مددجویان کمیته امداد و بهزیستی صاحب سهام عدالت می شوند

با اعلام خبری از سوی وزیر اقتصاد برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، امکان دریافت سهام عدالت برای جاماندگان این دو نهاد حمایتی هر چه سریعتر فراهم خواهد شد.

مددجویان کمیته امداد و بهزیستی صاحب سهام عدالت می شوند

به گزارش زنهار، شرکت سپرده گذاری مرکزی هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که شرکت‌های سرمایه پذیر در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های این شرکت واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.سود سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود . دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است.آخرین اخبار درباره واریز سود سهام عدالت را در ادامه بخوانید.

در حالی که انتظار می‌رفت تا پایان سال ۱۴۰۲، سهام عدالت به جاماندگان، به ویژه افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی، تعلق بگیرد، این اتفاق هنوز رخ نداده است.

طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، دولت موظف بود تا برای ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت ، با اولویت افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی، سهام عدالت در نظر بگیرد.

تاکنون، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت شناسایی شده‌اند و یک بسته از سبد سهام و دارایی‌های دولت برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

اما به گفته وزیر اقتصاد، برخی از سهام‌های این بسته، مشکلاتی داشته و یا به دلیل نیاز به مدیریت متمرکز، فعلاً به صورت سهام عدالت واگذار نمی‌شوند.

به همین دلیل، واگذاری سهام عدالت به جاماندگان به طول انجامیده و تا پایان سال ۱۴۰۲ به طور کامل انجام نشده است.

حال، با توجه به تأخیر در ابلاغ کامل قانون بودجه ۱۴۰۳، باید منتظر ماند و دید که در نهایت چه تدبیری برای سهام عدالت جاماندگان در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر اقتصاد وعده داده است که متناسب با مصوبه مجلس شورای اسلامی، در سال ۱۴۰۳ برای سهام عدالت جاماندگان تدابیر لازم اندیشیده شود.

نومشمولان سهام عدالت همانگونه که مطلع هستید طبق قانون بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ دولت باید برای این‌ها تدبیری می‌اندیشید با اولویت به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کمیته‌ی امداد، بهزیستی یا سایر گروه‌های ضعیفی که زیر دهک سوم، دهک یک، دو و سه قرار دارند، شناسایی تمام این نومشمولان صورت گرفت، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بودند که تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند، اما هنوز سهام عدالت نداشتند به تناسب آنها یک بسته از سبد سهام و دارایی‌های دولت فراهم شده بود که آن بسته‌ی سبد و سهام وقتی در هیئت وزیران مطرح شد.

امیدواریم هر چه سریعتر در سال ۱۴۰۳، شاهد واگذاری سهام عدالت به این افراد باشیم تا از مزایای آن بهره‌مند شوند./ دنیای اقتصاد

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار