پیش بینی بورس امروز شنبه 28 مرداد 1402

ناظران معتقدند معامله گران و سهامداران در انتظار تعیین تکلیف نرخ گاز صنایع و پتروشیمی‌ها و مشخص شدن برنامه دولت هستند.

پیش بینی بورس امروز شنبه 28 مرداد 1402

به گزارش زنهار، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز شنبه می‌روند که روز چهارشنبه حجم افت شدید کرد و شاخص کل بورس تهران نیز به نزول ادامه داد. 

برای پیش بینی بورس امروز –شنبه 28 مرداد- به روند بازار سهام در روز چهارشنبه نگاه می‌کنیم. در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل افت 4 هزار و 486 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن نیز 2 هزار و 159 واحد پایین آمد. شاخص کل فرابورس  94واحد ریزش کرد و شاخص هم وزن فرابورس 595 واحد کاهش پیدا کرد.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 151 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 353 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 30 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت لیزینگ خودرو غدیر (ولغدر)، شرکت پمپ سازی ایران (تپمپی) و شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان (غشان) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت عطرین نخ قم (نطرین)، شرکت سرمایه گذاری آوا نوین (وآوا) و شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد (فولای) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای غشاذر (شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی)، قمرو (شرکت قند مرودشت) و ثمسکن (شرکت سرمایه گذاری مسکن) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت گسترش سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)، شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) و شرکت داروسازی تولید دارو (دتولید) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، 51 نماد صف خرید داشتند و 76 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 167 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 23 درصدی به 458 میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بورس امروز 

روز چهارشنبه شاخص‌ کل و شاخص هم وزن بورس تهران روند مشابهی داشتند. شاخص کل بورس در دقایق ابتدایی رشد کرد اما در ادامه نزول کرد به طوری که در پایان در سطحی پایین‌تر از روز قبل ایستاد. در مجموع کل معاملات چهارشنبه، ارزش صف‌های فروش 291 میلیارد تومان بیشتر از صف‌های خرید بود. 

اما حجم معاملات پایین بود و ارزش معاملات خرد با کاهش 19 درصدی نسبت به روز قبل به 3 هزار و 305 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 6 ماه اخیر بود. همچنین شاهد خروج پول حقیقی به میزان 200 میلیارد تومان بودیم. نماد وبملت برای سومین روز متوالی بیشترین خروج سرمایه را داشت پس از آن، نمادهای کی بی سی، فولاد، وپاسار و گلدیرا بیشترین خروج پول را را ثبت کردند. 

روز چهارشنبه نمادهای حکشتی، همراه، رمپنا، شپدیس، بوعلی و فولاد بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. در مقابل، نمادهای خگستر، شپنا و خساپا شاخص را بالا کشیدند. 

بدین ترتیب بازار در روزی که حجم معاملات پایین بود و رکود معاملاتی شدت گرفت، در نیمه دوم شاخص‌ها ریزش کردند. بازار با کمبود سرمایه و مازاد عرضه مواجه است. 

ناظران معتقدند معامله گران و سهامداران در انتظار تعیین تکلیف نرخ گاز صنایع و پتروشیمی‌ها و مشخص شدن برنامه دولت برای مدیریت انرژی هستند. با شروع تابستان کمبود برق در کشور ایجاد شد، در زمستان نیز کمبود گاز وجود داشت. همچنین چند روزی است که سهمیه روزانه بنزین محدود شده است و باز شایعه افزایش قیمت به گوش می‌رسد. در صورتی که رویکرد و سیاست دولت در حوزه انرژی شفاف و مشخص شود، یکی از ریسک‌های بازار کنار می‌رود. اما در شرایط فعلی نمی‌توان در انتظار رونق و بهبود تقاضا بود. 

 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار