شرایط دریافت وام ۳۰۰ میلیونی برای مستاجران

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت: تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن ابلاغ شده که پرداخت مابه‌التفاوت آن با تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی در دست بررسی است.

شرایط دریافت وام ۳۰۰ میلیونی برای مستاجران

به گزارش زنهار،حسین جنتی مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران با بیان اینکه تسهیلات ساخت ۸۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن هم در قالب  طرح‌های حمایتی و هم خودمالکی است گفت:  مصوبه تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن  مانند سایر تسهیلات متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه‌ اعطا نمی شود بلکه  اگر پروژه هنوز به مرحله فروش اقساطی نرسیده باشد هم متقاضی می تواند این وام را دریافت کند.

وی افزود: این تسهیلات  تنها به متقاضیان پرداخت نمی شود بلکه به پروژه های خودمالکی و یا نهضت ملی مسکن اعطا می شود و دستگاه های مربوطه از جمله راه وشهرسازی، شهرهای جدید و یا بنیاد مسکن مسئول پیگیری دریافت این تسهیلات از بانک ها  هستند.

جنتی اظهار کرد: در سال گذشته برای دریافت تسهیلات ساخت ۵۰۰ میلیون تومانی بانک ها همکاری مناسبی نداشته اند و با توجه به مصوباتی که در شورای عالی مسکن مبنی اقدامات تشویقی و تنبیهی بانک ها وجود داشت برخی از بانک ها همکاری خود را تقویت کردند اما امیدواریم برای تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی این همکاری ها بیشتر شود.

وی در خصوص اقساط این تسهیلات گفت: با توجه به مصوبه بانک مرکزی مبنی بر پلکانی شدن اقساط در دوسال ابتدایی ۵میلیون و۹۰۰ هزار تومان پرداخت می شود و پس از آن متناسب با نرخ تورم و پیشرفت پروژه میزان اقساط افزایش می یابد.

وی افزود: پیش از این تسهیلات ساخت ۵۰۰ میلیون تومان بوده که پرداخت مابه‌التفاوت  تسهیلات ۸۰۰ میلیون تومانی در دست بررسی است که امیدواریم اجرایی شود.

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳

در سال های اخیر، سامانه های متعددی، در رابطه با مساله املاک، از سوی دولت راه اندازی شده است که ثبت نام در برخی از آن ها، مانند سامانه املاک و اسکان، توسط مالکان و مستاجران، الزامی بوده و در برخی دیگر، مانند سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن،​ شکل اختیاری داشته است.

بنابر اعلام معاونت ساختمان و مسکن وزارت راه و شهر سازی، ثبت نام وام ودیعه مسکن سال گذشته، از ۲۶ خرداد ماه، آغاز گردید و تا ۳۰ آذر ماه، ادامه داشت. متقاضیان دریافت وام اجاره خانه، برای اینکه، جهت دریافت این تسهیلات، واجد شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن شناخته شوند، لازم است که دارای شرایط اعلام شده، در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی اینترنتی tem.mrud.ir، همچون شرایط ثبت نام مسکن اولی ها باشند. در ادامه، در رابطه با شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳، برای متقاضیان، توضیحات لازم آورده شده است.

۱متقاضی تسهیلات اجاره خانه، می بایست متاهل بوده یا سرپرست خانواده باشد.

۲اجاره نامه ارائه شده از سوی متقاضی وام ودیعه مسکن، می بایست به صورت رسمی تنظیم گردیده یا اینکه در سامانه ایران املاک، به ثبت رسیده و دارای کد رهگیری نیز باشد.

برای دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ متقاضی باید علاوه بر شرایط فوق، اجاره‌نامه‌ای را ارائه ‌دهد که مطابق با معیارهای دولتی باشد. طبق اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت tem.mrud.ir، اجاره‌نامه‌ به عنوان مدرک وام اجاره مسکن باید شرایط زیر را داشته باشد:

به صورت رسمی توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد

در سامانه ایران املاک (ir) ثبت شده و کد رهگیری دریافت کرده باشد.

در حال حاضر، ثبت اجاره‌نامه‌ها و دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات و املاک کشور فقط برای دفاتر املاک مجاز امکان‌پذیر است و دفاتر بدون مجوز و افراد عادی نمی‌توانند کد رهگیری دریافت کنند. این اطلاعات بر اساس روال سال قبل است و تغییرات احتمالی برای سال ۱۴۰۳ به محض اعلام، در مقاله به‌روزرسانی خواهد شد.

علاوه بر این، زمان انعقاد قرارداد اجاره نیز باید مد نظر قرار گیرد. بر اساس دستورالعمل‌های سال گذشته وزارت راه و شهرسازی قرارداد اجاره باید حداکثر تا پایان مهلت ثبت نام وام اجاره مسکن منعقد شده باشد. اگر قرارداد اجاره پس از این بازه زمانی منعقد شود، متقاضی واجد شرایط نخواهد بود./لندو

میزان اقساط ماهانه وام با در نظر گرفتن سود ۱۸ درصد به شرح زیر محاسبه می‌شود:

برای وام۱۰۰ میلیون تومانی: مبلغ تقریبی قسط ماهانه ۲٫۵۳۹٫۳۴۳ تومان

برای وام۱۵۰ میلیون تومانی: مبلغ تقریبی قسط ماهانه ۳٫۸۰۷٫۰۰۰ تومان

برای وام۲۰۰ میلیون تومانی: مبلغ تقریبی قسط ماهانه ۵٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان

همچنین کل سود پرداختی برای این وام‌ها در طول دوره پنج ساله به صورت تقریبی به شرح زیر است:

کل سود پرداختی برای وام۱۰۰ میلیون تومانی: حدود ۵۲٫۳۶۰٫۵۶۵ تومان

کل سود پرداختی برای وام۱۵۰ میلیون تومانی: حدود ۷۸٫۵۴۰٫۸۴۷ تومان

کل سود پرداختی برای وام۲۰۰ میلیون تومانی: حدود ۱۰۴٫۷۲۱٫۱۲۹ توما

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار