موقعیت آفساید به ثمر نرسیده است.

پرسپولیس

قرمز‌ها در هفته بیستم از داور ضرر کردند و پیش از گل هوادار روی عمری خطا صورت گرفت که هر سه کارشناس آن را تایید کردند. به این ترتیب آن‌ها یک امتیاز ضرر کردند. در بازی با سپاهان هم همان‌طور که گفته شد با توجه به اینکه بازی را باختند اشتباه داوری به سود آن‌ها ملاک قرار نمی‌گیرد. برابر ملوان هم کارشناسان داوری برنامه معتقد بودند که ضربه پریرا که منجر به گل سوم این تیم شد از خط دروازه عبور نکرده است، اما بدون این گل هم قرمز‌ها سه امتیاز بازی را می‌گرفتند. در مصاف با مس رفسنجان، اما شاگردان گل‌محمدی ۲ امتیاز از داوری سود بردند چراکه خطای بیرون محوطه جریمه را داور این بازی پنالتی گرفت تا آن‌ها بازی را با همین یک گل ببرند. در دیدار برابر مس کرمان یک پنالتی برای این تیم اعلام نشد و گل سالم این تیم به‌زعم کارشناسان این برنامه تلویزیونی آفساید گرفته شد، اما درنهایت این بازی به سود پرسپولیس به پایان رسید و داوری این مسابقه تاثیری در امتیازگیری قرمز‌ها نداشت. در بازی هفته گذشته این تیم برابر پیکان هم کارشناسان داوری معتقد بودند که خطا روی صادقی پنالتی بوده که از دید داور پنهان ماند و البته پنالتی اعلام‌شده برای این تیم هم دو مخالف و یک موافق در بین سه کارشناس داوری این برنامه داشت تا درنهایت پرسپولیس نیز در این ۹ هفته در مجموع یک امتیاز از داوری سود برده باشد که با توجه به ضرر ۳ امتیازی قبلی از داوری حالا ۲ امتیاز در این فصل از داوری ضرر کرده است.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار