بورس این هفته سبزپوش است؟

هفته گذشته؛ هفته اوج‌گرفتن نصفه و نیمه بازار سرمایه پس از ماه‌ها کم‌رمقی بود. اواسط اردیبهشت بود که بازار پس از هفته‌ها صعود، روند نزولی عجیب و غریبی را تجربه کرد. از آن زمان بود که ویروس رکود به جان بازار افتاد، با این‌وجود هفته گذشته هفته به‌نسبت درخشانی برای بورس بود. در جریان معاملات هفته گذشته بورس، نماگرهای سهامی با ثبت عملکرد مثبت کارخود را به اتمام رساندند.

 بورس این هفته سبزپوش است؟

به گزارش زنهار؛ در هفته گذشته شاخص‌کل بورس تهران با رشد ۱۳/ ۸‌درصدی عملکرد پرفروغی را از خود به نمایش گذاشت و در پایان ساعات معاملاتی آخرین روز هفته در سطح ۲‌میلیون و ۱۰۴‌هزار ‌واحدی ایستاد. شاخص هموزن نیز در هفته‌ای که گذشت رشد ۴/ ۶‌درصدی داشت و با پیشروی ۴۳‌هزار‌واحدی در ارتفاع ۷۱۰‌هزار و ۵۰۸‌واحدی قرارگرفت.

در فرابورس نیز شاخص اصلی این بازار با صعود ۷۲/ ۵‌درصدی مواجه شد تا هر سه نماگر اصلی بازار سهام در هفته‌ای که سپری شد، در مدار مثبت پرونده معاملاتی خود را ببندند. در هفته‌ای که همچون چشم به‌هم‌زدنی سپری شد، انتشار اخبار مثبت و امیدوارکننده بازار را تحت‌الشعاع قرار داد. در این بین خبر عضویت ایران در گروه بریکس تاثیر مثبتی بر چشم‌انداز انتظاری تجارت بین‌المللی ایجاد‌کرده است. از طرفی انتشار خبر فرموله‌شدن نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی از سوی سخنگوی اقتصادی دولت نیز مرهمی هرچند دیر هنگام بر زخم بلاتکلیفی این روزهای بازار بود.

احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری پیرامون فرموله‌کردن نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی به این موضوع اشاره کرد که مصوبه پیشین در موضوع نرخ خوراک مورد اصلاح قرار گرفته‌است. او همچنین اظهار کرد در مصوبه نهایی که به هیات تطبیق و نظارت مجلس ارسال خواهد شد، بر اساس فرمولی که از سال‌۹۴ تا یک سال‌قبل نرخ مربوط تعیین‌تکلیف می‌‌‌‌‌‌‌‌شد، به فرمول سال‌۹۴ با سقف قیمت گاز صادراتی برخواهیم گشت.

انتشار این اخبار را می‌توان در زمره عوامل موثر بر سبزپوشی این روزهای تابلوی معاملاتی بازار سرمایه دانست. در این میان در هفته گذشته نرخ ارز نیز افت و خیز چندانی نداشت و به مانند هفته‌های اخیر در محدوده ۴۸ تا ۴۹‌هزار‌تومان نوسانات اندکی را به‌ثبت رساند، با این‌وجود بازدهی اسکناس آمریکایی در هفته گذشته منفی ۱/ ۰‌درصد بود.

حسین مرید‌سادات، کارشناس بازار سرمایه اوضاع و احوال بازار را در هفته‌ای که گذشت بدین سان شرح داد: در هفته اخیر بازار سهام شرایط مطلوبی را پشت‌سر گذاشت. نکته حائزاهمیت هفته گذشته شکسته‌شدن محدوده مقاومتی 2‌میلیون و 100‌هزار‌واحدی بود که بازار توانست از سد آن به سلامت عبور کند. حال با توجه به اینکه بازار توانست این سد مقاومتی را با موفقیت پشت‌سر بگذارد، در گام بعد باید تمام تلاش خود را در جهت حفظ این سطح انجام دهد. در این بین کارشناسان با زیر ذره‌بین قراردادن نوسانات نرخ ارز و توجه به ارزش معاملات بازار با امیدواری به استقبال هفته پیش‌رو می‌روند.

از طرفی با توجه به اینکه قیمت کامودیتی‌ها بر مدار صعود قرارگرفته، می‌توان نسبت به دورنمای روشن بازار امیدوار بود. انتشار خبر فرموله‌کردن نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی تاثیر بسزایی در تعیین سرنوشت این صنایع داشت، از این‌رو با واکاوی عوامل مختلف بنیادی می‌توان گفت، باتوجه به معاملات هفته اخیر می‌توان ذکر کرد که بازار نشانه‌های منفی از خود ساطع نکرده و می‌توان روزهای صعودی را برای هفته‌های پیش‌رو متصور بود.

نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه هفته سبزپوش گذشته را این‌گونه توصیف کرد: بازار سهام چندین ماه است که افت‌های پیاپی را داشته و پس از ریزش سنگین شاخص‌کل از اواسط اردیبهشت ماه، بازار ماه‌هاست که نتوانسته دربرابر ریزش‌های نامطلوب و رکود خسته‌کننده کمر راست کند. پس از اینکه حمایت ابر کانال 2‌میلیون‌واحدی رو به پایین شکسته شد، بررسی‌ها حاکی از آن بود که بازار در حال نزدیک‌شدن به کف‌های موثر خود است. در هفته گذشته نیز با فرموله‌کردن نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی شاهد بازگشت بازار بر ریل صعود بودیم.

در این میان نکته حائزاهمیت این است که به مانند 17 اردیبهشت ماه سال‌جاری که پیش از اعلام عمومی تغییر نرخ خوراک بازار ریزش سنگینی را تجربه کرد، این‌بار نیز پیش از اعلام رسمی خبر فرموله‌کردن نرخ خوراک گوش‌های شنوای بازار زودتر از هر زمان دیگری به این خبر واکنش نشان‌داد. عضویت ایران در گروه بریکس نیز عامل مثبت دیگری بود که همسو با عوامل دیگر در پیمودن مسیر پرسنگلاخ به یاری بازار شتافتند. پیش‌بینی می‌شود روزهای تلخ بازار به اتمام رسیده باشد و بازار سهام در هفته‌های آینده وضعیت متعادل رو به مثبتی را در پیش خواهد داشت.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه پیرامون هفته اخیر بازار سهام گفت: بازار سرمایه چند روزی است که سبزپوش شده و از روند کم‌رمق رکودی خود فاصله گرفته‌است. بازار سهام در هفته‌های اخیر به‌شدت تحت‌تاثیر انتشار تصمیمات و اخبار غیر‌کارشناسانه مختلف از جمله تغییر نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی بوده‌است.

در اواسط هفته اخیر نیز پس از اینکه خبر فرموله‌کردن نرخ خوراک در اتمسفر خوشایند بازار پیچید، شاهد واکنش مثبت بازار به این خبر بودیم. همچنین بورس در هفته اخیر بازدهی مناسبی را از خود به‌ثبت رساند. همچنین باید اظهار کرد که تنها افزایش یا کاهش سودآوری شرکت‌ها موجب تغییرات قیمت نمی‌شود بلکه عواملی مانند حجم نقدینگی نیز بر نوسانات قیمت موثرند. پیش‌بینی می‌شود بازار در هفته آینده متعادل رو به مثبت باشد.

 

 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار