مسعود پزشکیان کیست؟

مسعود پزشکیان، سیاستمدار اصلاح طلب، نایب رئیس اول دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکوست که در کارنامه‌اش سمت وزیر بهداشت دولت هشتم را هم دارد.

مسعود پزشکیان کیست؟

به گزارش زنهار، این روز‌ها با درگذشت ابراهیم رییسی رییس‌جمهوری پیشین ایران نام مسعود پزشکیان برای کاندیداتوری ریاست‌جمهوری برسر زبان‌ها افتاده است. پس از درگذشت ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط هلیکوپتر بل ۲۱۲ سرپرستی دولت به مدت ۵۰ روز به محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور سپرده شد و دولت طی این مدت فرصت دارد تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی را برگزار کند. این روزها همزمان با انتخاباتی شدن فضا نام چهره‌های مختلفی برای کاندیداتوری در بین اصولگرایان شنیده می‌شود. در بین گزینه‌های موجود مسعود پزشکیان و اسحاق جهانگیری شاید مهم‌ترین گزینه‌ها باشند.

به ویژه اینکه گفته می‌شود این دو فرد تعامل خوبی می‌توانند با رهبری داشته باشند. مسعود پزشکیان تصمیم  قطعی خود را برای کاندیداتوری اعلام کرده است. او انگیزه خود را از کاندیداتوری چهاردهمین دوره ریاست جمهوری افزایش مشارکت مردمی در انتخابات اعلام کرد. در این مطلب درباره سوابق سیاسی و فعالیت‌ها و بیوگرافی مسعود پزشکیان بخوانید. 

پزشکیان در هفتم مهر ۱۳۳۳ در شهر مهاباد به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در همان شهر مهاباد گذراند و در رشته صنایع غذایی از هنرستان کشاورزی ارومیه دیپلم گرفت. سپس به سربازی رفت و این دوره را در زابل در استان سیستان و بلوچستان گذراند و در همین دوران بود که به پزشکی علاقه‌مند شد.

او پس از دوران سربازی برای ورود به پزشکی ناچار شد بار دیگر و این بار در رشته طبیعی دیپلم بگیرد و در سال ۱۳۵۵ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز پذیرفته شد. او در سال ۱۳۶۴ پزشکی را تمام کرد و به‌عنوان مربی فیزیولوژی در دانشکده پزشکی تدریس کرد. او تحصیلاتش را در پزشکی ادامه داد و توانست در سال ۱۳۶۹ تخصص خود در رشته جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز بگیرد. پزشکیان در سال ۱۳۷۲ فوق تخصص جراحی قلب را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کرد و پس از آن هم وارد بیمارستان قلب شهید مدنی تبریز و بعد‌ها رییس آن بیمارستان شد.

ازدواج و فرزندان​

پزشکیان در دانشگاه و در انجمن اسلامی فعالیت زیادی داشت و در دانشگاه به بحث و مناظره می‌پرداخت. هنگامی‌که او در دانشکده پزشکی درس می‌خواند با همسرش که هم‌دانشگاهی و هم رشته بودند، آشنا شد.

در سال ۱۳۵۸ پس از آن‌که چپی‌ها مراسم سخنرانی هاشمی رفسنجانی را در دانشکده پزشکی به هم زدند، کار به درگیری فیزیکی بین دانشجویان مخالف نظام و طرفداران نظام کشید که در نهایت دانشگاه بسته شد. در این دوران بود که امام خمینی دستور بسته‌شدن دانشگاه‌ها داد که انقلاب فرهنگی را در پی داشت. 

پزشکیان و همسرش در این دوران ازدواج کردند و ۴ فرزند حاصل این پیوند است. همسر مسعود پزشکیان در سال ۱۳۷۳در یک تصادف همراه با یکی از فرزندانشان درگذشت.

مسعود پزشکیان

او در مورد ازدواجش می‌گوید: «با همسرم هم دانشگاهی و هر دو عضو انجمن اسلامی بودیم، آن زمان فقط دو نفر از دانشجویان دختر در دانشگاه چادری بودند و یکی از آن‌ها همسرم بود. وقتی با انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها تعطیل شد، از او خواستگاری کردم و خیلی راحت و ساده با مهریه یک جلد قرآن مجید، یک جلد مفاتیح الجنان و یه شاخه نبات ازدواج کردیم و زندگی دانشجویی خود را ادامه دادیم.» نایب رئیس مجلس با اشاره به مرگ زودهنگام همسرش گفت: «برای من که یک دختر و دو پسر داشتم، خیلی سخت بود ادامه زندگی پس از مرگ همسرم، اما به خاطر بچه‌ها تصمیم گرفتم تنها بمانم. چون بچه‌ها ممکن بود راحت با این موضوع کنار نیایند.»

او در مورد همسر از دست رفته‌اش می‌گوید: «من و همسرم مسئول اکیپ‌های اضطراری لشگر عاشورا بودیم. هر عملیاتی لشگر عاشورا می‌کرد، ما بچه‌ها را جمع می‌کردیم و می‌بردیم به جبهه. با سختی‌ها پیش بردیم. بعد از این که جنگ تمام شد بحث سر این بود که ما بتوانیم مشکل مردم را حل کنیم و برای همین هم انقلاب کردیم. برای این که این کار را کنیم باید مهارت کسب می‌کردیم. وقتی در دانشگاه کار تمام می‌شد ،امکان نداشت در دانشکده و بیمارستان بمانم. به خانه می‌آمدم تا خانمم هم درس خود را بخواند. بعد از اتمام جنگ برای درس وقت بیشتری گذاشتیم. در امتحانات کتبی من نفر دوم کشور و همسرم نفر اول شد. ایشان جراح زنان شدند و ما هم جراح قلب. تمام تلاشمان هم این بود که مشکل مردم را حل کنیم.»

او اکنون سه فرزند با نام‌های یوسف، مهدی و زهرا دارد که در سال ۹۶ ماجرای دستمزد و شغل دخترش حرف و حدیث‌های زیادی به پا کرد.

شغل و درآمد زهرا پزشکیان​

ماجرا از استیضاح وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی در مجلس آغاز شد. در این ماجرا و مباحث پیش آمده برخی نمایندگان به شغل دختر پزشکیان و حقوق او در پتروشیمی جم اشاره کردند و او را متهم به رانت‌خواری کردند.

نماینده مردم تبریز در مجلس در پاسخ به این سوال که «مباحثی مطرح می‌شود که یکی از نزدیکان شما از طرف آقای ربیعی در جایی مشغول به کار شده لذا پزشکیان مانع استیضاح وزیر کار بود»، گفت: «زندگی بنده بسیار شفاف و وضعیت فرزندان بنده هم مشخص است. در رسانه‌ها درباره دختر بنده مسائلی را به اشتباه مطرح کرده بودند. دختر بنده فوق لیسانس پتروشیمی از دانشگاه شریف گرفته است و در شرکت جم مشغول به فعالیت است و حقوقش ماهانه ۴ میلیون تومان است و تمامی این مسائل هم ربطی به موضوع استیضاح وزیر ندارد که من بخواهم به خاطر آن جلوی استیضاح را بگیرم.»

در این میان مسئله این‌جاست که در سال ۹۶ پایه حقوق یک کارمند ساده بیش از ۶ میلیون تومان بوده است و چگونه ممکن است کسی با مدرک فوق لیسانس از دانشگاه شریف به حقوق ۴ میلیون تومان بسنده کرده باشد.

مسعود پزشکیان نخستین گام‌ها برای ورود به سیاست را از پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشکده پزشکی تبریز آغاز و در آنجا انجمن اسلامی راه‌اندازی کرد که در آن انواع کلاس‌های قرآنی، نهج البلاغه وجود داشت.

با آغاز جنگ او مسئول اعزام اکیپ‌های پزشکی به جبهه‌ها بود و خود نیز در جبهه هم رزمنده و هم پزشک بود.

او سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۹ رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود، اما به سمت معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نایل شد و به همین دلیل به تهران آمد. به گزارش رویداد۲۴ او در کابینه دوم سید محمد خاتمی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجلس رأی اعتماد گرفت و وزیر بهداشت شد.

پزشکیان در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ و در آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست‌جمهوری ایران با حضور در وزارت کشور در این انتخابات نام‌نویسی کرد اما صلاحیت وی تأیید نشد. مسعود پزشکیان در ۷ اسفند ۱۳۹۴ و همزمان با برگزاری انتخابات مجلس دهم، توانست با کسب ۲۶۱٬۳۹۴ رأی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو، به عنوان نخستین نامزد پیروز انتخابات در این حوزه، راهی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شود و همچنین وی توانست رکورد رأی مردم تبریز در انتخابات مجلس شورای اسلامی را بشکند. او در این انتخابات در لیست امید در انتخابات شورا‌های شهر و روستا قرار داشت.

پزشکیان در انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس دهم به عنوان نامزد فراکسیون امید برای نایب رییسی نام‌نویسی کرد و توانست با به‌دست‌آوردن ۱۵۸ رای نایب رییس اول دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شود. 

باتوجه به سقوط بالگرد ابراهیم رییسی و تیم همراهش در ۳۰ اردبیبهشت ۱۴۰۳ و در ورزقان شاهد انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در کشور خواهیم بود. دهم خرداد ماه که موعد نام‌نویسی نامزد‌ها در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوریست که در میان افراد محتمل نام پزشکیان هم به چشم می‌خورد با این تفاوت که او به صورت رسمی کاندیداتوری خود را اعلام کرده است.

وی در گفت‌وگویی درباره انگیزه خود برای نامزدی در انتخابات آتی گفته است: «قصدم از شرکت در انتخابات افزایش مشارکت مردمی و آوردن برخی افراد پای صندوق‌های رای در شرایطی است که این تصور در سطح داخلی و بین المللی در مورد ایران وجود دارد که مردم با صندوق‌ها قهر هستند.»/منبع: رویداد

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار