هشدار هواشناسی برای ۱۲ استان کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، اصفهان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان هشدار داد.

هشدار هواشناسی برای ۱۲ استان کشور

به گزارش زنهار،‌ بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی، سامانه تشدید گرادیان فشاری و انتقال گرد و غبار از کشورهای همسایه امروز یکشنبه و فردا دوشنبه موجب وزش باد شدید همراه با گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در ۱۲ استان کشور می‌شود.

یکشنبه جنوب تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، نیمه شرقی سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان و دوشنبه جنوب تهران، قم، مرکزی، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان با این شرایط مواجه می‌شوند.

این سامانه در مناطق مستعد مخاطراتی همچون توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان را به همراه دارد.

پرهیز از کویرنوردی، عدم جابه‌جایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها و بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی توصیه شده است.

رگبار باران و تگرگ در ارتفاعات مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل

سامانه دوم تشدید فعالیت سامانه بارشی اعلام شده که امروز و فردا موجب رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در نواحی مستعد تگرگ در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و ارتفاعات مازندران می‌شود.

روز دوشنبه این سامانه در شمال و غرب آذربایجان غربی، شمال شرق آذربایجان شرقی، مرکز و جنوب اردبیل و ارتفاعات مازندران فعال خواهد شد.

جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی برای این سامانه پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی به احتیاط در سفرها به ویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع توصیه کرده است.

توصیه به کشاورزان

لازم است نسبت به اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف توجه شود.

همچنین آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی خدمت رسان و امدادی ضرورت دارد.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار