پرسپولیس و سپاهان با چه تیم‌هایی بازی دارند؟

با توجه به بازی‌های باقی‌مانده، کار سپاهان، روی کاغذ، در مقایسه با پرسپولیس و استقلال به‌مراتب راحت‌تر است؛ ولی درست مثل شرایط دو تیم تهرانی در هفته قبل، آن‌ها نه‌تنها باید همه بازی‌ها را ببرند بلکه باید این بار منتظر بمانند که پرسپولیس هم امتیاز از دست بدهد. پرسپولیس از درجه سختی بازی‌های پیش‌رو، در رده متوسط قرار می‌گیرد و استقلال سخت‌ترین بازی‌ها را پیش‌رو خواهد داشت.

پرسپولیس و سپاهان با چه تیم‌هایی بازی دارند؟

به گزارش زنهار؛ هفته بیست‌وهفتم رقابت‌های لیگ برتر در حالی به پایان رسید که پرسپولیس، یکی از بخت‌های قهرمانی در این دوره از رقابت‌ها، در فاصله ۲۴ ساعت، دو بار اسمش به‌عنوان برنده هفته اعلام شد. این تیم که پیش از برگزاری بازی‌های این هفته با ۵۴ امتیاز در رده سوم قرار داشت و دو تیم ۵۵ امتیازی سپاهان و استقلال را بالای سر خودش می‌دید، با خلق دو اتفاق مهم، در پایان هفته، به‌عنوان صدرنشین معرفی و به استقبال هفته بیست‌وهشتم رفت. ماجرا از این قرار است که شاگردان گل‌محمدی ابتدا در حساس‌ترین بازی فصل، با ارائه یک بازی هوشمندانه و منطقی، استقلال، رقیب همیشگی را با یک گل شکست دادند تا بالاتر از این تیم قرار بگیرند. اگرچه پرسپولیس خیالش راحت بود که به طور موقتی هم که شده می‌تواند صدرنشین باشد، ولی خوش‌بین‌ترین هوادار پرسپولیس هم فکر نمی‌کرد قریب به ۲۴ ساعت بعد از دربی، یک اتفاق خوشحال‌کننده دیگر برای پرسپولیس رقم بخورد.

این یکی مربوط به تقابل تیم‌های صدرنشین سپاهان و یکی از تیم‌های پایین جدول یعنی ملوان بود. روی کاغذ بسیاری تصور می‌کردند سپاهان یک بازی ساده و حتی پرگل را پیش‌رو خواهد داشت، ولی آن بازی با آن همه وقت اضافه‌ای که داور در نظر گرفت، نهایتا با تساوی یک – یک به پایان رسید تا پرسپولیس ۵۷ امتیازی صدرنشین جدید لیگ شود و تیم‌های سپاهان با ۵۶ و استقلال با ۵۵ امتیاز در تعقیب آن باشند. به‌این‌ترتیب پرسپولیسی‌ها دوباره بعد از ۱۰ هفته دوری از صدر جدول، بالانشین شدند و حالا سرنوشت قهرمانی دست خودشان است. آن‌ها اگر سه بازی باقی‌مانده در لیگ برتر را به سود خود خاتمه دهند، بدون حرف‌وحدیث می‌توانند جام قهرمانی لیگ برتر را برای هفتمین بار بالای سر ببرند و به یکه‌تازی‌شان در این زمینه ادامه دهند.

با این حال، دوباره با درنظر‌گرفتن بازی‌های پیش‌رو این امر کار چندان ساده‌ای هم نخواهد بود. ابتدا باید این نکته را در نظر گرفت که با توجه به امتیازات کسب‌شده از طرف تیم‌ها و بازی‌های باقی‌مانده فقط همین سه تیم پرسپولیس، سپاهان و استقلال شانس برای قهرمانی دارند و سایر تیم‌ها باید به فکر رتبه‌های دیگر باشند. تراکتور، تیم چهارم جدول ۴۶ امتیازی است و حتی اگر هر سه بازی پیش‌رو را ببرد، باز هم به امتیازات فعلی پرسپولیس نمی‌رسد. پس جدال اصلی بین همین سه تیم مدعی باقی می‌ماند؛ اما اینجا معادلات همان‌طور که فعلا از سوی ملوان به هم خورده، می‌تواند دوباره تغییر کند.با توجه به بازی‌های باقی‌مانده، کار سپاهان، روی کاغذ، در مقایسه با پرسپولیس و استقلال به‌مراتب راحت‌تر است؛ ولی درست مثل شرایط دو تیم تهرانی در هفته قبل، آن‌ها نه‌تنها باید همه بازی‌ها را ببرند بلکه باید این بار منتظر بمانند که پرسپولیس هم امتیاز از دست بدهد. پرسپولیس از درجه سختی بازی‌های پیش‌رو، در رده متوسط قرار می‌گیرد و استقلال سخت‌ترین بازی‌ها را پیش‌رو خواهد داشت.

شرایط در جدول به‌گونه‌ای است که پرسپولیس باید در سه بازی آینده به مصاف پیکان تهران، گل‌گهر سیرجان و نساجی مازندران برود که به‌جز مصاف با گل‌گهر که در ورزشگاه آزادی تهران خواهد بود، سرخ‌پوشان باید در کرج به مصاف پیکان بروند و در قائمشهر هم میهمان نساجی باشند. پرسپولیس در دور رفت از سه بازی پایانی خود توانست هفت امتیاز بگیرد، مقابل پیکان متوقف شد و گل‌گهر و نساجی را شکست داد؛ اما شرایط در نیم‌فصل دوم کاملا متفاوت است و کوچک‌ترین لغزشی از سوی شاگردان یحیی گل‌محمدی می‌تواند باعث از‌دست‌رفتن صدر جدول شود و فرمول حتمی قهرمانی سرخ‌پوشان پایتخت در لیگ بیست‌ودوم، کسب سه پیروزی در سه بازی آینده است. طلایی‌پوشان اصفهانی در سه بازی پایانی باید مقابل نفت مسجدسلیمان، پیکان تهران و مس کرمان قرار بگیرند که هر سه تیم جزء تیم‌های پایین‌جدولی هستند؛ اما کسب شش امتیاز از ۹ امتیاز ممکن در دور رفت باعث شده تا گمانه‌زنی‌هایی درباره عملکرد سپاهان در سه بازی باقی‌مانده مطرح باشد. شاگردان مورایس برای بازگشت به صدر جدول و فتح لیگ برتر، باید هم سه بازی آینده خود را برنده شوند و هم اینکه امید داشته باشند که پرسپولیس در بازی‌های باقی‌مانده نتواند حداکثر امتیاز را بگیرد تا آن‌ها بتوانند فاتح این فصل از رقابت‌های لیگ برتر شوند.

استقلال تهران با هدایت ریکاردو سا پینتو بعد از ناکامی در کسب پیروزی در دربی پایتخت، حالا کمترین شانس را در مسیر قهرمانی دارد. آبی‌پوشان پایتخت به لحاظ قرعه میزبانی نسبت به دو رقیب دیگر خود در شرایط مطلوب‌تری قرار دارند و دو مسابقه از سه بازی پایانی آبی‌ها در لیگ بیست‌ودوم در ورزشگاه آزادی خواهد بود؛ اما نتایج ضعیف استقلال در سه بازی پایانی دور رفت باعث شده تا هواداران این تیم چندان شانسی برای تیم خود در کورس قهرمانی قائل نباشند. آبی‌پوشان پایتخت در سه بازی آینده باید به مصاف صنعت نفت آبادان، مس رفسنجان و تراکتور تبریز بروند که هر سه تیم در هفته‌های گذشته عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته‌اند.

استقلال برای قهرمان‌شدن با توجه به فاصله دو‌امتیازی‌اش تا صدر جدول و البته شکست در بازی رودررو مقابل پرسپولیس و سپاهان، باید امیدوار به لغزش دو مدعی قهرمانی باشد تا بتواند به صدر جدول صعود کند. جالب آنکه از ابتدای فصل، آبی‌ها هنوز طعم صدرنشینی را نچشیده‌اند و باید دید در سه هفته پایانی فصل آیا آن‌ها به شکلی معجزه‌آسا می‌توانند در کورس قهرمانی خود را به صدر برسانند و برای دومین سال پیاپی فاتح لیگ برتر شوند و در ورزشگاه آزادی جشن قهرمانی بگیرند یا خیر. در کنار این موارد باید به قانون جدید لیگ برتر هم اشاره شود که در صورت تساوی امتیازات همه چیز را به سود سپاهان می‌کند. در قانون جدید، تفاضل گل برچیده شده و بازی‌های رودررو لحاظ می‌شود. سپاهان در مقایسه با پرسپولیس و استقلال شرایط بهتری دارد. آن‌ها یک بار با پرسپولیس مساوی کرده و یک بار هم این تیم را برده‌اند. هر دو بازی رفت و برگشت را هم از استقلال برده‌اند تا مشخص شود در صورت تساوی امتیاز با هرکدام از این تیم‌های تهرانی، دست بالا را دارند. در سوی دیگر، پرسپولیس هم شرایط بهتری در مقایسه با استقلال دارد. آن‌ها بازی رفت دربی را مساوی کرده‌اند و بازی برگشت را هم که همین چند روز پیش با گل عیسی آل‌کثیر برنده شده‌اند. به‌این‌ترتیب در صورت تساوی امتیاز با استقلال، این پرسپولیس است که در جدول رده‌بندی بالاتر قرار می‌گیرد.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار