کشف گنج نفرین شده در زیر شومینه ۳۰۰ ساله

به گفته باستان‌شناسان، سکه‌های یافت‌شده زیر یک شومینه ممکن است توسط یکی از قربانیان بداقبال کشتار وحشتناک گلنکو که بیش از ۳۰۰ سال قبل در اسکاتلند رخ داد پنهان شده باشند.

کشف گنج نفرین شده در زیر شومینه ۳۰۰ ساله

به گزارش زنهار به نقل از فرادید، تقریباً ۴۰ نفر از اعضای قبیله مَک‌دونالد گِلِنکو در فوریه ۱۶۹۲ توسط سربازانی که به دستور دولت بریتانیا عمل می‌کردند کشته شدند. یک دانشجو اخیرا این گنجینه را در خانه‌ای یافته که به رئیس قبیله مرتبط است. لوسی اَنکِرز در نخستین حضور خود در یک کاوش عملی این گنجینه را پیدا کرد. ۳۶ سکه داخل دیگی بودند که درپوش آن، یک سنگریزه گرد کوچک بود و زیر تخته‌سنگی در شومینه قرار داشت.

این کشف در حفاری ماه اوت در محل خانه‌ای ویران‌شده به رهبری باستان‌شناسان دانشگاه گلاسکو انجام شد. این ملک با رئیس قبیله‌ی مَک‌دونالد گِلِنکو، Alasdair Ruadh ارتباط دارد. او جزو ۳۸ نفری بود که در این قتل‌عام کشته شدند.

خانم آنکرز گفته است: «به عنوان نخستین تجربه حفاری، گلنکو شگفت‌انگیز بود. دو هفته‌ای که برای حفاری سپری کردم، به من ثابت کرد به باستان‌شناسی علاقه دارم و دوست دارم آن را دنبال کنم. انتظار چنین کشف هیجان‌انگیزی را آن هم در نخستین تجربه حفاری‌ام نداشتم و فکر نمی‌کنم هرگز حس دیدن سکه‌هایی که از خاک درون دیگ بیرون آوردم را فراموش کنم.»

مک‌دونالدها به دلیل حمایت از پادشاه تبعیدی، جیمز هفتم اسکاتلند، هدف حمله قرار گرفتند. این قبیله از بازگرداندن سلسله استوارت به تاج و تخت بریتانیا حمایت کرد و در نخستین خیزش ژاکوبیت در سال ۱۶۸۹ شرکت کرده بود.

اواخر ژانویه ۱۶۹۲، حدود ۱۲۰ سرباز از هنگ پیاده ارلِ آرگیل از اینورگاری به رهبری سروان رابرت کمپبل از گلن لیون وارد گلنکو شدند. اعضای قبیله میزبان این نیروها شدند، تا این که در ۱۳ فوریه به میزبانان خود حمله کردند.

برخی از مردم سعی کردند در کولاک برفی به دره‌های تنگ اطراف فرار کنند، از جمله به جایی که گنجینه سکه‌ها در آن پیدا شده است.

دانشگاه گلاسکو دلایل متعددی را برای ارتباط این گنجینه با آن قتل عام مطرح کرده است. هیچ یک از سکه‌ها پس از دهه ۱۶۸۰ ضرب نشدند که باستان‌شناسان را بر آن داشته تا حدس بزنند به احتمال زیاد آن‌ها را دقیقاً قبل یا حین کشتار برای حفاظت، زیر شومینه پنهان کردند. افزون بر این، باستان‌شناسان می‌گویند هر کسی که سکه‌ها را دفن کرده برای برداشتن آن‌ها بازنگشته است و این نشان می‌دهد که شاید این فرد جزو قربانیان قتل‌عام بوده است.

دکتر مایکل گیوِن، یکی از مدیران پروژه باستان‌شناسی در گلنکو، می‌گوید: «این یافته‌های هیجان‌انگیز ما را از یک رویداد واحد و دراماتیک آگاه می‌کنند. این خانه روستایی، معمولی به نظر می‌رسد، اما یک شومینه بزرگ، تخته‌های کف چشمگیر و سفال‌های عجیب و غریب وارداتی از هلند و آلمان دارد. همینطور مجموعه شگفت‌انگیزی از سکه‌ها در یک گلدان کوچک که زیر شومینه دفن شدند.

دکتر گیون افزود: «به عنوان باستان‌شناس، در دست گرفتن اشیایی که در گذشته، بخشی از زندگی مردم بودند، یک امتیاز واقعی است.»

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار