مهمترین سرخط‌های خبری نیم‌روز گذشته

کانال 12 اسرائیل اعلام کرد یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، پیشنهاد آمریکا برای پیوستن به کابینه‌ای به ریاست بنیامین نتانیاهو، در صورت حصول توافق بر سر عادی‌سازی روابط با عربستان را رد کرد.

مهمترین سرخط‌های خبری نیم‌روز گذشته

به گزارش زنهار، عناوین زیر از مهمترین سرخط‌های خبری نیم‌روز گذشته هستند:

 

 سی‌وشش‌مین هفته اعتراضات علیه اصلاحات قضایی بی‌بی

رهبران اعتراضات علیه اصلاحات قضایی در اسرائیل برای سی‌وشش‌مین هفته متوالی در خیابان‌های شهرهای بزرگ سرزمین‌های اشغالی به ویژه تل‌آویو، تجمع کردند.

در پی اظهارات امیر اوهانا، رئیس پارلمان اسرائیل مبنی بر اینکه دیوان عالی اختیار لغو قوانین پایه‌ای را ندارد، مخالفان اصلاحات انگیزه بیشتری برای بازگشت به خیابان ها پیدا بودند.

طرح آمریکا برای ساخت راه آهن میان اسرائیل، هند، عربستان و اتحادیه اروپا

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر رهبران گروه ۲۰ برای مقابله با نفوذ فزاینده چین، روز شنبه از یک پروژه زیرساختی بین‌المللی بزرگ برای اتصال هند، خاورمیانه و اروپا از طریق راه‌آهن، خطوط کشتیرانی، کابل‌های داده پرسرعت و خطوط لوله انرژی خبر دادند.

یک رسانه آمریکایی گزارش داد، این یکی از طرح های کلیدی است که کاخ سفید در سطح بین المللی برای مقابله با نفوذ فزاینده پکن و معرفی جایگزینی برای طرح یک کمربند و یک جاده چین که خاورمیانه بخش مهمی از آن است، به دنبال آن بوده است.

بایدن گفت که عربستان سعودی، اسرائیل، امارات متحده عربی و اردن بخشی از این طرح خواهند بود.

به گزارش تارنمای آکسیوس، این توافق در حالی صورت می‌گیرد که دولت بایدن به دنبال تکمیل تلاش دیپلماتیک خود برای یک "توافق بزرگ" با عربستان سعودی است که می‌تواند شامل توافق عادی‌سازی روابط میان ریاض و اسرائیل باشد.

بایدن گفت: "این یک طرح بزرگ است. این یک معامله واقعا بزرگ است. این پروژه به تبدیل خاورمیانه به منطقه ای مرفه تر، باثبات تر و یکپارچه تر کمک می کند."

مخالفت لاپید با پیوستن به کابینه نتانیاهو در ازای عادی‌سازی روابط با عربستان

کانال 12 اسرائیل اعلام کرد یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، پیشنهاد آمریکا برای پیوستن به کابینه‌ای به ریاست بنیامین نتانیاهو، در صورت حصول توافق بر سر عادی‌سازی روابط با عربستان را رد کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از العربی الجدید، این کانال اسرائیلی افزود: مقامات ارشد آمریکایی این ایده را به لاپید که در حال حاضر در واشنگتن به سر می‌برد، ارائه کردند و پاسخ او این بود: «این به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.»

بنا به اعلام این کانال، لاپید به آمریکایی‌ها گفته است که با هرگونه توافق عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان در صورت اجازه دادن به ریاض برای غنی سازی اورانیوم در خاک این کشور مخالفت خواهد کرد.

این کانال اسرائیلی افزود:تلاش آمریکایی‌ها برای متقاعد کردن لاپید برای پیوستن به دولتی به ریاست نتانیاهو ناشی از درک آن‌ها است که احزاب راست افراطی مذهبی حاضر در دولت اجازه نخواهند داد نتانیاهو در ازای عادی‌سازی به فلسطینی‌ها امتیاز بدهد.

بر این اساس،  لاپید به آمریکایی‌ها صراحتا گفته است که بدون حمایت حزبش، نتانیاهو نمی‌تواند دولتی تشکیل دهد که اجازه تصویب توافق عادی‌سازی با عربستان را بدهد.

طبق اعلام کانال 13 اسرائیل، برآوردهای شایع در تل آویو نشان می‌دهد که تصویب توافق عادی سازی با عربستان مستلزم برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام و کسب مجوز مردمی برای توجیه این اقدام است.

شمار قربانیان زلزله مراکش به بیش از 1000 نفر رسید

زلزله‌ای به بزرگی ۶.۸ ریشتر شامگاه جمعه ۱۷ شهریور مراکش را لرزاند. مرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهر «اغیل» در استان حوز و تقریباً در ۷۰ کیلومتری جنوب مراکش بوده است.

طبق اعلام منابع رسمی در مغرب؛ شمار جانباختگان زمین لرزه شب گذشته در این کشور به یک هزار و ۳۷ نفر رسیده است.

رئیس هلال احمر مغرب اعلام کرد: نمی‌توان تعداد افراد مانده در زیرآوار زمین لرزه را تخمین زد، اما ۲۰۵ تن از زخمی‌ها در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

وزارت کشور مراکش نیز در تازه‌ترین اطلاع‌رسانی از وضعیت قربانیان و مصدومان زمین‌لرزه این کشور، مجروح شدن دست‌کم ۶۷۲ نفر را تائید کرده است.

کیسه خواب پر اسنوهاک کی تو 250

تبلیغ

کیسه خواب پر اسنوهاک کی تو 250

۲۰٪ ۴,۴۵۰,۰۰۰

۳,۵۶۰,۰۰۰ تومان

خرید

yn-ad

بیشتر قربانیان در مراکش [پایتخت] و پنج استان نزدیک به مرکز زمین‌لرزه ساکن بوده‌اند. با توجه به ادامه فعالیت تیم‌های جستجو و امدادرسانی و همچنین وضعیت وخیم برخی از مصدومان این حادثه، احتمال افزایش قربانیان بالاست.

نیروهای اورژانس همچنان به‌دنبال بازماندگان در زیر آوارهای ساختمانی می‌گردند.

رسانه‌های مراکش می‌گویند که این قوی‌ترین زمین لرزه‌ای است که تا به امروز در این کشور رخ داده است.

هشدار روزنامه نزدیک به سپاه به حاکمان سعودی

روزنامه جوان نوشت: عربستان برای عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها، بهانه نگرانی از اسلام‌گرایان داخل سعودی را در رسانه‌ها مطرح می‌کند، ولی فقط از اینکه ایران پرچمدار آزادی قدس می‌شود و مهم‌ترین آرمان اسلامی و عربی از دست آن‌ها خارج می‌شود، نگران است لذا روابط را با ایران به حالت عادی بازگردانده و با دشمن تاریخی و مذهبی‌شان در ترکیه هم طی سفر اردوغان آشتی کرده‌اند تا با هم افزایی با یکدیگر، نقش ایران را محدود کنند. پاسخ ایران به این معادله جدید، روابط فعال با یمن و فرود هواپیما‌های ایران در صنعا خواهد بود.

نرخ بیکاری عربستان به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید

بر اساس آخرین مقاله منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF)، نرخ بیکاری عربستان سعودی به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسیده است. در این گزارش آمده است که این کشور همچنین سریع‌ترین رشد اقتصاد را بین کشورهای G20 در سال ۲۰۲۲ داشته است.

بیکاری در میان جوانان نیز در سال ۲۰۲۲ به نصف کاهش یافت و به ۱۶.۸ درصد رسید، در حالی که مشارکت اقتصادی زنان به ۳۶ درصد رسید که از هدف ۳۰ درصدی تعیین‌شده در دستور کار اصلاحی چشم‌انداز عربستان سعودی ۲۰۳۰ فراتر رفت.

اتحادیه اروپا: انتخابات قره باغ را به رسمیت نمی‌شناسیم

نبیله مسرالی سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا این انتخابات برگزار شده را به رسمیت نمی‌شناسد.

جمهوری آذربایجان بلافاصله در واکنش به این انتخابات آن را اقدام بسیار تحریک آمیز و نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان خواند.

ترکیه نیز اعلام کرد: این انتخابات نامشروع را که نقض حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است، به رسمیت نمی شناسد.

هیاتی از عربستان به تهران سفر می‌کند

سفارت ایران در عربستان در پیامی در شبکه اجتماعی اکس نوشت: با عادی شدن مناسبات ایران و عربستان، یک هیات سعودی برای حضور در اجلاس بین المللی مبارزه با گرد وغبار روز شنبه ۱۸ شهریور عازم تهران شد.

همچنین یک هیات ایرانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای حضور در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو فردا عازم ریاض می‌شود.

توصیف گروه 20 از جنگ بین روسیه و اوکراین تغییر کرد

درحالیکه در نشست قبلی گروه 20 در بالی اندونزی بیانیه مشترک این گروه جنگ بین مسکو و کی‌یف را «جنگ علیه اوکراین» خوانده بود، حالا این توصیف در بیانیه نشست این گروه در هند به «جنگ در اوکراین» تغییر کرده است.

وزارت خارجه اوکراین در واکنش به این قضیه اعلام کرد که بیانیه مشترک رهبران گروه 20 در مورد تهاجم روسیه به اوکراین، چیزی نیست که به آن بتوان افتخار کرد.

دیدار هیات نیروهای مسلح ایران با وزیر دفاع آذربایجان

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای از دیدار هیات نیروهای مسلح ایران با وزیر دفاع این کشور خبر داد و به محورهای گفت‌وگوهای طرفین اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، وبگاه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه از هیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر سرتیپ «محمد احدی» استقبال کرد. این هیأت برای شرکت در نشست کمیته مشترک آذربایجان-ایران به آذربایجان سفر کرده‌ است.

طبق اعلام باکو، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در این دیدار درباره «اقدامات بازسازی که در مناطق آزادشده در قره‌باغ صورت گرفته و وضعیت عملیاتی در مرزهای آذربایجان-ارمنستان و در منطقه اقتصادی قره‌باغ صحبت کرد».

ای.بی.سی نیوز: آمریکا به احتمال زیاد به اوکراین موشک دوربرد می‌دهد

شبکه آمریکایی ای.بی.سی نیوز گزارش داد مقام‌های آمریکایی به احتمال زیاد سامانه‌ موشک دوربرد تاکتیکی ارتش آمریکا مشهور به ATACMS را در قالب بسته کمک‌های امنیتی بعدی خود برای اوکراین خواهند فرستاد.

به گزارش ایسنا، منابع آگاه به شبکه ای.بی.سی نیوز گفتند: این موشک‌ها در راه (اوکراین) هستند."

به گزارش این شبکه خبری، یک مقام آگاه دیگر نیز گفت، سامانه‌های موشک‌های دوربرد ATACMS "روی میز هستند" اما چند ماه ممکن است طول بکشد تا این موشک‌ها به اوکراین برسند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مشغول لابی کردن با دولت آمریکا برای دریافت این موشک‌های دوربرد است که می‌توانند تا برد ۱۹۰ مایل را طی کنند.

هر چند که فرانسه و بریتانیا سامانه‌های موشک‌های دوربرد خود شامل موشک‌های انگلیسی "سایه طوفان" را در اختیار اوکراین گذاشته‌اند، آمریکا تاکنون از ارسال موشک‌های دوربرد ATACMS که کی‌یف درخواستش را داشت، امتناع کرده بود.

سفر رهبر مخالفان طالبان به روسیه

احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت مردمی افغانستان" به مسکو سفر و با رهبر حزب عدالت و معاون رئیس دومای روسیه دیدار کرد. دو طرف درباره تشکیل دولت فراگیر در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش الجزیره، سرگئی میرونوف، رهبر حزب عدالت و معاون رئیس دومای روسیه گفت: پارلمان روسیه نشستی را درباره افغانستان برگزار و احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت مردمی افغانستان در مقابل نمایندگان و مسئولان روسی سخنرانی خواهد کرد.

به نوشته الجزیره "این اولین باری است که مسکو میزبان یک شخصیت افغانستانی مخالف طالبان است. آیا این مسئله پاسخ به انتقاداتی است که از کشورهایی مثل روسیه، هند و ایران می‌شود یا عمل به این نصیحت است که نباید تمام نیرو و توان و امکانات را روی طالبان سرمایه‌گذاری کرد؟"

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار