دلار عقب‌نشینی کرد

قیمت دلار در سومین روز هفته جاری در بازار ارز هرات اصلاح شد. گفته می‌شود اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده بعد از صعود‌های پی در پی روز‌های اخیر، امروز بالاخره وارد فاز کاهشی شد.

دلار عقب‌نشینی کرد

به گزارش زنهار، قیمت دلار در سومین روز هفته جاری در بازار ارز هرات اصلاح شد. گفته می‌شود اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده بعد از صعود‌های پی در پی روز‌های اخیر، امروز بالاخره وارد فاز کاهشی شد.

قیمت دلار در شروع معاملات نقدی امروز با گپ منفی ۶۰۰ تومانی باز شد. به عبارت دیگر قیمت شروع دلار در هرات امروز ۶۰۰ تومان پایین‌تر از قیمت بسته شده روز قبل بود. در نیمه ظهر امروز ۵۰۰ تومان پایین از قیمت دیروز معامله شد.

صدور پیام اصلاح به دلار از مرز‌ها

در سلیمانیه هم قیمت دلار یک کانال پایین آمد. نرخ دلار سلیمانیه در شروع معاملات دیروز تقریبا ۸۰۰ تومان پایین‌تر از روز گذشته به فروش رسید، اما در نیمه ظهر دوباره به یک قدمی کانال دیروز رسید. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد دلار در سلیمانیه ظهر امروز ۵۵۰ تومان ارزان‌تر از روز گذشته مبادله شد.

قیمت دلار شل کرد

نرخ حواله درهم نیز امروز در مقایسه با روز قبل با افت قیمت ۱۵۰ تومانی روانه بازار شد، اما در نیمه ظهر ۸۰ تومان کاهش را ثبت کرد.

با شل شدن نرخ دلار در بازار‌های همسایه و نرخ حواله درهم، قیمت دلار در تهران هم تا حدودی اصلاح شد.

اصلاح دلار توسط ناخدا بورل

فعالان بازار در کنار اثر گذاری بازار‌های همسایه بر تهران می‌گفتند بورل، دلار را اصلاح کرد. بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت اتحادیه اروپا نمی‌تواند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد تا زمانی که دادگاه اتحادیه اروپا این گروه را شناسایی کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه گفت: «این چیزی است که بدون حکم دادگاه نمی‌توان در مورد آن تصمیم گرفت.» جوزپ بورل هنگام ورود به نشست وزرای خارجه در بروکسل به خبرنگاران گفت: «نمی توانید بگویید، چون شما را دوست ندارم، پس شما را تروریست می‌دانم».

عده‌ای از معامله گران می‌گفتند طبق خبر‌های منتشر شده در روز‌های اخیر قرار بود امروز دوشنبه شورای اتحادیه اروپا درباره قطعنامه پارلمان اروپا تصمیم گیری کند.

برخی از فعالان بازار باور دارند اظهارات بورل تا حدودی تب وتاب احتمال تصویب تروریستی نامیدن سپاه را کاهش داد. از سوی دیگر مجلس امروز اعلام کرد طرحی برای بستن تنگه هرمز در دستور کار مجلس نیست. برخی از معامله گران با ادغام کردن اظهارات بورل و فرزین می‌گفتند دلار توسط ناخدا بورل اصلاح شد.

البته روز گذشته بانک مرکزی به بازار دلار پیام داد: دلار سهمیه‌ای افزایش می‌یابد وخرید وفروش ارز صادرکنندگان ممنوع شد.

رییس‌کل بانک مرکزی شب گذشته هم در دومین گفتگوی خبری خود از راه اندازی بازار مبادله طلا و ارز تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: در سامانه ناخدا که به زودی رونمایی می‌شود در این بازار براساس مستندات به متقاضیان ارز خواهیم داد. در طی این مدت صرافی‌ها را آزاد کردیم تا به متقاضیان تا ۵ هزار یورو بفروشند. فرزین گفت هیچ محدودیت ارزی برای تأمین نیاز‌های ارزی کشور نداریم و منابع ارزی قابل دسترس شده است. ان طور که سکاندار بانک مرکزی گفته نتایج مذاکرات منطقه‌ای بسیار مثبت بوده است.

سیگنال ناخدا به بازار دلار 

برخی از معامله گران دیشب می‌گفتند با توجه به این اظهارات می‌توان انتظار داشت که امروز دلار در موقعیت اصلاح قرار بگیرد و ممکن است اسکناس آمریکایی از سقف تاریخی خود فاصله بگیرد.

قیمت دلار در بازار رسمی چقدر شد؟

در بازار رسمی ایران هم قیمت دلار توافقی نسبت به روز گذشته بالا رفت. نرخ دلار توافقی در بازار امروز در محدوده ۳۹ هزار و ۴۲۶ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز گذشته ۱۴۶ تومان بالا‌تر بود.

قیمت دلار متشکل هم امروز اندکی پایین‌تر از روز قبل معامله شد و در حول و حوش ۳۸ هزار و ۶۰۷ تومان به فروش رسید./ اقتصاد 24

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار