هشدار جدی برای کسانی که شناسنامه و کارت ملی دارند

سازمان ثبت احوال کشور به مردم هشدار داد: ​از انتشار تصویر مدارک هویتی در فضای مجازی خودداری کنید.

هشدار جدی برای کسانی که شناسنامه و کارت ملی دارند

به گزارش زنهار، اسناد و مدارک هویتی ، سند رسمی و اطلاعات هویتی هر شخص است و طبق ماده ۳۴ قانون ثبت احوال ، افشای اطلاعات مذکور ممنوع است.

طبق گزارش روابط عمومی سازمان ثبت احوال کشور، اسناد ثبت احوال اصلی ترین سند هویتی شهروندان است و اطلاعات وقایع و احوال شخصیه افراد طبق قانون در آن به ثبت می رسد و سند رسمی کشور محسوب می گردد .

این مدارک و اطلاعات از حساسیت بالایی برخوردار بوده و تمام افراد باید ضمن حفظ و نگهداری از این اسناد و اطلاعات ، از انتشار اطلاعات و تصاویر مدارک هویتی خود در فضای مجازی جدا خودداری نمایند.

افراد سودجو در فضای مجازی تحت عناوین مختلف فعالیت می‌کنند و در فرآیند ثبت‌نام مدارک هویتی شهروندان را اخذ نموده و با استفاده از این اسناد اقدام مجرمانه خود را انجام می‌دهند.

طبق قانون دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی توسط دستگاههای اجرایی ممنوع می باشد و دستگاه های اجرایی در راستای تحقق اهداف توسعه دولت الکترونیکی ، استنادپذیری الکترونیکی ، کمک به مقابله با سوء استفاده های احتمالی و جعل اسناد هویتی ، افزایش سلامت اداری و تسهیل ارائه خدمات به مردم ، باید با اتصال به پایگاه سازمان ثبت احوال کشور نسبت به "احراز هویت برخط" اقدام و از اخذ کپی مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی) خودداری نمایند . 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار