پرداخت ۲۵ درصد باقی مانده متناسب سازی حقوق بازنشستگان

رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت: ۲۵ درصد باقی مانده متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی قبل از تعیین افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران اعمال شود.

پرداخت ۲۵ درصد باقی مانده متناسب سازی حقوق بازنشستگان

به گزارش زنهار، محمد اسدی با بیان این مطلب افزود: متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی مطالبه قانونی و بر زمین مانده‌ای بود که پس از گذشت چندین سال اجرایی شد.

وی در ادامه گفت: سازمان تأمین اجتماعی در اجرای بند (ب) ماده (۱۲) قانون برنامه ششم توسعه در دو مرحله متناسب سازی را اجرا کرد که از طریق آن ۷۵ درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری مستمری محقق شد. بنابراین سازمان تأمین اجتماعی باید با اتخاذ تمهیدات لازم ۲۵ درصد باقی مانده آن را اجرایی کند.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور در پاسخ به زمان اجرای این قانون گفت: طبیعی است بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی انتظار دارند تا قبل از آغاز جلسات شورای عالی کار و به تبع آن تعیین میزان افزایش سنواتی حقوق شاهد اجرای ۲۵ درصد باقی مانده متناسب سازی باشند.

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: در روزهای گذشته همزمان با انجام امور مربوط به انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان و مستمری بگیران از پیگیری اجرای متناسب سازی حقوق غافل نبودیم و انشاالله تا قبل از به سرانجام رسیدن جلسات مربوط به افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان شاهد اجرای ۲۵ درصد باقی مانده متناسب سازی خواهیم بود.

وی اجرای این مهم را مطالبه به حق بازنشستگان و مستمری بگیران دانست و افزود: آحاد بازنشستگان و مستمری بگیران خواستار تسریع در کامل شدن متناسب سازی حقوق هستند و خوشبختانه مسئولان سازمان تأمین اجتماعی نیز در چارچوب تحقق عدالت و کاهش شکاف معیشتی و همچنین رفع تبعیض در پرداخت‌ها میان مستمری بگیران سایر صندوقهای بازنشستگی به آن اذعان دارند.

اسدی در ادامه خاطرنشان کرد: وجود ناترازی میان منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی واقعیتی انکار ناپذیر است که ریشه در اقدامات گذشته دارد بی توجهی به استقلال مالی و اداری این سازمان که بر خلاف سایر صندوقهای بازنشستگی از ردیف‌های بودجه برخوردار نیست و از درآمدهای عمومی کشور ارتزاق نمی‌کند و متأسفانه علاوه بر تحمیل قوانین و مصوبات مغایر با سازوکارهای بیمه، ای بار مالی بدهی‌های انباشته شده دولت در سنوات گذشته را نیز به دوش کشد سطوح کمی و کیفی خدمات و تعهدات آن را تحت تأثیر قرار داده و این امر بازنشستگان و مستمری بگیران را به عنوان شرکای اصلی سازمان تأمین اجتماعی نگران کرده است.

رئیس هیأت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور همچنین گفت: ۲ مرحله از متناسب سازی که انجام شد به پشتوانه پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی بود و طبق اظهارات مسئولان سازمان برای اجرای ۲۵ درصد باقی مانده نیازمند تأمین اعتبار. هستند با این وجود ما انتظار داریم تا قبل از مشخص شدن افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان شاهد اجرای باقیمانده متناسب سازی باشیم.

خوشبختانه رئیس جمهور محترم دستور تسریع در پرداخت دیون سازمان تأمین اجتماعی را صادر کرده اند و امیدواریم در اجرای تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و تا قبل از پایان سال با انجام تعهدات دولت نقدینگی لازم برای اعمال متناسب سازی تأمین شود.

رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته در واکنش به برخی از اظهار نظرها و مطالبی که در خصوص تأثیر افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان در نرخ تورم مطرح شده است: گفت این گونه مواضع غیر کارشناسی و فرافکنانه هستند و قابل اعتنا نیستند بازنشستگان و مستمری بگیران بویژه حداقل بگیران قربانیان اصلی افزایش تورم و تکانه‌های اقتصادی هستند و نباید تاوان برخی سو مدیریت‌ها را در زمینه ناتوانی در کنترل هزینه‌ها و افزایش نرخ تورم رشد تصاعدی قیمتها افزایش قیمت کالاهای اساسی و نوسانات مختلف بپردازند.

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بنابر این مصوبه مقرر شده است تا حداقل حقوق و دستمزد مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۱ و مجموع مستمری ازکار افتگان و بازماندگان از حداقل حقوق کارگران همان سال کمتر نباشد. به موجب قوانین ۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی و با رعایت مصوبات شورای عالی کار میزان دریافتی این دسته نباید کمتر از ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بوده و با حداقل ۵۷.۴ درصد افزایش رو به رو شده است.

همچنین بر اساس احکام قانون بودجه در خصوص صندوق‌های بازشستگی مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق این دسته و در راستای هماهنگ سازی پرداخت حقوق این گروه برای مشمولینی که دریافتی بیشتر از حداقل حقوق و دستمزد را دارند، افزایش ده درصدی اعمال شده و برای کمک معیشت این دسته مبلغ ماهانه ۶۵۰ هزار تومان به صورت ماهانه تصویب می‌گردد.

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

با بررسی‌های صورت پذیرفته در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، بخش دولتی و فرهنگیان میزان حداقل حقوق این دسته از عزیزان مطابق جدول فوق مورد برای سال ۱۴۰۱ مورد بازبینی قرار گرفت.

حسن ایزدان، بازرس کانون بازنشستگان کارگری تهران در ارتباط با معوقات مزدی بازنشستگان سایر سطوح کارگری گفت: یک ماه دیگر از معوقات بازنشستگان سایر سطوح همراه با مستمری آذر به حساب آنها واریز می‌شود؛ در واقع بازنشستگان غیرحداقل بگیر مطالبات اردیبهشت را همراه با حقوق آذر دریافت خواهند کرد.

به گفته وی، پرداخت‌ها به روال هر ماهه از بیستم ماه براساس حروف الفبا آغاز خواهد شد و به ترتیب مستمری بازنشستگان به همراه مابه‌التفاوت ده درصد و سی و هشت درصد برای آبان، به حساب‌شان واریز می‌شود.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی هیئت وزیران، مصوب شده تا حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از حداقل میزان نزد دریافتی مصوب کارگران در همان سال کمتر نباشد.

ایزدان در ارتباط با تسویه مطالبات بازنشستگان گفت: به امید خدا تا اسفند همه معوقات بازنشستگان تسویه می‌شود؛ بعد از آذر، بازنشستگان سایر سطوح، سه ماه مابه‌التفاوت طلبکار خواهند بود که در سه ماه زمستان، به ترتیب واریز خواهد شد؛ در دی، معوقه خرداد، در بهمن معوقه تیر و در اسفند معوقه مرداد به حساب بازنشستگان واریز می‌شود.

حقوق بازنشستگان با فرمول جدید

طبق اطلاعاتی که از لایحه بودجه ۱۴۰۲ رسانه‌ای شده، متوسط افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود.

روزنامه دنیای اقتصاد در مصاحبه‌ای که با تعدادی از نمایندگان مجلس داشته رقم افزایش حقوق سال آینده کارمندان و بازنشستگان را پیش‌بینی کرده است.

این روزنامه به نقل از ولی اسماعیلی، نماینده گرمی و نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نوشته است: دولت به دنبال افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها در سال آینده است. با وضعیت فعلی جامعه و با توجه به تورم موافق افزایش ۲۰ درصد حقوق‌ها نیستیم. افزایش حقوق‌ها برای سال آینده باید بیش از ۲۰ درصد باشد. در حال رایزنی با دولت هستیم که با توجه به تورم حقوق‌ها بیش از ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

همچنین اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی حقوق در لایحه بودجه ۱۴۰۲، گفت: با توجه به گرانی‌ها و افزایش تورم در کشور، بخش کارمندی مظلوم واقع شده است. کالا‌ها بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد به حقوق‌ها اضافه شود جوابگوی تورمی که در جامعه وجود دارد، نیست. وی درباره اینکه به چه میزان حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ باید افزایش پیدا کند، گفت: حقوق کارمندان و بازنشستگان باید حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش حقوق کارمندان از همین ماه آبان، اصلاحات انجام می‌شود و ما به تفاوت مهرماه در همین حقوق آبان پرداخت می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، بررسی جداول لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی را به صلاح ندانست و گفت: جداول بودجه امسال دیر هنگام و در مردادماه به دولت ابلاغ شد و از این جهت، بررسی دو مرحله ای این لایحه در مجلس، یکپارچگی برنامه‌های دولت را دچار مشکل می‌کند.

سیدمسعود میرکاظمی درباره طرح مجلس برای بررسی دو مرحله‌ای بودجه‌های سالانه کشور، گفت: وقتی قانونی در مجلس تصویب می‌شود، ملزم به اجرا هستیم و باید تبعیت کنیم.

وی در ادامه نظر دولت را بر این دانست که نخست مجلس اجازه دهد تا دولت لایحه خود را برای اصلاح ساختار به مجلس شورای اسلامی ارایه دهد.

میرکاظمی به کار مشترک با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اشاره کرد و گفت: این کمیسیون در طرحی درخواست کرد تا با مشارکت و همراهی دولت، آن را پیش ببرند و ما هم این کار را کردیم و با توجه به همکارهای نزدیک تلاش می‌کنیم تا به نقطه نظر مشترک برسیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: اما نمایندگان در طرحی دوفوریتی خواستند تا روند بررسی لایحه بودجه به صورت دومرحله‌ای باشد که مرحله نخست تبصره ها و مرحله دوم جداول بررسی شود؛ ما ارسال جداول بودجه به مجلس را به صلاح نمی دانیم زیرا مردادماه امسال جداول بودجه ۱۴۰۱ به دولت ابلاغ شد و از این جهت جمع کردن یکپارچگی برنامه‌های دولت دچار مشکل می‌شود.

میرکاظمی اظهار امیدواری کرد که مجلس مراعات لازم را داشته باشد زیرا آنچه در دولت برای بودجه بسته می شود، دارای نظم و یکپارچگی است و نباید دچار بخشی نگری و سلیقه های سیاسی و بخشی شود.

 لایحه بودجه افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۲ اول آذرماه به مجلس می رود

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اینکه با توجه به ابلاغ افزایش حقوق کارمندان آیا بودجه آن هم برای پرداخت تامین شده است، پاسخ مثبت داد و گفت که از همین ماه آبان، اصلاحات انجام می‌شود و ما به التفاوت مهرماه در همین حقوق آبان پرداخت می شود.

قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۶ آبان در نامه ای از محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ابلاغ شد.

لایحه بودجه افزایش حقوق بازنشستگان ۱۴۰۲ اول آذرماه به مجلس می رود

اکبر شیرمحمدی اظهار داشت: در اجرای لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری مصوب ۸ آبان ماه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی، با اقدامات انجام شده افزایش مصوب در احکام بازنشستگان و موظفین این صندوق اعمال شده است و حقوق آبان ماه مشترکین این صندوق به همراه معوقه مهرماه واریز خواهد شد.

وی با اشاره به جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان کشوری گفت: براساس بند (۱-۲) ماده واحده قانون مزبور، مبلغ مقطوع ۹۰۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان و موظفین مشمول قانون بودجه ۱۴۰۱ از تاریخ اجرای قانون که ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ است و همچنین به میزان ۵ درصد حقوق شهریورماه، برای تعداد یک میلیون و ۵۸۹ هزار نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران ذینفع (بازنشستگان قبل از ۰۱/۰۷/۱۴۰۱) اضافه شده است.

شیرمحمدی به افزایش ۵۰درصدی مبلغ کمک هزینه عائله مندی بازنشستگان کشوری اشاره کرد و گفت: این مبلغ از ۴۰۷ هزار و ۳۸۹ تومان به مبلغ ۶۱۱ هزار و ۸۴ تومان افزایش یافته است و تعداد افراد مشمول این کمک هزینه ۹۶۷ هزار ۸۹۰ نفر است.

معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری همچنین تصریح کرد: مبلغ حق اولاد نیز به ازای هر فرزند با افزایش ۱۰۰ درصدی از مبلغ ۱.۰۵۶.۱۹۵ ریال به مبلغ ۲.۱۱۲.۳۹۰ ریال بهبود یافته است.

لازم به ذکر است، با توجه به عدم بارگذاری اطلاعات افزایش مبلغ عائله‌مندی و اولاد توسط دستگاه‌ها، افزایش حق عائله‌مندی، اولاد و معوقات مهر ماه و آبان ماه همراه با حقوق آذر ماه پرداخت خواهد شد.

شیرمحمدی یادآور شد: مطابق توضیحات تبصره بند (۱-۲) برای افرادی که پس از اجرای این قانون یعنی پس از تاریخ اول مهر ۱۴۰۱ بازنشسته شده یا می‌شوند نیز ۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال به حقوق بازنشستگی آنان اضافه می‌گردد.

به گفته وی، با افزایش های صورت گرفته، میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از مبلغ ۷۹.۵۳۵.۴۶۶ ریال در نیمه اول سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۹۲.۴۱۲.۹۸۸ ریال در مهر ماه سال جاری (به طور میانگین ۱۶.۲ درصد) ترمیم یافته که افزایش‌های مربوط به عائله‌مندی و حق اولاد نیز مازاد بر آن خواهد بود.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار