کارگران انگلیس خوشبخت‌تر از کارگران ایران هستند؟

داده های شاخص موسسه هالیفاکس، متوسط قیمت مسکن در ماه های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ را در بریتانیا اعلام کرده است. قیمت مسکن و تورم در بریتانیا نسبت به ایران چه تفاوتی دارد و با حداقل حقوق در این دو کشور برای خرید خانه باید چند سال انتظار کشید؟

کارگران انگلیس خوشبخت‌تر از کارگران ایران هستند؟

به گزارش زنهار، داده های شاخص موسسه هالیفاکس، متوسط قیمت مسکن در ماه های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ را در بریتانیا اعلام کرده است. قیمت مسکن و تورم در بریتانیا نسبت به ایران چه تفاوتی دارد و با حداقل حقوق در این دو کشور برای خرید خانه باید چند سال انتظار کشید؟

فرقی نمی کند افراد در کجای جهان به دنیا آمده باشند، جزو چه دهک اقتصادی باشند و یا در خانواری چند نفره زندگی کنند؛ در هر شرایطی مسکن از اساسی ترین نیاز های زندگی آن ها به شمار می آید.

نیازی که تهیه آن، روزبه روز برای ایرانیان سخت تر می شود و حالا برای خرید یک خانه کوچک متراژ نیز باید چندین برابر طول زندگی خود پول پس انداز کنند!

اما این موضوع در کشور های جهان اول که با تورم بسیار پایین تری در مقایسه با ایران روبرو هستند، به چه شکل است؟

برای این مقایسه سراغ بریتانیا رفته ایم که طی ماه ها گذشته با افزایش تورم روبرو بوده و بانک مرکزی این کشور تلاش زیادی کرده است اقداماتی را در راستای کنترل تورم انجام دهد.

افزایش تورم در این کشور حتی به حدی رسید که نخست وزیر سابق انگلیس را مجبور به استعفا کرد تا به سرعت جای خود را به ریشی سوناک تازه نفس دهد؛ اما عمق این نابسامانی به ویژه در بخش مسکن چقدر بوده و تفاوت آن با تورم و قیمت مسکن در ایران چقدر است؟

قیمت مسکن در بریتانیا

متوسط قیمت مسکن در بریتانیا بین نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲، حدود ۱/۵ درصد کاهش داشته است. این میزان نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی سال ۲۰۲۱ تنها دو درصد افزایش را تجربه کرده بود. به طور کلی نرخ رشد سالانه در تمام کشور ها و مناطق بریتانیا در ماه دسامبر در مسیری نزولی قرار گرفته است.

از سوی دیگر شاخص هالیفاکس مشخص کرده است که در حدود ۴۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۹۸۳ میانگین قیمت مسکن در بریتانیا ۹۷۴ درصد صعود را پشت سر گذاشته است. این شاخص میانگین قیمت خانه در ماه دسامبر را نیز ۲۸۱ هزار و ۲۷۲ پوند اعلام کرده است.

کیم کینیرد، مدیر موسسه وام مسکن هالیفاکس گفته است: بازار مسکن در سال ۲۰۲۲ تصویری متفاوت داشت. ما شاهد رشد سریع قیمت مسکن در شش ماهه اول بودیم و به دنبال آن در تابستان ثابت شد که شروع کاهش قیمت ها از سپتامبر است. این مورد به دلیل تاثیر فشار های هزینه زندگی و افزایش نرخ ها پیش آمده است که بر امور مالی و تقاضای خانوار ها تاثیر گذاشت.

مقایسه بازار مسکن در بریتانیا و ایران

بازار مسکن در ایران هم در شرایط مناسبی به سر نمی برد و مردم هر روز بیشتر از حق طبیعی خود یعنی خریدن مسکن فاصله می گیرند. طبق گزارش های بانک مرکزی از شهر تهران قیمت مسکن در آذرماه سال جاری به ۴۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسیده است.

اما در حالی میانگین قیمت مسکن در بریتانیا طی ۴۰ سال گذشته ۹۷۴ درصد رشد داشته که قیمت مسکن در ایران تنها در حدود پنج سال گذشته تقریبا هزار درصد افزایش را پشت سر گذاشته است!

آمار های بانک مرکزی نشان می دهد در فروردین ۱۳۹۶ متوسط قیمت مسکن حدود چهار میلیون تومان بوده است، اما در آذرماه سال جاری به ۴۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسیده است.

این تفاوت قیمت در پنج سال گذشته را می توان ناشی از میزان تورم دانست. میزان تورم در ایران بر اساس آمار های مرکز آمار ایران به ۴۸/۵ رسیده و به نظر می آید همچنان چشم اندازی افزایشی داشته باشد.

اداره آمار ملی انگلیس نیز شاخص قیمت قیمت مصرف کننده یا همان تورم را در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرده است که حدود ۱۰/۷ درصد بوده و نشان می دهد مفهوم نابسامانی و تورم در اقتصاد ایران و بریتانیا چقدر متفاوت است!

مسکن بریتانیا و ایران چند؟

همانطور که گفته شد، متوسط قیمت یک خانه در بریتانیا ۲۸۱ هزار و ۲۷۲ پوند برآورد شده است؛ از طرفی حداقل حقوق در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۲۰۰ پوند بوده و به طور استاندارد هر فرد باید یک سوم حقوق خود را هر ماه برای مسکن پس انداز کند؛ بنابراین یک کارگر ساده با حداقل حقوق باید حدود ۲۳ سال برای خرید یک خانه کار کند. این در حالی است که با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران یک کارگر ساده با حداقل حقوق یعنی چهار میلیون و ۱۷۹ هزار تومان برای خرید یک خانه ۵۰ متری در تهران باید باید ۱۴۳ سال از عمر خود را سپری کند که عملا خانه دار شدن را غیرممکن می کند./ برترین‌ها

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار