اطلاعیه مهم مدیر عامل سازمان به حقوق بگیران بیمه تامین اجتماعی

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور پیامی به مناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان، خانواده را اصلی‌ترین نهاد اجتماعی، زیربنای جوامع و خاستگاه فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و تاریخ بشر دانست و نقش برجسته سالمندان و خردمندان در نهاد خانواده را ضامن حفظ و استمرار حیات این نهاد مهم اجتماعی توصیف کرد.

اطلاعیه مهم مدیر عامل سازمان به حقوق بگیران بیمه تامین اجتماعی

به گزارش زنهار، در این پیام تأکید شده است همه بنیان‌های اقتصادی، صنعتی و نظام اداری کشور، با همت و همیّت زنان و مردانی بنیان گذاشته شده است که موی خود را در آسیاب توسعه و پیشرفت این آب و خاک، سپید کرده‌اند و هر نقشی که بر دستان و چهره آنان افتاده، درسی گرانبهاست از تجربه‌هایی که نباید به سادگی فراموش شوند.

متن کامل پیام میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی به مناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

لیس منّا من لم یوقّر الکبیر و یرحم الصّغیر و یأمر بالمعروف و ینه عن المنکر؛

هر که بزرگتر را محترم ندارد و به کوچکتر رحم نکند و به نیکى واندارد و از بدى باز ندارد از ما نیست

“خانواده” اصلی‌ترین نهاد اجتماعی، زیربنای جوامع و خاستگاه فرهنگ‌ها، تمدن‌ها و تاریخ بشر بوده که می‌تواند منشأ تحول فردی و اجتماعی و رشد ارزش‌های انسانی در میان اعضای یک جامعه باشد. توجه به دوام و استحکام و نیز پویایی این بنای مقدس و بنیادین، از اصول اساسی مورد توجه در همه ادیان آسمانی است. دین مبین اسلام نیز به‌عنوان مکتبی انسان‌ساز، بیشترین توجه را به نهاد خانواده دارد و این نهاد مقدس را کانون تربیت دانسته و نیک‌بختی یا شوربختی یک جامعه را به این بنا وابسته می‌داند. پیامبر گرامی اسلام (ص)، سالمندان را مایه نزول برکت و گسترش نعمت‌های الهی می‌دانند و مولای متقیان علی (ع) نیز، نسبت به احترام به سالخوردگان توصیه می‌کنند.

خانواده، اگرچه کوچک‌ترین واحد اجتماعی است اما بزرگ‌ترین و اثرگذارترین واحد تربیتی در جوامع به شمار می‌آید که استحکام و سلامت کارکردی آن از سوی همه مصلحان اجتماعی مورد تأکید بوده و هست. در این نهاد مهم اجتماعی، نقش برجسته سالمندان و خردمندان در جایگاه ستون‌های استحکام و پایداری نهاد خانواده، ضامن حفظ و استمرار حیات این نهاد مهم اجتماعی است. نامگذاری 25 ذی‌الحجه روز نزول سوره مبارکه هَلْ أَتَى (انسان) به‌عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان، فرصتی مغتنم است تا با تأسی به سیره ائمه اطهار(ع)، ضمن ارج نهادن به سالمندان و بازنشستگان عزیز، بر اهمیت ویژه جایگاه خانواده به عنوان مؤثرترین نهاد اجتماعی در سعادت بشری، تأکیدی دوباره شود.

سازمان تأمین‌اجتماعی با تحت پوشش داشتن بیش از چهار میلیون نفر از بازنشستگان فرهیخته و مستمری‌بگیران گرانقدر کشور و خانواده‌های تحت تکفل آنان، برمبنای این باور که بنیان‌های اقتصادی، صنعتی و نظام اداری کشور، با همت و همیّت زنان و مردانی بنیان گذاشته شده است که موی خود را در آسیاب توسعه و پیشرفت این آب و خاک، سپید کرده‌اند و هر نقشی که بر دستان و چهره آنان افتاده، درسی گرانبهاست از تجربه‌هایی که نباید به سادگی فراموش شوند؛ تلاش دارد که با ارائه خدمات بیمه‌ای و درمانی از این سرمایه‌های گرانبها و تجربه‌های ذی‌قیمت حمایت و پشتیبانی کند. هرچه برای تکریم و بزرگداشت شأن و منزلت این عزیزان تلاش شود، کارگران و فعالان امروز حوزه تولید را نسبت به آینده، امیدوارتر می‌سازد و این وظیفه و مأموریتی است که بخشی از آن برعهده سازمان تأمین‌اجتماعی به عنوان بزرگترین و فراگیرترین صندوق بازنشستگی کشور گذاشته شده است و در اجرای این مأموریت، امید داریم که از دعای خیر بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز بهره‌مند باشیم.

در دولت مردمی سیزدهم و متأثر از رویکرد توسعه خدمات که همواره مورد تأکید رئیس‌جمهور شهید حضرت آیت‌الله رئیسی بوده است، در سازمان تأمین‌اجتماعی کوشیدیم با اجرای اصلاحات بنیادین و نیز تدوین برنامه‌های تحولی برای غلبه بر چالش ناترازی منابع و مصارف، ضمن پرداخت کامل و بموقع مستمری‌های ماهانه بدون نیاز به استقراض از نظام بانکی، با اقداماتی چون اعزام مستمری‌بگیران و بازنشستگان به سفرهای زیارتی مشهد مقدس در قالب طرح کرامت رضوی، تقبل بخشی از حق بیمه تکمیلی سالمندان و افزایش سهمیه و مبلغ وام‌های ضروری بازنشستگان، تاحد امکان شرایط معیشتی و رفاهی این عزیزان را بهبود بخشیم و در خدمت این سایه‌ساران بی‌منت تجربه و خرد باشیم. در موضوع خانواده نیز تلاش شد تا با رویکرد حمایت از بنیاد خانواده و جوانی جمعیت، توسعه تسهیلات رفاهی و درمانی مرتبط با خانواده در مواردی نظیر افزایش ایام غرامت بارداری، پوشش هزینه‌های درمان ناباروری، برگزاری دوره‌های آموزشی خانواده، حذف محدودیت پرداخت کمک هزینه اولاد و … با جدیت دنبال شود.

اینجانب ضمن تبریک 25 ذی‌الحجه، روز خانواده و تکریم بازنشستگان، ارائه خدمت به این عزیزان را افتخاری ارزشمند برای سازمان تأمین‌اجتماعی می‌دانم و امیدوارم که با همت و تلاش همه کارکنان سازمان تأمین‌اجتماعی، بتوانیم خدمتگزاری صدیق برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز تحت پوشش این سازمان باشیم.

میرهاشم موسوی

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار