خبر مهم درباره کارت سوخت و پایان سهمیه سوخت

ثبت نام کارت سوخت از دو روش امکان‌پذیر است. افراد می‌توانند به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند یا اینکه به‌طور غیرحضوری برای ثبت نام کارت سوخت با موبایل و از طریق اینترنت یا کد USSD اقدام نمایند.

خبر مهم درباره کارت سوخت و پایان سهمیه سوخت

به گزارش زنهار، مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت

جهت انجام حضوری یا اینترنتی ثبت نام کارت سوخت، باید مدارک زیر را ارائه بدهید.

اسکن شناسنامه، کارت ملی یا پاسپورت معتبر مالک خودرو

اصل و اسکن کارت یا سند خودرو به نام ثبت نام کننده کارت سوخت

اصل و اسکن بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو یا موتورسیکلت (صدور کارت سوخت بدون داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث امکان‌پذیر نخواهد بود.)

اصل و اسکن برگ سبز خودرو برای خودروهای تعویض پلاک شده

ارائه کدپستی و شماره تلفن مالک وسیله نقلیه به‌همراه نشانی منزل

اسکن فیش پرداخت و هزینه ثبت نام به حساب شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی

ثبت نام کارت سوخت با موبایل؛ آموزش ثبت نام کارت سوخت با گوشی؛ نحوه ثبت نام کارت سوخت با گوشی موبایل؛ آموزش ثبت نام کارت سوخت، آموزش ثبت نام کارت سوخت به صورت آنلاین با موبایل، ثبت نام کارت سوخت، ثبت نام کارت سوخت با موبایل و اینترنت

برای ثبت نام کارت سوخت با موبایل یا هر دستگاه هوشمند دیگری که به اینترنت متصل باشد، باید به وبسایتی که دولت برای این کار معرفی کرده است مراجعه کنید. سایت ثبت نام کارت سوخت mob.gov.ir است که در آن خدمات متنوعی ارائه می‌شوند. در بخشی از این وبسایت، مالکان خودرو و موتور سیکلت می‌توانند برای گرفتن کارت سوخت وسیله نقلیه خود اقدام کنند.

برای ثبت نام کارت سوخت با گوشی موبایل مراحل زیر را دنبال کنید.

وارد سایت mob.gov.ir شوید.

اپلیکیشن دولت همراه را دانلود و روی گوشی‌ خود نصب کنید.

پس از نصب اپلیکیشن و ورود به آن، ابتدا باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. توجه داشته باشید، شماره تلفن همراه باید به نام خودتان (مالک خودرو) باشد.

در این مرحله، پیامک تایید برای شما ارسال می‌شود.

کد ملی و تاریخ تولد را وارد کرده و درستی آن‌ها را تایید کنید.

گزینه ثبت نام در سامانه هوشمند سوخت را انتخاب کنید.

در این مرحله، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که باید اطلاعات مربوط به وسیله نقیله را در آن‌جا وارد کنید. برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت توسط شما، لازم است که سند وسیله نقیه به نام خودتان باشد.

معرفی وسیله نقلیه شما از دو روش امکان‌پذیر است. روش اول اسکن بارکد موجود بر روی کارت خودروست و روش دوم، وارد کردن کد شناسایی (vin) وسیله نقلیه به‌صورت دستی.

پس از تایید اطلاعات خودرو، فهرست شماره کارت‌های بانکی شما نمایش داده می‌شود.

یکی از کارت‌های بانکی خود را انتخاب کنید. یادتان باشد، این همان کارتی است که نهایتا به کارت سوخت تبدیل می‌شود.

نکته مهم: در هنگام کار با سامانه، از برنامه‌های VPN استفاده نکنید.

آموزش ثبت نام کارت سوخت با گوشی با اپلیکیشن دولت همراه

ثبت نام کارت سوخت با موبایل از طریق اپلیکیشن دولت همراه، ساده‌تر و سریع‌تر از انجام این کار با کمک وبسایت خدمات دولت خواهد بود. بعد از دانلود و نصب این برنامه روی گوشی، شماره تلفن خود (به نام مالک) وارد برنامه کنید تا کد تایید برای شما پیامک شود. بعد از ورود کد ملی و تاریخ تولد، صحت اطلاعات را تایید کنید تا به مرحله بعد بروید.

بعد از ورود به اپلیکیشن، روی گزینه ثبت نام بزنید.

اطلاعات خودرو را وارد کنید. برای این کار می‎‌توانید بارکد روی کارت خودرو را با استفاده از دوربین نرم افزار اسکن نمایید یا کلید شناسایی (VIN) را دستی وارد کنید.

در مرحله بعدی لیست کارت‌های بانکی شما نمایش داده خواهد شد. کارتی که می‌خواهید به کارت سوخت تبدیل شود را انتخاب و گزینه تایید را بزنید.

بعد از اتمام مراحل، اطلاعات وسیله نقلیه و شماره حساب کارت بانکی شما نمایش داده خواهد شد. با ثبت نهایی فرایند، پیامکی با مضمون ثبت و بررسی درخواست شما ارسال خواهد شد.

ثبت نام از طریق سامانه ثبت درخواست صدور کارت هوشمند سوخت

در راستای توافق‌های صورت گرفته بین شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی با شرکت پژوهش و توسعه ناجی، سیستم «سامانه ثبت درخواست صدور کارت هوشمند سوخت» در راستای تسهیل ثبت نام کارت سوخت با موبایل یا سایر دستگاه‌های هوشمند راه اندازی شده است. با مراجعه به این سایت نیز می‌توانید برای ثبت نام و درخواست کارت سوخت اقدام کنید. بنابر اعلام مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، فرایند تولید کارت سوخت پس از دریافت اطلاعات مالک، پلاک خودرو و کلید شناسایی خودرو (VIN) از شرکت پژوهش و توسعه ناجی به وزارت نفت صورت می‌گیرد.

مراحل ثبت نام کارت سوخت با موبایل از طریق این سامانه به شرح زیر خواهد بود.

ابتدا وارد سامانه شوید و گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

در صورتی که پیشتر در سامانه ثبت نام کرده باشید، گزینه ورود را بزنید.

در غیر اینصورت گزینه ثبت نام را انتخاب کنید. برای این کار، روی تب «ثبت نام حقیقی» کلیک نمایید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. باقی مراحل تقریباً مشابه سامانه خدمات دولت طی خواهد شد.

ثبت نام کارت سوخت با موبایل

برای ثبت نام کارت سوخت با موبایل دو روش وجود دارد؛ روش اول که برای این کار پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از اپلیکیشن است. شما می‌توانید برنامه موبایلی «دولت همراه» را از همان سامانه mob.gov.ir یا از مارکت‌های داخلی مانند کافه بازار و مایکت دانلود کنید. این برنامه هم برای گوشی‌های اندرویدی و هم برای آیفون در دسترس است.

برای ثبت نام در برنامه «دولت همراه»، ابتدا باید شماره موبایل خود را وارد نمایید. یک کد تایید برای شما پیامک می‌شود که باید آن را وارد کنید تا شماره موبایل به تایید برسد.

پس از ورود به برنامه، می‌توانید از خدمات مختلفی که در آن ارائه شده‌اند استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای استفاده از تمام خدمات اینترنتی دولت، باید اطلاعات افراد با شماره موبایل آنها مطابقت داشته باشد.

مثلا شخصی که برای دریافت کارت سوخت اقدام می‌کند، باید مالک خودرو باشد، مالک سیم کارت باشد و کد ملی او نیز با مشخصات مالک سیم کارت مطابقت داشته باشد.

روش دیگر برای ثبت نام کارت سوخت با موبایل، استفاده از کد USSD است. شما با موبایل خود می‌توانید کد دستوری #۴* (ستاره چهار مربع) را شماره‌گیری نمایید. سپس یک سری گزینه‌ها برای شما نمایش داده می‌شوند که اگر آنها را به درستی انتخاب کنید، خیلی راحت می‌توانید ثبت نام کارت سوخت با موبایل را برای وسیله نقلیه خود به انجام برسانید.

توجه داشته باشید که برای انتخاب هر کدام از گزینه‌های USSD حداکثر ۴۵ ثانیه زمان دارید. اگر بیشتر از این زمان برای انتخاب معطل کنید، از ثبت نام خارج می‌شوید و باید از ابتدا کد دستوری مذکور را شماره‌گیری نمایید

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار