قیمت کتب درسی چقدر افزایش می‌یابد؟

​علی لطیفی گفت: امسال حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت کتب درسی داشتیم که این درصد در مجموع طبیعی است. از سوی دیگر درصد قابل توجهی از هزینه کتب درسی در قالب یارانه توسط دولت تامین می‌شود.

قیمت کتب درسی چقدر افزایش می‌یابد؟

به گزارش زنهار به نقل از تجارت‌نیوز، علی لطیفی در نشستی خبری با موضوع تشریح اقدامات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، با بیان اینکه این نیازسنجی مبتنی بر مطالعه جدی انجام شد، گفت: سال گذشته با استفاده از یافته‌های مجموعه‌های مختلف کشور یک مطالعه نیاز سنجی انجام دادیم و بالغ بر ۱۰۰ یافته پژوهشی به دست ما رسید که با تحلیل این یافته‌ها مجموعه‌ای از شایستگی‌ها احصاء شد و این نظام واره شایستگی بر این اساس تدوین شد.

رئیس سازمان پژوهش برنامه درسی، عنوان کرد: این نظام واره اکنون تدوین و در مرحله پایانی تامین اعتبار قرار دارد. این نظام واره بر پایه چهار شایستگی اعم از هویت، تفکر، تعقل، ارتباط مسئولانه است. در طراحی کتب جدید و موقعیت‌های یادگیری جدید، یکی از نقاط تمرکز آموزش و پرورش توجه بر تامین این شایستگی‌ها است.

معاون وزیر آموزش و پرورش از تدوین بیانیه هویت در دوره‌های تحصیلی نیز خبر داد و گفت: بر این اساس می‌خواهیم ماموریت اساسی هر دوره تحصیلی را مشخص کنیم و راهنمای برنامه درسی را اصلاح می‌کنیم. همچنین باز طراحی جدول عناوین دروس و زمان آموزش نیز در دستور کار ما است چراکه جدول عناوین دروس ما از دهه هشتاد تا کنون تغییری نداشته است. یکی از اقدامات سازمان این است که امیدواریم بتوانیم برای دوره ابتدایی اول و دوم پیش نویس کارشناسی را در شش ماهه دوم امسال به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه کنیم.

وی بیان کرد: بازآرایی متوسطه دوم نیز در سازمان در حال انجام است‌. در حال حاضر چهار رشته نظری در متوسطه دوم و دو رشته فنی حرفه‌ای و کاردانش داریم. اینکه آیا متوسطه دوم باید همین طراحی را داشته باشد یا یک تلفیقی رخ دهد، در کارگروه مربوطه در سازمان در حال بررسی است. این در حالیست که راهنمای تفصیلی را برای عناوین درسی تولید خواهیم کرد.

لطیفی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه سامانه ثبت سفارش کتب درسی تا پایان شهریور باز است و ما این سامانه را نمی‌بندیم، توصیح داد: ثبت سفارش کتاب درسی وابسته به ثبت نام دانش آموز در مدرسه است بنابراین ابتدا باید ثبت نام دانش آموز در مدرسه قطعی شود چون ما کتب را به مدرسه می‌فرستیم. در حال حاضر نیز چاپ سپاری کتب درسی سال ۱۴۰۳ـ۱۴۰۲ به پایان رسیده و از یکی دو هفته آینده چاپ سپاری کتب برای مهر ۱۴۰۳ را آغاز می‌کینم. الان توزیع کتب از چاپخانه به استان‌ها و از استان‌ها به مدارس در حال انجام است. امسال بالغ بر ۱۵۳ میلیون جلد کتاب در قالب ۹۹۰ عنوان کتاب را چاپ سپاری کردیم.

اصلاح محتوای کتب درسی ابتدایی‌ها متناسب با آزمون پرلز برای تعمیق یادگیری دانش آموزان

به گزارش ایسنا، وی در بخش دیگر سخنان خود درباره اقدامات انجام شده در طول یک سال گذشته توسط این سازمان توضیح داد: سال گذشته سامانه دریافت نظرات دانش آموزان را راه‌اندازی کردیم. همچنین به‌سازی کتب درسی را در دستور کار داشتیم که بر این اساس ۵۶ کتاب تقویت و مورد بهسازی قرار گرفت. از سوی دیگر در پایه ابتدایی محتوای کتب درسی متناسب با آزمون پرلز برای تعمیق یادگیری دانش آموزان و در برخی تمارین ریاضی، علوم و فارسی اصلاح شد.

افزایش قیمت کتب درسی

وی در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش قیمت کتب درسی، توضیح داد: امسال در حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت کتب درسی داشتیم که این درصد در مجموع طبیعی است. از سوی دیگر درصد قابل توجهی از هزینه کتب درسی در قالب یارانه توسط دولت تامین می‌شود.

لطیفی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات این سازمان در خصوص بهبود برنامه درسی برای کسب نتایج بهتر در آزمون تیمز و پرلز، تصریح کرد: یکی از اقدامات به اصلاحات ناظر بر برنامه درسی باز می‌گردد. یکی دیگر اصلاحات در خصوص واقعی کردن زمان آموزش است کما اینکه ایران کمترین زمان آموزش نسبت به سایر کشورها را دارد. بنابراین یکی از مداخلات لازم اصلاح بخش‌هایی از کتب درسی و برنامه درسی است. این اصلاح در فعالیت‌ها و تکالیف و تمارین باید رخ دهد تا به دانش آموز کمک کند فهم مناسبی از مساله و موضوع داشته باشند. یک سری از اصلاحات و تغییراتی که امسال ما در کتب درسی انجام دادیم ناظر به همین مورد است.

منبع: ایسنا

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار