نفت گران شد

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد رشد مداوم تقاضای جهانی برای نفت قیمت آن را در سال جاری میلادی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رساند و قیمت نفت خام برنت تا پایان سال احتمالاً به ۱۰۵ دلار می‌رسد.

نفت گران شد

به گزارش زنهار، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد رشد مداوم تقاضای جهانی برای نفت قیمت آن را در سال جاری میلادی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رساند و قیمت نفت خام برنت تا پایان سال احتمالاً به ۱۰۵ دلار می‌رسد.

این بانک آمریکایی طی یادداشتی اعلام کرد تقاضای جهانی برای نفت ۲.۷ میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد و بازار در نیمه دوم سال با کمبود نفت مواجه می‌شود.

تحلیلگران عقیده دارند بازگشایی اقتصاد چین و سهمیه‌های بالایی که این کشور برای واردات نفت به پالایشگاه‌های خصوصی خود اختصاص داده نشان می‌دهد چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا امید به افزایش تقاضا پس‌از فروکش کردن موج کرونا دارد.

قیمت نفت ۴ درصد در روز دوشنبه پس‌از باز شدن مرز‌های چین افزایش یافت. شرکت‌کنندگان بازار حداقل برای یک روز بر دورنمای افزایش تقاضای نفت به‌جای ترس از رکود اقتصاد‌های پیشرفته تمرکز کرده بودند.

گلدمن در یادداشت خود آورده است انتظار افزایش مداوم تقاضا در سال جاری میلادی باعث می‌شود ائتلاف اوپک پلاس طرح کاهش تولید خود را در نیمه دوم ۲۰۲۳ لغو کند. اما اگر تقاضا پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، این ائتلاف احتمالاً کاهش تولید بیشتری را در پیش خواهد گرفت تا مانع سقوط قیمت نفت شود.

این بانک سرمایه‌گذاری در ماه گذشته اعلام کرده بود بازگشایی اقتصاد چین قیمت نفت را ۱۵ دلار در هر بشکه بالا می‌برد، چون تقاضا برای نفت در این کشور ۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

گلدمن در اواسط دسامبر هم از کمبود عرضه و سرمایه‌گذاری ناکافی و تأثیر آن بر بازار کالا‌ها در ۲۰۲۳ خبر داده بود./ ایبنا

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار