پیش بینی بورس امروز یکشنبه 19 شهریور 1402

روز گذشته حجم معاملات بورس تهران افت کرد، خروج پول افزایش یافت و شاهد مازاد عرضه بودیم.

پیش بینی بورس امروز یکشنبه 19 شهریور 1402

به گزارش زنهار، دیروز شاخص‌های بازار سهام پس از 10 روز معاملاتی ریزش کردند، ارزش معاملات خرد افت کرد و خروج پول حقیقی از بازار افزایش یافت. 

برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 19 شهریور- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز شنبه شاخص کل 21 هزار و 271 واحد افت کرد و شاخص کل هم‌وزن 9 هزار و 598 واحد ریزش کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  296 واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس ریزش 2 هزار و 689 واحدی داشت. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 169 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 524 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 25 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 75 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت معادن منگنز ایران (کمنگنز)، شرکت پارس سرام (کسرام) و شرکت صنایع لاستیکی سهند (پسهند) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) و شرکت مجتمع صنعتی آرتاویل تایر (پارتا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای ثشاهد (شرکت سرمایه گذاری شاهد)، کاما (شرکت باما) و پتایر (شرکت ایران تایر) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آسیا سیر ارس (حآسا)، شرکت داروسازی تولید دارو (دتولید) و شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب (ثغرب) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات شنبه، 46 نماد صف خرید داشتند و 139 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 53 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 102 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 84 درصدی به 529 میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بورس امروز 

در معاملات دیروز بورس تهران، شاخص کل پس از 10 روز ریزش کرد. شاخص هم وزن نیز روند کم و بیش مشابهی داشت و افت بیشتری را پشت سر گذاشت. شاخص کل 0.99 درصد و شاخص هم وزن 1.3 درصد کاهش یافتند.

نمادهای نوری، فولاد، فارس، فملی، خودرو، شستا و اخابر بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. همچنین 946 میلیارد تومان پول حقیقی خارج شد که رشد 8 برابری نسبت به روز سه‌شنبه داشته است. نمادهای وتجارت، شستا، شپنا، خودرو، شتران، وبملت، تکاردان، خگستر، خساپا، شپدیس، فملی، فولاد، وبصادر، خزامیا و شبندر بیشترین خروج پول را داشتند. علاوه بر این، ارزش معاملات خرد با افت 21 درصدی به 5 هزار و 459 میلیارد تومان رسید. 

بنابراین بازار هم با رکود نسبی مواجه بود و هم شاهد خروج سرمایه حقیقی بود. نمادهای بزرگ بازار با خروج پول مواجه بودند. گروه‌های بانکی، خودرویی و پالایشی نیز بیشترین خروج سرمایه را در میان گروه‌های بازار داشتند. برخی از ناظران عرضه اولیه نخستین صندوق سرمایه‌گذاری تخصصی صنعت خودرو با نماد بهین خودرو را یکی از عوامل رشد عرضه در بازار می‌دانند. برخی نیز به عوامل بنیادی بازار و ریسک‌های سیستماتیک توجه دارند. رشد قیمت در بازارهای موازی نیز از عوامل خروج پول از بازار سرمایه هستند. تحلیلگران تکنیکی نیز معتقدند پس از 10 روز صعود، ریزش و تعدیل شاخص دور از انتظار نبود. با این تفاصیل و با توجه به وجود مازاد عرضه در بازار به نظر می‌رسد امروز معاملات بازار با نزول شاخص‌ها آغاز شود. 

 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار