قیمت طلا صعودی شد!

بازار منتظر نشست دوشنبه اتحادیه اروپا است. یکسری‌ها می‌گویند بازار نتیجه آن جلسه را پیشخور کرده است، اما در مقابل می‌گویند اگر خیلی منفی باشد نرخ می‌تواند به سمت مرز مقاومت حمله کند.

قیمت طلا صعودی شد!

به گزارش زنهار؛ روز گذشته در بازار معاملاتی ارز، قیمت دلار نقدی هرات در ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان شروع شد. در بازار فردایی، اما قیمت ۴۰۰ تومان بالاتر استارت زد و در ادامه روند فردایی دلار هرات صعودی بود و نهایتا نرخ با رشد هزار تومانی مقاومت ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان را هم شکست و به مرز مقاومت مهم ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید، اما در شکستن این سطح ناکام ماند.
حمله دلار هرات به مرز مقاومتی
نرخ فردایی دلار هرات در روز یکشنبه سه بار به مرز این مقاومت ۵۲ هزار حمله کرد، ولی ناکام ماند و در ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان بسته شد. استارت افزایشی هرات باعث شد تا آبشده و دلار تهران هر دو با گپ مثبت باز شوند.

با نوسان یکشنبه در روند کلی بازار ارز، دلار هرات سقف کانال نزولی را شکست و تثبیت داد، همین موضوع باعث شد تا بازار از نگاه معامله‌گران صعودی شود و خریدار جدید وارد شود.

ورود خریداران تلفنی به بازار
معامله‌گران تصور می‌کنند خریداران تلفنی و خانگی هم کم کم به بازار می‌آیند. با تغییر روند دوباره شاهد حضور افراطی‌ها بودیم، افراطی‌ها کسانی هستند که با حداقل نوسان حداکثر هدف قیمتی را می‌دهند به قول پیشکسوتان این گروه تا دو خط قیمت بالا می‌آید جوگیر می‌شوند و اهداف فضایی می‌دهند و می‌گویند دلار به ۵۷ می‌رسد.

در مقابل، تا دو خط پایین می‌رود می‌گویند قیمت وارد دامنه ۴۰ می‌شود. اسم دیگر این جریان افراطی را بازاری‌ها حزب باد گذاشتند.
بازار ارز وارد دوران رکود می‌شود؟
اما از نظر بخش معتدل، روند نوسان نرخ فعلا کند شده و می‌تواند بین ۵۰ هزار و ۷۰۰ تا ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان داشته باشد تا از یک طرف خارج شود و با تثبیت، روند جدید شکل بدهد. البته از نگاه این دسته بازارساز تمام تلاشش را می‌کند تا نرخ تا انتهای تابستان، در همین بازه بماند. یعنی بازار وارد دوران رکود خودش می‌شود. یکسری‌ها هم می‌گفتند روند بازار یکشنبه را جدی نگیرید و دوشنبه مشخص می‌کند که چند چند است.

ریال کمیاب شد
چرا دلار فردایی از نقدی فاصله گرفت؟ معامله‌گران می‌گویند به مناسبت آخر ماه اردیبهشت و بلوکه شدن ریال، نقدی پایینتر است. یعنی ریال در بازار نیست و توان خرید نقدی پایین است. به واسطه همین می‌گویند دوشنبه با شروع خرداد نقدی می‌تواند سمت فردایی برود و شکاف را کم کند.

تکنیکال‌کاران معتقدند هروقت آخرین سقفی که باعث شد پایین‌ترین کف تشکیل شود، بشکند، آن زمان می‌شود گفت که از روند نزول خارج شدیم. از نظر آن‌ها آخرین سقف ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان است. بر این اساس تا این مرز نشکند بازار دوباره می‌تواند به سمت کف حرکت کند.

سکه، دلار و طلا گرفتار شدند
فنی‌ها می‌گویند بعد از کف‌زنی هر سه بازار یعنی سکه و آبشده و دلار، بازار‌ها این بار در مقاومتشان گیر افتادند. مقاومت سکه ۳۱ میلیون و ۹۵۰ هزار، آبشده ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار و دلار ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان است.

البته در طلای آبشده می‌گویند چارت یک گپ منفی در صعود قبلی داشته که تا آن را پر نکند کار صعود سخت می‌شود. یکسری‌ها هم می‌گویند اگر طبق الگوی ۱۴۰۱ جلو برویم بازار از ۱۲ تا ۲۶ خرداد شروع به حرکت به سمت سقف می‌کند.

رالی دلار و خودرو
اما چه چیزی می‌تواند جان افزایش بازار را بگیرد؟

یکسری‌ها معتقدند اگر تحویل خودرو سایپا در ماه خرداد مشخص شود که سه ماهه است، کسانی که واجد شرایط تحویل خودور می‌شوند، باید دوباره پول در بازار خودرو دپو کنند. به عقیده این دسته اگر سه ماهه باشد می‌توانیم دوباره شاهد فروش طلا و ارز در بازار برای تحویل خودرو باشیم، اما اگر دوره تحویل طولانی‌تر اعلام شود امکان دپوی پول در بازار خودرو کمتر است.

سیگنال برجامی به بازار ارز
در بازار یکشنبه بعد از مدت‌ها سکوت در خصوص اخبار برجامی و حرف‌های اولیانوف نماینده روسیه، به بازار مخابره شد. اولیانوف گفته شاید توافق جزیی بجای برجام پیشنهاد کنند که پذیرفتنش سخت است.

یک خبر هم در بازار بود که رئیس اتحادیه طلا و سکه مشهد به مصوبه قوه قضائیه درمورد الزام ثبت معاملات طلا و سکه در سامانه تجارت واکنش نشان داده و گفته که شدنی نیست.

مصادیق جدید قاچاق ارز
در بازار عصر یکشنبه یک خبر آمد که مصادیق جدید قاچاق ارز اعلام شد. باتجربه‌های بازار معتقدند این خبر‌ها فقط التهاب بازار را بیشتر می‌کند. همچنین گفته می‌شد در معاملات عصر بازار انتظامی شد که یک نفر را با ۴۰ هزار دلار دستگیر کردند.

بازار منتظر نشست دوشنبه اتحادیه اروپا است. یکسری‌ها می‌گویند بازار نتیجه آن جلسه را پیشخور کرده است، اما در مقابل می‌گویند اگر خیلی منفی باشد نرخ می‌تواند به سمت مرز مقاومت حمله کند.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار