دو کارگردان سرشناس به اتهام تجاوز بازداشت شدند

بنوآ ژکو و ژاک دویلون کارگردان‌های مشهور فرانسوی به تجاوز جنسی به ۲ بازیگر متهم شدند.

دو کارگردان سرشناس به اتهام تجاوز بازداشت شدند

به گزارش زنهار، دفتر دادستانی پاریس خبر داد که یک قاضی بازپرس روز چهارشنبه، ۳ جولای کارگردان برجسته سینمای هنری، بنوا ژکو را به اتهام تجاوز جنسی فراخواند و وی را متهم کرد.

ژکو، ۷۷ ساله، متهم به تجاوز به جولیا روی ۳۴ ساله در سال ۲۰۱۳ و تجاوز به ایزیلد لوبسکو ۴۱ ساله، بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ است. وی پس از ۲ روز بازجویی در بازداشت، همچنان تحت نظارت قضایی است.

براساس گزارش لوموند، او ابتدا از سوی ژودیت گودرش، بازیگر ۵۲ ساله که امسال علیه او به دلیل تجاوز در طول یک رابطه چندین ساله که از ۱۴ سالگی شروع شد، شکایت کرد، برای بازجویی فراخوانده و بازداشت شد. گودرش گفته رابطه با ژکو از زمانی شروع شد که وی زیر سن قانونی بود. روی ۳۴ ساله هم او را به تجاوز جنسی متهم کرد. ژکو همه اتهام‌ها را رد کرده است.

به نظر می‌رسد دادستان‌ها هنوز درباره اتهاماتی که گودرش به ژکو وارد کرده وارد عمل نشده‌اند، اما از یک قاضی تحقیق خواسته شده تا او را به اتهام تجاوز جنسی و خشونت که احتمالاً بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ علیه جولیا روی انجام شده، متهم کند. ظاهراً علیه لوبسکو نیز چنین اتهامی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ و سپس در سال ۲۰۰۷ وارد شده است.

کارگردان دیگری که همین اتهام به وی وارد شده، ژاک دویلون ۸۰ ساله است که وی نیز صبح روز دوشنبه برای بازجویی بازداشت شد، اما دفتر دادستانی خبر داد که او عصر سه‌شنبه به دلایل پزشکی آزاد شد، ولی پیگیری درباره اتهام‌های وارد شده به وی ادامه دارد.

گودرش او را متهم به تجاوز جنسی در طول فیلمبرداری در سن ۱۵ سالگی کرده است. بازیگر دیگری به نام آنا موگللیس، ۴۶ ساله هم ادعا کرد که این فیلمساز سال ۲۰۱۱ بدون اجازه به وی نزدیک شده است. دویلون نیز این اتهامات را رد کرده است.

گودرش از زمانی که ژکو را در ابتدای امسال به بدرفتاری با او در نوجوانی متهم کرد، به یکی از صدا‌های جنبش «می تو» فرانسه بدل شده است. این بازیگر که گفته از زمانی که تنها ۱۴ سال داشت با این کارگردان که آن زمان ۴۰ ساله بود، در رابطه بود، اکنون این رابطه را محکوم می‌کند و می‌گوید که تحت کنترل ژکو بوده و در ماه فوریه شکایتی را به دلیل تجاوز به عنف علیه او به دادگاه برده است.

لو بسکو نیز که از اظهار گودرش دلگرم شده بود، تصمیم گرفت در ماه مه، اندکی پس از انتشار زندگینامه اش، شکایتی قانونی طرح کند. وی در کتاب خود با عنوان «راست بگو» ژکو را متهم کرد که در رابطه‌ای که از ۱۶ سالگی در طول فیلمبرداری فیلم «ساد» در سال ۲۰۰۰ شروع شد، تحت تاثیر او بود.

این بازیگر که خواهر مایون بازیگر و کارگردان است، گفت ژکو با این رابطه تمام زندگی او را تحت الشعاع قرار داد و جایگزین پدر، مادر و هر مرجع دیگر زندگی وی شد.

سینمای فرانسه هرچند دیر به جنبش «می تو» واکنش نشان داد، اما به نظر می‌رسد با مشکلات جدی در این زمینه روبه رو است و به همین منظور ۲ ماه پیش مجلس ملی فرانسه رای به تشکیل کمیسیونی داد که وظیفه آن بررسی موارد «خشونت جنسی و جنسیتی» در صنعت سینمای این کشور و سایر زمینه‌های فرهنگی است.

منبع: مهر

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار