جزئیات جدید از طرح خانه دار شدن کارگران

نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد جزئیات طرح قرارگاه مسکن کارگری صحبت کرد.

جزئیات جدید از طرح خانه دار شدن کارگران

  جلسه شورای عالی کار دیروز برگزار شد و لزوم تامین مسکن کارگری از اصلی‌ترین مباحث و جزو دستورکارهای این جلسه بود که در نهایت مقرر شد قرارگاه مسکن کارگری تشکیل شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با همشهری آنلاین درباره هدف تشکیل قرارگاه مسکن کارگری گفت: ما اگر بتوانیم در طی دوران کاری کارگر یک واحد مسکونی به او تحویل دهیم یعنی درصد زیادی از حقوق او را افزایش داده‌ایم. چون دوسوم از هزینه ماهانه کارگر صرف مسکن می‌شود و با حذف هزینه مسکن، بخشی از شکاف بین دریافتی کارگران و هزینه‌ها ترمیم می‌شود.

هادی ابوی در مورد جزئیات طرح قرارگاه مسکن کارگری عنوان کرد: واقعیت این است که در حال حاضر با طرح‌هایی که دولت در زمینه مسکن داده است مانند طرح نهضت ملی مسکن، کارگران صاحب خانه نمی‌شوند لذا بحث مسکن کارگری مطرح و مقرر شد قرارگاه مسکن کارگری هم به صورت ملی و هم استانی ایجاد شود که مخصوص تامین مسکن کارگری باشد.

ابوی ادامه داد: در این زمینه وزیر کار دستور دادند که آیین‌نامه اولیه اجرایی قرارگاه مسکن کارگری تا هفته آینده تهیه شود که ما هم در حال تنظیم پیشنهادات خود هستیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد پیشنهادات مد نظر نمایندگان کارگران در ارتباط با طرح مسکن کارگری گفت: در وهله اول باید زمین رایگان در اختیار کارگران قرار گیرد. پس از آن، ما خواستار تخصیص وام‌های ارزان‌قیمت به کارگران هستیم که در این زمینه قرار است بانک‌های عاملی مانند بانک توسعه تعاون و بانک رفاه که در مجموعه خود وزارت تعاون و کار وجود دارند پای کار بیایند.

ابوی ادامه داد: همچنین دولت می‌تواند یک مقدار از سود تسهیلات اعطایی به کارگران را خودش در قالب کمک‌هایی مانند درمان و غیره که می‌دهد، پرداخت کند. افزون بر آن پیشنهاد ما این است که زمین در اختیار کارگر و تعاونی باشد تا خود آنها کار را پیش ببرند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه ما خیلی خوشبین هستیم که این طرح به ثمر برسد، عنوان کرد: در جلسه دیروز معاون وزارت کار، مدیرعامل تامین اجتماعی و معاون وزارت صمت هم حاضر بودند و همه اتفاق نظر داشتند که در این زمینه باید اقدام شود. تاکید ما هم این است که لازم نیست این طرح، ضربتی باشد بلکه ما خواهان اجرایی شدن آن هستیم. مهم این است که کارگر بداند بالاخره صاحب خانه می‌شود.

ابوی ادامه داد: برای صاحب خانه شدن کارگران ما تجارب خوبی در دهه ۶۰ و ۷۰ داریم. در آن زمان کار به این شکل بود که زمین به تعاونی‌ها اختصاص داده می‌شد. سپس، تعاونی‌ها سنجش می‌شدند و ساخت واحدها به آنها داده می‌شد. مدت زمان ساخت تعیین نمی‌شد بلکه خود تعاونی‌ها شروع به ساخت می‌کردند و بخش عمده کار را آنها انجام می‌دادند. پس از آن، بخش نازک‌کاری را خود کارگر با همکاری اقوام و اطرافیانش بر عهده می‌گرفت تا هزینه تمام شده ساخت پایین بیاید.

وی در مورد هزینه تامین مصالح موردنیاز ساخت هم بیان کرد: سیمان در حال حاضر از بورس خریداری می‌شود که هزینه‌های اضافه دارد. در این زمینه وزیر کار تاکید کرد در زمینه تامین مصالح مانند سیمان و فولاد هم همکاری می‌کنند. همچنین، تاکید وزیر به معاونین خود این بود که در رأس قرارگاه یک فرد جهادی و توانمند انتخاب شود که بتواند در شورای عالی مسکن کار را پیگیری کرده و در دریافت مجوزهای لازم سرعت عمل داشته باشد. بنابراین با توجه به این تاکیدات، ما خوشبین هستیم که در این زمینه اتفاق خوبی بیفتد.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار