رونمایی از ارز جدید؛ چه کسانی شامل دریافت این ارز می‌شوند؟

در کنار بازار مبادله ارز و کالا، سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران با نام «ناخدا» دو هفته دیگر راه‌اندازی خواهد شد. در این سامانه نیازهای ارزی خدماتی و غیربازرگانی که ۳۸ مصداق برای آن در بانک مرکزی تعریف شده است، تامین خواهد شد.​

رونمایی از ارز جدید؛ چه کسانی شامل دریافت این ارز می‌شوند؟

به گزارش زنهار، در کنار بازار مبادله ارز و کالا، سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران با نام «ناخدا» دو هفته دیگر راه‌اندازی خواهد شد. در این سامانه نیازهای ارزی خدماتی و غیربازرگانی که ۳۸ مصداق برای آن در بانک مرکزی تعریف شده است، تامین خواهد شد.

بر اساس آنچه ایسنا منتشر کرده، محل تامین این ارز، بازار مبادله ارز و طلا خواهد بود و قیمت آن نیز بر مبنای نرخ بازار متشکل ارزی است.

ارز درمانی، ارز ماموریت، امور دانشجویی، فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی و فرصت تحقیقاتی دانشجویان و هزینه‌های درمانی اعضای هیأت علمی، حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی در خارج از کشور، هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور، حق‌الوکاله در رابطه با دعاوی خارجی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی، هزینه فدراسیون‌های ورزشی و کمیته‌های متولی ورزشی، هزینه دفاتر خارج از کشور، هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی (اینترنت، رویترز و ...)، هزینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی (استاندارد، کیفیت و ...)، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی، هزینه‌های شرکت‌های بیمه ایرانی، هزینه اعزام زائرین به عمره مفرده و عتبات عالیات (عراق)، هزینه ثبت نام جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی از جمله TOEFL، GRE، IELTS و ... که توسط سازمان سنجش آموزش کشور در داخل کشور برگزار می‌شود، بخشی از مصارف خدماتی ارز هستند.

از دیگر مصارف غیر بازرگانی یا خدماتی ارز که در مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی به آن اشاره شده، ارز مسافرتی، هزینه‌های شرکت هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیردولتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، حق بیمه هواپیما و کشتی، درآمدهای ریالی شرکت های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشورو دوره‌های آموزشی داخل کشور، هزینه ثبت نام شرکت در امتحانات علمی و تخصصی داخل و خارج از کشور، حمل جنازه، حق استفاده از واگن‌ها، مطالبات راه آهن سایر کشورها، تنخواه بازرسی و پرداخت ضروری ناشی از قراردادهای چند جانبه، تبدیل موجودی حساب‌های ریالی افراد غیرمقیم در داخل کشور، هزینه‌های دفاتر نمایندگی خارجی در ایران، خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران است.

همچنین هزینه شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری، تبدیل دارایی‌های ریالی مأمورین نمایندگی‌های خارجی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای خارجی، هزینه صندوق ضمانت صادرات ایران، هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی، تبدیل مجدد ریال‌های اضافی اتباع خارجی به ارز و ترتیبات نحوه تأمین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مرتبط با تسهیلات ارزی از جمله مواردی است که برای این سامانه تعریف شده است.

هر کدام از این مصارف برای تامین باید شرایطی داشته باشند و به تأییدیه‌ها و وثیقه‌هایی نیاز دارد./ اکو ایران

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار