آقایان بخوانند/ آیا با فواید حیرت انگیز “ریش” آشنا هستید؟

در این بخش با فواید ریش گذاشتن برای سلامتی مردان آشنا می‌شویم. ریش گذاشتن فقط جنبه ظاهری ندارد و میتواند برای آقایان فواید بسیاری داشته باشد.

 آقایان بخوانند/ آیا با فواید حیرت انگیز “ریش” آشنا هستید؟

به گزارش زنهار به نقل از پارس ناز؛ همچنین مدل ریش هر فردی نکات زیادی درباره وضعیت سلامتی وی را آشکار می کند. در ادامه این مطلب فواید ریش گذاشتن را مرور می‌کنیم.

در پژوهشی کـه در دانشگاه ساوثرن کویینزلند استرالیا صورت گرفت معلوم شد ریش مردان مانع از رسیدن ۹۰ تا ۹۵ درصد اشعه های فرابنفش نور خورشید بـه پوست صورت می شود. بـه این ترتیب فرآیند پیری کند می شود و خطر ابتلا بـه سرطان پوست کاهش مییابد.

پزشک نیک لو یک متخصص پوست بریتانیایی میگوید بطور کلی مو محافظ مناسبی در برابر نور خورشید اسـت: «مو عملکردی شبیه بـه فاکتور SPF دارد. هرچه میزان و ضخامت موها بیشتر باشد، بـه نوعی می توان گفت درجه ی SPF بالاتر اسـت».

ریش علائم آسم و آلرژی را کاهش می دهد

تعداد زیادی از پژوهش ها بیان می کند در مورد مردانی کـه گرده ی گیاهان یا گرد و غبار باعث آلرژی یا آسم در انها می شود، مو های صورت شان کـه در نزدیکی بینی قرار دارد مانند نوعی فیلتر عمل می کند و قبل از آنکه ذرات آلرژی زا وارد بدن شوند جلوی آنها را میگیرد.

ریش نشانه های پیری را کم می کند

علاوه بر جلوگیری از نور خورشید و کاهش علائم پیری ناشی ازآن، موی صورت با مرطوب نگه داشتن پوست صورت علائم پیری را کم می کند. ریش از پوست صورت در برابر باد و هوای سرد کـه باعث خشکی پوست می شوند محافظت می کند.

همچنین استفاده از مرطوب کننده ها بر روی پوستی کـه ریش دارد در مقایسه با پوستی کـه در دسترس مستقیم هوا اسـت و مرطوب کننده بـه اسانی از روی آن پاک می شود مؤثرتر خواهد بود.

ریش از بیمار شدن جلوگیری می کند

کارول واکر متخصص سلامت مو میگوید ریشی کـه زیر چانه و گردن رشد می کند دمای گردن را بالا میبرد و می‌تواند از ابتلا بـه سرماخوردگی جلوگیری کند.

او دراین خصوص بیان می کند: «مو عایقی برای حفظ گرمای بدن اسـت. ریش بلند و پرپشت مانع از سرمای هوا می شود و دمای گردن را افزایش می دهد.

بـه این ترتیب زمانی کـه در دسترس هوای بیرون باشید یک مزیت محسوب می شود». پزشک فیلیکس چوآ متخصص بیماری های تنفسی هم می‌گوید موی صورت مانند یک مانع فیزیکی در برابر هوای سرد عمل می کند: «مو های اطراف چانه و گردن یک لایه ی محافظ ایجاد می کند».

ریش عفونت را کاهش می دهد

پزشک مارتین وید متخصص پوست میگوید داشتن ریش و سبیل بـه معنای آن اسـت کـه موی صورت اصلاح نشده؛ مسأله ای کـه عامل اصلی عفونت های باکتریایی در ناحیه ی ریش اسـت: «اصلاح صورت با تیغ باعث ایجاد جوش، مو های زیرپوستی و فولیکولیتیس «التهاب و عفونت فولیکول های مو» می شود، بنابر این مردان می‌توانند از مزایای داشتن ریش استفاده کنند».

اهمیت ریش در اسلام

ریش گذاشتن و پیرایش سبیل هردو طبق سنت اسلام واجب هستند. بـه روایت عبدلله بن عمر در حدیث ۷۸۱ از کتاب ۷۲ صحیح البخاری آمده اسـت: «خداوند فرمود سبیل را کوتاه کنید و ریش را «همان طور کـه هست» بحال خود رها کنید». طبق نظر و معیار اسلام، ریش باید از استخوان‌های گونه و همتراز با مجرای گوش‌ها شروع شود و از گونه‌ها تا انتهای چانه پایین بیاید.

موی گردن بخشی از ریش محسوب نمیشود و میتوان کلا آنرا تراشید. پس بطور خلاصه، گذاشتن ریش و سبیل در اکثر مکاتب اهل تسنن اسلام اجباری اسـت، هرچند در مکاتب فکری اسلامی مدرن کم کم این را پذیرفته‌اند کـه می توان ریش را پیراست یا این‌کـه کلا از ته تراشید.

ریش از شما در برابر سرما محافظت می‌کند

هزاران سال پیش، غارنشینان برای محافظت از خودشان در برابر سرما ریش می‌گذاشتند.

این رسم ازآن زمان بـه تمدن‌های باستانی مانند چین باستان، یونان باستان، و روم باستان منتقل شد. عملکرد ریش بعنوان عایق سرما ازآن زمان بـه بعد تغییری نکرده اسـت.

تعداد زیادی از مردها در کشور هـای سردتر تصمیم می گیرند کـه ریش بگذارند نه فقط برای محافظت از خودشان در برابر سرما، بلکه برای پیشگیری از سرخ و پوسته پوسته شدن پوست صورت‌شان.

با انجام اینکار بـه صورت خودکار در تلاش و هزینه‌های خود برای مراقبت از پوست‌تان صرفه‌جویی خواهد شد.

ریش بر هویت شما به عنوان یک مرد تاکید می‌کند

از ریش همچنین برای تاکید بر هویت یک مرد نیز استفاده شده اسـت، و بـه راستی هم یک مرد با ریش مردتر و بالغ بنظر می رسد بـه خصوص اگر صورتی بچه‌گانه داشته باشد، فک او ظریف یا پوستش بیش از حد لطیف باشد.

اینکار احتمال جذاب بودن یک مرد برای دختران را بیشتر خواهد کرد. مطالعات انجام شده اثبات کرده‌اند مردانی کـه ریش می گذراند در مقایسه با مردانی کـه ریش‌شان را از ته می‌تراشند ظاهری مردانه‌تر، نافذتر ودر عین حال بالغ‌تر دارند.

ریش باعث می‌شود در نظر زنان جذاب‌ تر جلوه کنید

سوای این‌کـه بدون شک ظاهری مردانه‌تر خواهید داشت، زنان نیز مردان دارای ریش را بیشتر دوست دارند چون ریش چشم‌ها را پر رنگ‌تر جلوه می دهد و ویژگی‌های «نابالغ» بودن موجود درصورت مثل فک یا چانه‌ی کوچک و ظریف را محو میکند یا پوشش میدهد.

بـه غیر از این، زنان از این‌کـه یک مرد ریش دار را شوهر آینده‌ی خود بدانند بیشتر احساس خاطرجمعی می کنند چون این مردها درنظر زنان پدران بهتری خواهند بود. زنان جذاب‌ترین اشکال ریش را ته‌ریش کوتاه یا ریش‌هایی با اندازه‌ی «طول» متوسط می دانند.

ریش همچنین هویتی مشخص و متمایز برای شما فراهم می‌آورد

ریش اغلب نسبت بـه سایر ویژگی‌های صورت بیشتر بـه چشم می آید، اما این همان چیزی اسـت کـه هویتی مشخص و متمایز بشما می‌بخشد. اگر ریش داشته باشید آدم‌ها شـما را بهتر و بیشتر تشخیص خواهند داد.

ریش در واقع پوست شما را جوانتر می‌سازد

ریش بخاطر حفاظتی کـه از پوست فراهم می‌آورد سلامت و جوانی آنرا التیام می‌بخشد؛ از محافظت در برابر لکه‌های پوستی گرفته، تا جوش، رنگ‌باختگی پوست، چین و چروک و تعداد زیادی از چیزهای دیگر.

نه تنها ریش از قسمت بیرونی بدن تان محافظت میکند بلکه با فیلتر کردن آلاینده‌ها برای این‌کـه پاک‌ترین هوا را استنشاق کنید و بهترین شرایط را از نظر سلامتی داشته باشید.

 

    دیدگاه شما