سرقت گوشی را در این سایت ثبت کنید

یکی از رایج‌ترین سرقت‌هایی است که این روزها اتفاق می‌افتد، اما شاید خیلی‌ها ندانند که اگر قربانی دزدان شدند، باید چه کنند.

سرقت گوشی را در این سایت ثبت کنید

به گزارش زنهار، فریده مهرالحسنی، وکیل پایه‌یک دادگستری در این ‌باره می‌گوید: اگر زمانی تلفن همراه شما به سرقت رفت، بهتر است بلافاصله با پلیس ۱۱۰تماس بگیرید و اعلام سرقت کنید. مأمور کلانتری با مراجعه به محل وقوع جرم، صورت‌جلسه سرقت را تنظیم می‌کند. کار دیگر این است که به نزدیک‌ترین کلانتری محل سرقت مراجعه کنید و گزارش سرقت و درخواست ردیابی تلفن همراه دهید.

او می‌افزاید: سپس شکایت خود را ازطریق دفاتر خدمات قضایی یا از طریق سایت «عدل ایران» ثبت کنید. برای ثبت از طریق سامانه عدل ایران، فرد باید دارای حساب کاربری ثنا باشد.

مهرالحسنی ادامه می‌دهد: همچنین سریعا برای مسدود کردن سیم‌کارت اقدام کنید، زیرا مسئولیت هر گونه ارتکاب جرم از قبیل کلاهبرداری، مزاحمت، تهدید با سیم‌کارت بر عهده صاحب سیم‌کارت است.

او اضافه می‌کند: برای مسدود کردن سیم‌کارت، با مراجعه حضوری به یکی از نمایندگی‌های اپراتورها و ارائه کارت شناسایی درخواست مسدود کردن سیم‌کارت مسروقه را دهید. همچنین می‌توانید با شماره اپراتور مورد نظر تماس بگیرید و تقاضای مسدود کردن سیم‌کارت مسروقه را اعلام کنید.

این وکیل پایه‌یک می‌گوید: توجه داشته باشید هنگامی که برای اعلام سرقت تلفن همراه خود به کلانتری مراجعه می‌کنید، حتما مدارک مربوط به فاکتور خرید تلفن همراه، شماره پشت جعبه تلفن همراه را همراه داشته باشید. بعد از ثبت مدارک، پرونده به دادسرا ارسال و تحقیقات پلیس برای شناسایی سارق آغاز می‌شود. زمانی که تحقیقات توسط دادسرا تکمیل شد، پرونده برای ادامه روند رسیدگی به دادگاه ارسال می‌شود.

او می‌افزاید: ممکن است این سؤال برای شما پیش‌ آید که اگر سارق شناسایی نشد، چگونه می‌توان به پیدا شدن گوشی سرقتی امید داشت. در جواب باید گفت همه‌چیز بستگی به سیستم ردیابی و نوع تلفن همراه مسروقه دارد. گاهی می‌توان از طریق نرم‌افزارها گوشی سرقتی را راحت‌تر ردیابی کرد.

منبع: همشهری آنلاین

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار