۳ کار مهم که اگر به شما تعرض جنسی شد باید بی‌درنگ انجام دهید

آسیب‌های ناشی از تجاوز جنسی می‌تواند قربانی را با زخم‌های جسمی، عاطفی و روانی مواجه کند. روش بهبود هر فرد و همچنین دست یافتن به آرامش روان، با دیگری متفاوت است، به همین دلیل نمی‌توان یک نسخه کلی برای تمامی آسیب‌دیدگان پیچید. اما به طور کلی یک سری اقدامات اولیه وجود دارند که در صورت انجام آن‌ها، می‌توانید با مدرک، ثابت کنید که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اید، می‌توان به راحتی فرد متجاوز را پیدا کرده و از همه‌ی این امور مهم‌تر میزان آسیب جسمی شما التیام یافته و بهبود می‌یابید.

۳ کار مهم که اگر به شما تعرض جنسی شد باید بی‌درنگ انجام دهید

طبق تعریف سازمان بهداشت آمریکا، تجاوز جنسی به معنی انجام هر گونه عمل جنسی بدون رضایت قربانی است که شامل موارد پیش‌ پا افتاده‌ای همچون لمس بی‌مورد افراد، تمام انواع آمیزش جنسی بدون رضایت قربانی، اقدام و تلاش برای آمیزش جنسی ناخواسته، آزار کودکان و آمیزش جنسی با آن‌ها و تمام روش‌های مختلف شکنجه جنسی است.

اگر خودتان و یا یکی از نزدیکتان این تجربه تلخ را داشته است باید ابتدا پیش از همه در نظر داشته باشید که مقصر اصلی این اتفاق، متجاوز است و شما هیچ گناهی مرتکب نشده‌اید. پس تمام انرژی خود را جمع کرده و اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. اولین و مهمترین اقدام حفظ امنیت شماست

خود را از فضایی که در آن قرار گرفته‌اید به سرعت دور کنید، حتی اگر آن فضا خانه‌ی شما باشد. نباید دیگر با مجرم تنها شوید. چرا که در برخی موارد مجرم پس از تجاوز، اقدام به آسیب زدن به قربانی کرده و حتی او را به قتل می‌رساند.

قطعا در این شرایط خیلی ترسیده‌اید پس با پلیس یا نزدیک‌ترین و مورد اعتمادترین فردی که می‌شناسید تماس بگیرید و بخواهید به سرعت خودش را به شما برساند. اولین کسی که در مورد تجاوز جنسی با او صحبت کرده‌اید، «اولین شاهد» نامیده می‌شود. این شخص ممکن است نیاز داشته باشد که در مورد وضعیت شما به پلیس گزارش دهد و در صورت امکان باید شما را تا بیمارستان یا ایستگاه پلیس همراهی کند.

هر گونه ارتباط دوباره، تماس تلفنی و هر پیامی از سمت متجاوز را نادیده گرفته و سعی کنید دیگر به او نزدیک نشوید.

سریعا خود را به نزدیک‌ترین بیمارستان یا درمانگاه برسانید و بخواهید که به عنوان پرونده‌ی تجاوز جنسی، نام شما را ثبت کنند. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نباید لباس خود را عوض کنید، به سرویس بهداشتی نروید یا اینکه دوش نگیرید، حتی موهای خود را شانه نزنید.  تعویض لباس و قرار دادن آن در کیسه پلاستیکی ممکن است باعث از بین رفتن مدارک جرم شود. چرا که، ممکن است روی بدن یا لباس شما مو، خون یا منی وجود داشته باشد که می‌تواند به عنوان مدرکی دال بر تجاوز به عنف استفاده شود.

اگر مجبور شدید لباس خود را عوض کنید حتما آن‌ها را در یک کیسه‌ی کاغذی قرار دهید. هر کاری ممکن است آثار جرم را از بین برده و نتوانید مجرم را شناسایی کرده و به دادگاه اثبات کنید. تنها تا ۷۲ ساعت پس از وقوع حادثه، دخول، تلاش برای دخول، رابطه دهانی و یا مقعدی، همه قابل شناسایی است، اما پس از آن دیگر اثبات جرم بسیار دشوار خواهد شد. اگر از بیماری‌های مقاربتی و یا باردار شدن می‌ترسید از کادر پزشکی بخواهید که شما را در این مورد راهنمایی کنند.

۲. دومین اقدامی که باید صورت گیرد، گردآوری شواهد برای اثبات تجاوز است

آسیب‌های شخصی و ترس از انگ اجتماعی نباید باعث شود که از اقدام به شکایت منصرف شوید. شما یک قربانی هستید و سکوت شما می‌تواند یک فرد متجاوز را به دامان جامعه برگردانده و دیگران را تهدید کند. همچنین فراموش نکنید که سکوت شما به متجاوز شجاعتی دوباره خواهد داد. او از سکوت شما سواستفاده می‌کند. درست است، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد و شما به گذشته باز نخواهید گشت، اما با شکایت کردن از متجاوز به جلوگیری از وقوع تجاوز جنسی برای شخص دیگری کمک خواهید کرد.

حتی اگر زمان تجاوز الکل یا مواد مخدر مصرف کرده‌اید، نباید مانع گزارش شما به پلیس شود. سعی کنید تا جایی که می‌توانید اتفاقات رخ داده را به یاد آورید.

در نهایت این شما هستید که می‌توانید این تصمیم را بگیرید یا از آن منصرف شوید. اما به هیچ عنوان شواهد را از بین نبرده و آن‌ها را نزد خود حفظ کنید. پرونده‌ها و شواهد پزشکی، هر گونه آسیب جسمی مثل خراش یا شکستگی، تماس‌های تلفنی، پیام‌ها و هر چیزی که می‌تواند مجرم را شناسایی کرده و او را به قانون تحویل دهد، از جمله مدارک عینی یک پرونده تجاوز هستند. آن‌ها را نگه‌داشته و در زمان مناسب اقدام کنید.

بهترین کار برای جلوگیری از مفقود شدن مدارک، ایمیل کردن آن‌هاست. هم برای خود و هم برای کسی که به او اعتماد زیادی دارید، مدارک را ایمیل کنید. اگر بتوانید از محل حادثه و تمامی خراش‌های ایجاد شده عکس بگیرید بهترین اقدام خواهد بود.

اگر بخواهید از متجاوز شکایت کنید (که البته باز هم تکرار می‌کنیم، بهترین اقدام است)، باید پلیس دستور شناسایی DNA را صادر کند. برای برخی آزمایشات، شما را به پزشکی قانونی می‌فرستند. هیچ ترسی به دل راه ندهید. باید خونسردی خود را حفظ کرده و تمامی آزمایشات را انجام دهید. مدارکی که پزشکی قانونی در اختیار پلیس می‌گذارد از مطمئن‌ترین مدارک است، پس بدون هیچ معطلی و علی‌رغم شرایط جسمی و روحی نامناسب‌، همه را با دقت انجام دهید.

زمان گزارش به پلیس، در ابتدا فقط یک بیانیه مختصر از شما می‌خواهند. قبل از امضای بیانیه حتماً آن را بخوانید. بعدا می‌توانید بیانیه مفصل‌تری ارائه دهید. یک کپی از بیانیه خود را بخواهید. پس از تشکیل دادگاه و مشخص شدن جرم، اگر از متجاوز یا متجاوزان می ترسید، از دادگاه بخواهید که به متجاوز اجازه خروج با قید وثیقه داده نشود یا اینکه حکم حفاظت درخواست کنید.

۳. مهمترین بخش، نیاز شما به یک پشتیبان است

حمایت از قربانی تجاوز

طبیعی است که قربانی هستید و در حالت شوک فرو رفته‌اید. ما سردرگمی شما را کاملا درک می‌کنیم. اولین چیزی که باید به خودتان بفهمانید این است که در تمام مدتی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اید یا قبل از آن، هیچ اقدام اشتباهی از سمت شما صورت نگرفته و تقصیر شما نیست. بهبودی شما و یافتن آرامش، به زمان و شجاعت زیادی نیاز دارد، اما هیچ‌کس مجبور نیست این تجربه را به تنهایی پشت سر بگذارد. اگر در خانواده کسی را دارید که به شما کمک کند از او بخواهید همراهی‌اتان کرده و یک مشاور خوب پیدا کنید. با اورژانس اجتماعی تماس گرفته و بخواهید متخصصان این حوزه را به شما معرفی کنند. اگر نیازمند روان‌پزشک بودید و نیاز به دارو داشتید از خوردن دارو امتناع نکنید، این فرآیند دائمی نخواهد بود.

در آخر اینکه

دوباره با خود و زندگی خود ارتباط برقرار کنید. کلاین روانشناس و متخصص حوزه آسیب‌های اجتماعی معتقد است تا زمانی که بارها و بارها آسیب‌هایی که بر روح و جسمتان وارد شده است را تحلیل نکنید و یاد نگیرید که فعالانه با آن‌ها کنار بیایید، دیگر خود را نیافته و نمی‌توانید مثل گذشته زندگی کنید.

همه کسانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند جمع دوستانشان را ترک می‌کنند، دیگر به باشگاه نمی‌روند، ترک تحصیل کرده و در خانه برای خود آرزوی مرگ می‌کنند. اما شما تنها به یک تلنگر درونی احتیاج دارید.  قطعا نمی‌توان انتظار داشت که شما درست مثل قبل به فعالیت‌هایتان ادامه دهید، اما سعی کنید از کوچک‌ترین و امن‌‌ترین گروه‌های دوستی خود شروع کنید و دوباره ارتباطات خود را آغاز کنید. ورزش کردن را هرگز فراموش نکنید.

در این مرحله، روانشناسان گروه درمانی را توصیه می‌کنند که می‌تواند ترس و افسردگی را کاهش دهد و مزایای روانی، عاطفی و اجتماعی مثبت بسیاری دارد. گروه درمانی یعنی وارد شدن به گروهی که درست مثل شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند و شما و آنچه پشت سر گذاشته‌اید را به خوبی درک می‌کنند. این عمل تاثیر عمیق درمانی بر شما خواهد داشت.

هیچ‌گاه فراموش نکنید که شما تنها قربانی تجاوز جنسی در دنیا نیستید و اگر سکوت کنید، آخرین نیز نخواهید بود. هر شکایت و هر فریاد، یک متجاوز را در چنگال قانون خواهد انداخت و رفته رفته این ظلم پاک می‌شود.

    دیدگاه شما