ولایتی: کشورهای غربی دست از ایجاد تنش در حوزه خلیج فارس بردارند

ولایتی مشاور رهبری گفت: توصیه جدی به بیگانگان به‌خصوص کشورهای غربی این است که دست از تحریکات خود در جهت افزایش تنش در منطقه حساس و مهم مانند حوزه خلیج فارس بردارند.

ولایتی: کشورهای غربی دست از ایجاد تنش در حوزه خلیج فارس بردارند

به گزارش زنهار ، علی اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در گفت‌وگویی با شبکه الجزیره درباره جزایر سه‌گانه ایران گفت: بر اساس تمامی مستندات و شواهد تاریخی و اسناد بین المللی، برخی ادعاها درباره جزایر سه‌گانه متعلق به جمهوری اسلامی ایران، کاملا بی اساس است.

ولایتی تاکید کرد: حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه امری ثابت شده است و هیچ تردیدی در مالکیت قطعی ایران از زمان های قدیم بر این جزایر نیست و ادعاهای مطرح شده از سوی بعضی از کشورهای همجوار فاقد هرگونه ارزش بین المللی و حقوقی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: بر همین اساس و بی تردید جمهوری اسلامی ایران در مورد استقلال و تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی تعارف ندارد و کشورهای منطقه باید هوشیار باشند در دام نقشه‌های تنش زا، توطئه های شوم دشمنان و کسانی که می خواهند امنیت و ثبات منطقه را که در حال حاضر با همکاری کشورهای این حوزه به حد مطلوبی رسیده نیفتاده و به خطر نیندازند

ولایتی در ادامه با اشاره به اسناد تاریخی که گویای مالکیت ایران بر جزایر سه گانه است، گفت: قطعاً ایران اجاره نخواهد داد که ادعای بی اساس در باره این جزایر عملی شود.

وی اضافه کرد: در منطقه بین دو کشور همسایه مشکلاتی به واسطه ادعای خلاف واقع امارات بوجود آمده که به هیچ وجه قابل دوام نیست و موجب تشدید نا امنی در منطقه خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بی تردید این تخم نفاق که توسط انگلیسی ها کاشته شد به ضرر مردم منطقه خواهد بود.

ولایتی تاکید کرد: روشن است که ایران به عنوان یک کشور مقتدر ولی صلح طلب به هیچ وجه نمی‌خواهد هیچ اختلاف و چالشی بین کشورهای منطقه باشد اما قطعا در مورد تمامیت ارضی خود کوتاه نخواهد آمد.

وی ادامه داد: طبیعت ژئوپلتیک منطقه اقتضاء می کند که دیر یا زود مجموعه کشورهای منطقه روابط خود را هر چه نزدیک تر و بیشتر نموده و اختلافات خود را کنار بگذارند و توسعه روابط ایران با همسایگان از جمله عربستان بهترین مثال برای این نمونه است.

ولایتی گفت: توصیه جدی به بیگانگان به‌خصوص کشورهای غربی این است که دست از تحریکات خود در جهت افزایش تنش در منطقه حساس و مهم مانند حوزه خلیج فارس بردارند.

 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار