زنان بیشتر سیگار می کشند یا مردان؟ +آمار

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف دخانیات در سال های 95 تا 1400 در گروه سنی 18 تا 24 سال در مردان 34 درصد و در زنان 90 درصد افزایش داشته، گفت: مصرف روزانه سیگار در بین زنان حدود 190 درصد و در بین مردان 46 درصد و در گروه سنی 25 تا 34 سال نیز در مردان 19.6 و در زنان 90.88 درصد افزایش داشته است.

زنان بیشتر سیگار می کشند یا مردان؟ +آمار

به گزارش زنهار؛ جعفر جندقی در نشست خبری روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات، شعار سال ۱۴۰۲ این مناسبت را «حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات» عنوان کرد و افزود: ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خردادماه، روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری شده که در کشورمان به دلیل اهمیت این موضوع، یک هفته به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، اختصاص یافته است.

وی، روزشمار هفته ملی بدون دخانیات(۴ تا ۱۰ خرداد) را برشمرد و گفت: ۴ خرداد با عنوان کاهش مصرف دخانیات با قوانین حامی سلامت، ۵ خرداد با عنوان نقش آموزه های دین در کاهش مصرف دخانیات، ۶ خرداد با عنوان ترفندهای صنایع و سوداگران دخانیات برای افزایش مصرف و قاچاق دخانیات، ۷ خرداد با عنوان هنر و فیلم بدون دخانیات، حامی سلامت جوانان، ۸ خرداد با عنوان نظام سلامت، حامی ترک دخانیات، ۹ خرداد با عنوان دخانیات تهدیدکننده سلامت باروری، نوزاد و جوانی جمعیت و ۱۰ خرداد با عنوان جایگزینی کشت توتون با محصولات کشاورزی، ضامن امنیت غذایی، نامگذاری شده است.

جندقی تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت به دولت ها و‌ سیاستگذاران در مورد کنترل دخانیات پیشنهاداتی داده که از جمله آن می توان به برگزاری پویش های فرهنگی و آموزشی با موضوع کنترل دخانیات، آموزش افراد جامعه در مورد مضرات استعمال دخانیات، حمایت از برنامه ها و‌ سیاست های مشاوره و درمان، خلق محیط های سالم تر و حفظ و توسعه اماکن بدون دخانیات، وضع سیاست های پیشگیرانه از توسعه مزارع با هدف جلوگیری از جنگل زدایی و انتشار دی اکسید کربن و تغییرات آب و هوایی، حمایت از افزایش عوارض و مالیات بر صنعت دخانیات و محصولات آنها و افزایش آگاهی مردم نسبت به ترفندهای صنایع دخانی، اشاره کرد.

یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دخانیات مصرف می کنند

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص بیماری ‌و مرگ ناشی از مصرف دخانیات در جهان، گفت: در حال حاضر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دخانیات مصرف می کنند.

مرگ سالانه ۸ میلیون نفر در جهان

وی افزود: سالانه ۸ میلیون نفر در جهان جان خود بر اثر استعمال دخانیات از دست می دهند که ۱.۲ میلیون نفر آنها در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دخانیات توسط دیگران، بوده اند.

جندقی با بیان اینکه هر ۴ ثانیه یک نفر جان خود را بر اثر مصرف دخانیات از دست می دهد، خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده که در صورتی که اقدامی عاجل جهت کنترل مصرف دخانیات انجام نشود تا پایان قرن ۲۱، حدودا یک میلیارد نفر از مردم جهان قربانی این اپیدمی مرگبار خواهند شد.

وی با اشاره به وضعیت مصرف دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با بیان اینکه وضعیت شیوع مصرف دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی به ویژ در بین جوانان بسیار نگران کننده است، گفت: تا سال 2025، برخلاف روند کاهشی مصرف دخانیات در سایر مناطق جهان، شیوع استعمال دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی افزایشی است که به اپیدمی روزافزون بیماری ریوی منجر می شود.

وی ادامه داد: در این منطقه، حدود 38 درصد مردان و 29 درصد زنان دخانیات مصرف می کنند که این آمار در برخی کشورها به 57 درصد در مردان و 29 درصد در زنان نیز می رسد.

وی گفت: در منطقه، شیوع مصرف دخانیات در پسران 42 و در دختران 31 درصد (گروه سنی 13 تا 15 سال) است و دلیل اصلی بالا بودن شیوع مصرف در بین جوانان و نوجوانان نیز ترویج و تمایل آنها به مصرف قلیان است.

مرگ سالانه 60 هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در منطقه

جندقی با بیان اینکه سالانه 60 هزار نفر در منطقه به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند، گفت: سالانه به طور متوسط بیش از 40 هزار میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات دود می شود و سالانه بیش از 60 هزار ملیلیارد تومان صرف هزینه های بهداشتی و درمانی ناشی از مصرف دخانیات می شود.

وی افزود: سایز هزینه های ناشی از مصرف دخانیات، از جمله ناتوانی، مرگ زودهنگام و خسارات زیست محیطی در کشور بیش از 110 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

جندقی خاطرنشان کرد: براساس مطالعات استپس، وضعیت شیوع مصرف دخانیات در کشورمان در سال 1400، در مردان 25.88 و در زنان 4.44 و در مجموع، روند مصرف دخانیات طی سال های 95 تا 1400 در گروه سنی بالای 18 سال در کشور افزایشی بوده است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف دخانیات در سال های 95 تا 1400 در گروه سنی 18 تا 24 سال در مردان 34 درصد و در زنان 90 درصد افزایش داشته، تصریح کرد: مصرف روزانه سیگار در بین زنان حدود 190 درصد و در بین مردان 46 درصد و در گروه سنی 25 تا 34 سال نیز در مردان 19.6 و در زنان 90.88 درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر مصرف دخانیات در گروه سنی 13 تا 15 در کشورمان نیز 13 درصد و مصرف سیگار در دختران نوجوان، 133 درصد افزایش یافته است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار کرد: یکی از ترفندهای دخانی، معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک، سیستم های ایجاد بخار(ویپ) و سیستم های گرم کننده تنباکو به عنوان محصولات بی خطر است. جوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای اولین بار مواد دخانی را تجربه می کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین ایجاد شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارهای حفاظت جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات است. صنایع دخانی از طرق مختلف از جمله تولید محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام انداخته و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می روند.

جندقی با بیان اینکه صنایع دخانی هر ساله ده ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ بارشان هزینه می کنند و فعالیت ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و مصرف کنندگان جدید است، افزود: استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص که برای استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین به کار می رود، عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات است.

وی گفت: تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان کم خطر و کم آسیب به جای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است. وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیک با آسیب به کیسه های هوایی ریه، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. درواقع، هیچ نوع تنباکوی بدون دودی، جایگزین ایمنی برای سیگار نیست.

جندقی ادامه داد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید، نظیر سیگار و قلیان الکترونیک، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود موجب بیماری ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و ریوی و همچنین سرطان های دهان، زبان، لثه، مری و لوزالمعده می شود. زیرا این محصولات حاوی نیکوتین هستند که بسیار اعتیارآور است.

وی درخصوص خسارات زیست محیطی دخانیات هشدار داد و گفت: مواد شیمیایی سمی و میکروپلاستیک های موجود در ته سیگار و پسماندهای سیگار الکترونیک موجب آلودگی محیط زیست می شود.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: طبق مستندات جهانی، یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری و کاهش شیوع استعمال محصولات دخانی به عنوان کالای آسیب رسان سلامت، افزایش قیمت محصولات دخانی از طریق مالیات است. هر 10 درصد افزایش قیمت سیگار، می تواند مصرف دخانیات را به میزان 5 درصد کاهش دهد.

 

    دیدگاه شما