تاثیر مرگ پریگوژین بر قیمت دلار

دلار تهران هم اگر به روند نزولی خود ادامه دهد حمایت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان را پیش رو دارد در غیر اینصورت مقاومت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومانی پیش روی دلار قرار میگیرد.

تاثیر مرگ پریگوژین بر قیمت دلار

به گزارش زنهار،  خبرگزاری‌های روسیه می‌گویند هواپیمای یوگنی پریگوژین رهبر گروه واگنر در یک سانحه هوایی سرنگون شده است. پریگوژین رهبر گروه واگنر یک شرکت شبه‌نظامی خصوصی بود که به طور غیر مستقیم به ارتش روسیه وابسته است و با استخدام نیرو‌های داوطلب در جنگ‌های نیابتی شرکت می‌کند. در روز‌های ابتدایی تیرماه جهان با یک خبر شوکه شد. گروه شبه نظامی واگنر به رهبری پریگوژین علیه پوتین شورش کرد و به سمت مسکو لشکر کشید. اگرچه عمر این کودتا زیاد نبود و در یک روز با وساطت الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس به پایان رسید، ولی در همان روز اثر شگرفی بر بازار ارز گذاشت و دلار همزمان با شورش واگنر در روز سوم تیرماه هزار و ۵۵۰ تومان نوسان رو به بالا را تجربه کرد.

روسیه یکی از شرکای تجاری اصلی ایران است که تحریم‌ها دو‌کشور را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده و روند تجارت و سرمایه گذاری میان دو‌کشور بدون وابستگی به دلار روند صعودی دارد با توجه به محدودیت‌هایی که تحریم‌ها بر سرمایه گذاری و تجارت در کشور ایجاد کرده است شورش تیرماه نگرانی‌ها را از اینده شریک تجاری مهم ایران افزایش داد و به همین خاطر دلار یک رشد قابل توجه را ثبت کرد. این درحالی است که دلار تهران همزمان با اعلام خبر تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا و آزادسازی پول‌های بلوکه شده کره کاهش ۱۲۰۰ تومانی داشت و نوسان کمتری را نسبت به زمان شورش ثبت کرد.

روز چهارشنبه، هواپیمای رهبر شورشی واگنر سرنگون شد و بر اساس اعلام و تایید بسیاری از خبرگزاری‌ها پریگوژین در این پرواز بوده و کشته شده است. این اتفاق انگشت اتهام بسیاری را به سمت پوتین متمایل می‌کند و گروه واگنر تهدید به انتقام جویی کرده است. با توجه به تاثیر شگرفی که شورش واگنر در تیرماه بر بازار ارز داشت، یک اتفاق مشابه با توجه به سابقه‌ای که وجود دارد، می‌تواند قیمت دلار را دستخوش نوسانات کند.

روز قبل قیمت‌ها در بازار ارز افزایشی آغاز شدند در این شرایط آتش درهم تندتر از بقیه بود و بیشتر از سایرین بالا رفت، نرخ برابری درهم به دلار به کانال ۵۰ هزار تومان رسید و حباب آن همچنان در مسیر صعودی ادامه پیدا کرد. در چنین شرایطی مهم‌ترین مقاومت پیش روی درهم محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان است در صورتی که درهم روند نزولی بگیرد مهم‌ترین حمایت پیش روی آن محدوده ۱۳ هزار و ۵۶۰ تومان خواهد بود که منطبق بر سطح پنجاه درصدی فیبوناچی است.

دلار تهران هم اگر به روند نزولی خود ادامه دهد حمایت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان را پیش رو دارد در غیر اینصورت مقاومت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومانی پیش روی دلار قرار میگیرد.

اونس طلا بالا کشید

داده‌های تجاری ایالات متحده نشانه‌هایی از بروز رکود داشت، فعالیت‌های تجاری ایالات متحده در ماه آگوست تقریبا راکد بوده است. فعالیت‌های تجاری منطقه یورو و انگلستان هم در حالت انقباضی مانده اند چنین داده‌هایی انتظارات را از تشدید نرخ بهره در اقتصاد‌های برتر جهان کاهش داد و اونس طلا از پایین‌ترین سطح قیمتی پنج ماهه قبل به بالا برگشت.

قیمت سکه و طلا نیز در چنین شرایطی دچار نوسان شدند. طلای آب شده اگرچه به کانال ۱۰ میلیون تومانی برگشته است و لی در محدوده مهم مقاومتی سطوح فیبوناچی قرار دارد که با محدودیت ابر کومو همپوشانی دارد. مهم‌ترین حمایت طلای آب شده محدوده ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است و مقاومت محدوده ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را پیش رو دارد.

بورس احیا می‌شود؟

بازار سرمایه با خبر خروج خودرو از بورس کالا در روند صعودی قبلی شوکه شد و رشد آن متوقف شد، رشد نرخ خوراک خونش را به جوش آورد و و افزایش تعرفه و مالیات بر گروه معدنی تیر خلاص را پیکرش زد، بازار سرمایه حمایت مهم خط روند صعودی را از دست داده است و کاهش ارزش معاملات نشان از وخیم بودن شرایط بورس است، در چنین موقعیتی روز قبل دولت تمام اقدامات را برای احیای بازار سرمایه به کار گرفت، خبر‌ها حاکی از حذف احتمالی شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو و عرضه آن در بورس کالاست.

روز قبل به گفته محمد مخبر معاون اول رییس جمهور هم قرار بر تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و افزایش نرخ تسعیر ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی بود انتشار همه این اخبار در روز قبل بازار سرمایه را مثبت کرد و صف‌های خرید بالا رفت. اگر خبر‌ها در ادامه تایید شود و اخبار مثبت این چنینی ادامه پیدا کند. اولین مقاومت خط روند صعودی از دست رفته شاخص در محدوده یک میلیون و ۹۶۵ هزار واحد است. حمایت سطح پنجاه درصدی فیبوناچی در محدوده پنجاه درصدی نیز مهم‌ترین مقاومت پیش روی شاخص کل است.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار