کدام کشورهای اروپایی برای ایران بیشتر خرج می‌کنند؟

صادرات آلمان به ایران در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی ۲۸درصد کاهش داشته است اما صادرات هلند به ایران در این مدت ۶۳درصد، ایتالیا ۲۴درصد و فرانسه ۱۷درصد افزایش داشته است.

کدام کشورهای اروپایی برای ایران بیشتر خرج می‌کنند؟

به گزارش زنهار؛ آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو این اتحادیه در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات دو طرف از ۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون یورو در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۲ به ۱ میلیارد و ۱۸۰ میلیون یورو در سه‌ماهه نخست امسال رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۳ با کاهش ۹درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۶۰ میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۲ صادرات اتحادیه اروپا به ایران ۱ میلیارد و ۵۵ میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۲۰درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۲۰ میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه مشابه سال قبل ۲۷۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران

بر اساس این گزارش آلمان، ایتالیا و هلند به‌ترتیب سه شریک تجاری بزرگ ایران در اتحادیه اروپا طی سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ بوده‌اند.

سیاست‌های افراطی دولت آلمان علیه ایران در روابط تجاری این کشور با ایران تأثیر گذاشته است به‌طوری که مبادلات تجاری ایران و آلمان در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ با افت ۲۶درصدی به ۳۶۶ میلیون یورو رسیده است. آلمان در سه‌ماهه نخست امسال ۲۹۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۷۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات آلمان به ایران ۲۸ درصد و واردت از ایران ۱۳ درصد کاهش داشته است.

صادرات ایتالیا به ایران ۲۴درصد افزایش یافت

با کاهش صادرات آلمان به ایران، کشورهای دیگر اروپایی صادرات خود به ایران را افزایش داده‌اند.  تجارت ایران و ایتالیا در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ با افزایش ۱۲درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۷۳.۵ میلیون یورو رسیده است. صادرات ایتالیا به ایران با رشد ۲۴درصدی به ۱۳۹ میلیون یورو رسیده اما واردات از ایران ۱۷ درصد کاهش یافته و بالغ بر ۳۴.۵ میلیون یورو شده است.

رشد ۴۵درصدی تجارت ایران و هلند

هلند به‌عنوان سومین شریک تجاری ایران در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ حدود ۱۵۷.۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده که این رقم با رشد ۴۵درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. هلند در سه‌ماهه نخست سال قبل ۱۰۸.۷ میلیون یورو مبادله تجاری با ایران داشته است.

صادرات هلند به ایران در سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ رشد قابل‌توجه ۶۳درصدی داشته و از ۹۰ میلیون یورو به ۱۴۷ میلیون یورو افزایش یافته است.

واردات هلند از ایران نیز در این مدت ۱۰.۷ میلیون یورو بوده که نسبت به سه‌ماهه نخست سال قبل ۴۲ درصد افت داشته است.

تجارت ایران و فرانسه ۱۵درصد رشد کرد

بر اساس این گزارش فرانسه نیز چهارمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بوده که طی سه‌ماهه نخست ۲۰۲۳ بالغ بر ۶۸ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات فرانسه به ایران در این مدت ۱۷ درصد رشد و واردات از ایران ۵ درصد کاهش داشته است.

کل تجارت دو کشور نیز بالغ بر ۷۳ میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵درصدی داشته است.

 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار