وزیر جنجالی رئیسی اخراج می‌شود؟

اعلام وصول استیضاح وزیر صمت در اواخر فروردین ماه حواشی زیادی در پی داشت. در حالیکه یک نماینده شب گذشته از منتفی شدن این ماجرا خبر داده بود، نماینده ای دیگر این موضوع را تکذیب کرد. یک عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز گفت که هیچ امضایی از استیضاح وزیر صمت پس گرفته نشده است و آئین‌نامه اجازه پس‌گرفتن امضا را نمی‌دهد.

وزیر جنجالی رئیسی اخراج می‌شود؟

به گزارش زنهار؛  اعلام وصول استیضاح وزیر صمت در اواخر فروردین ماه حواشی زیادی در پی داشت. در حالیکه یک نماینده شب گذشته از منتفی شدن این ماجرا خبر داده بود، نماینده ای دیگر این موضوع را تکذیب کرد. یک عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز گفت که هیچ امضایی از استیضاح وزیر صمت پس گرفته نشده است و آئین‌نامه اجازه پس‌گرفتن امضا را نمی‌دهد.

بیست و هشتم فروردین ماه 1402 طرح استیضاح وزیر صمت طی گزارش مورخ ۱۴۰۲.۱.۲۷ کمیسیون صنایع و معادن مطابق ماده ۲۲۱ آیین‌نامه داخلی مجلس با امضای ۴۰ نفر از نمایندگان اعلام وصول شد.

پس از این ماجرا، شب گذشته کمال حسین پور، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس در مورد استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: با توجه به رهنمود رهبر معظم انقلاب، مساله استیضاح وزیر صمت منتفی است.

در پی این موضوع، لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مجلس در واکنش به اظهارات یک نماینده مبنی بر منتفی خواندن استیضاح وزیر صمت گفت: اتفاقا رهبر انقلاب از مجلس می خواهد که حقوق مردم استیفا شود و استیضاح وزیر در این خصوص لازم است. استیضاح وزیر صمت منتفی نشده و این صرفا استنباط شخصی یک نماینده است.

در همین رابطه علی جدی، نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: تعداد ۲۲ نفر از استیضاح کنندگان وزیر صمت پیش از اعلام وصول استیضاح، امضای خود را پس گرفتند که طبق آیین نامه می بایست تعداد امضاها در زمان اعلام وصول کاسته می شد.

وی افزود: نکته قابل توجه اینجاست که ۱۵ نفر از ۲۲ نفری که از استیضاح وزیر صنعت انصراف داده بودند، انصراف خود را در سامانه مجلس نیز به ثبت رسانده بودند.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت با وجود انصراف تعداد قابل توجهی از نمایندگان، هیات رییسه مجلس بدون توجه به آن، استیضاح وزیر صنعت معدن و تجارت را با ۴۰ امضا اعلام وصول کرد حال‌ آنکه باید استیضاح با ۱۸ امضا اعلام وصول می شد.

احمد رسولی نژاد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: زمانی که استیضاح اعلام وصول می شود طبق آئین نامه مجلس هیچ امضایی نه می توان پس گرفته شود و نه اضافه شود از این رو استیضاح وزیر صمت همان 42 امضا را دارد.

وی افزود: متاسفانه برخی از رسانه ها درحال بی تقوایی هستند و دست به هرکار می زنند تا نمایندگان مجلس را از وظیفه اصلی خودشان که نظارت بر وزرا است را منع کنند و با خبرسازی های فیک و غلط قصد بدنام کردن نام مجلس شورای اسلامی را دارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به صحبت های عیدفطر رهبر انقلاب درباره هماهنگی بین قوا، گفت: متاسفانه برخی از همکاران بنده فرمایشات رهبر انقلاب را به درستی متوجه نشده اند و سعی دارند با تفاسیر غلط مسیر و وظیفه مجلس شورای اسلامی را منحرف کنند رهبر انقلاب نفرمودند که نمایندگان از وظیفه خود دور یا کوتاهی کنند بلکه موضوع ایشان هماهنگی در حل مسائل مردم بود.

رسولی نژاد تصریح کرد: همچنین سخنگوی وزارت صمت در گفتگو با رسانه ملی بیان می کند که برخی از نمایندگان از استیضاح به دنبال منافع خود هستند بنده از آقای فاطمی امین سوال دارم که کدام از نمایندگان مجلس درخواست داشتند و نام آنها را مطرح کنند بدانیم چه کسانی قصد تخریب مجلس و وظایفشان را دارند.

وی بیان داشت: مجلس به دولت این را دوستانه را هشدار می دهد که به هیچ کسی چک سفید امضا نداده است و اگر وزیری ناکارآمد باشد و توان مدیریت نداشته باشد قطعا برکنار خواهد شد زیرا ما نمایندگان ملت هستیم و منافع ملی و مردم برای ما در ارجحیت است.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار