اگر این خواب هارو دیدی یعنی روحت سعی داره پیامی از آینده بهت بده

اگر این خواب‌ها رو دیدی، هرگز نادیده شون نگیر.

 اگر این خواب هارو دیدی یعنی روحت سعی داره پیامی از آینده بهت بده

به گزارش زنهار، از زمانی که خواب و رویا وجود داشته، انسان در تلاش برای حل معمای پشت آنها بوده است. کسانی که جنبه باطنی چیزها را بر علم ترجیح می دهند، دوست دارند رویاهای خود را بر اساس کتاب های مختلف تعبیر خواب تعبیر کنند و معتقدند که می توانند آینده را پیش بینی کنند. اما روانشناسان فکر می کنند که رویاها به طور دقیق وضعیت فعلی ما را منعکس می کنند و ناخودآگاه ما هر از گاهی از طریق خواب و رویا به ما چیز مهمی را می گوید.

حتما می دانید که برخی رویاها بین همه ما مشترک است. هر یک از ما هر از گاهی این نوع خواب و رویاها را می بینیم. این رویاها ناشی از غرایز باستانی ما، یک کد فرهنگی، تجربه اجدادمان و تجربه شخصی ماست. پاتریشیا گارفیلد، یک روانشناس و متخصص در زمینه خواب و رویا، آنها را “رویاهای جهانی” می نامد. ما در این نوشتار به برخی از این رویاهای شایع پرداخته ایم و به شما خواهیم گفت که چرا نباید آنها را نادیده بگیرید.

۱۰ خواب و رویا که نباید نادیده بگیرید

فهرست زیر خواب هایی هستند که بر اساس علم روانشناسی نباید آنها را نادیده بگیرید:

1. افتادن

در بزرگسالی، ما بیشتر از پرواز شاهد سقوط هستیم. به گفته یان والاس، روانشناس، رویای افتادن نمادی از ترس از دست دادن کنترل است. شما دیگر نمی توانید چیزی را در زندگی خود کنترل کنید زیرا برخی از تغییرات شدیدی که برای آنها آماده نبوده اید در زندگی تان رخ داده است. به این فکر کنید که در چه حوزه ای از زندگی (کار، روابط، امور مالی، سلامتی و غیره) بیشتر احساس سرکوب یا آسیب پذیری می کنید و همچنین به راه های اصلاح آن فکر کنید.

برخی از دانشمندان رویاهای مربوط به سقوط و خواب افتادن را با فیزیولوژی ساده توضیح می دهند. همانطور که بدن در خواب فرو می رود، سیستم عصبی شروع به آرام شدن می کند، فشار خون و ضربان قلب کاهش می یابد و مغز به خواب می رود (به خصوص اگر در طول روز خسته شده باشد) و می تواند این تغییر فیزیولوژیکی را به عنوان یک خطر یا مرگ نزدیک درک کند. بنابراین، باعث می شود شما به طور ناگهانی از خواب بیدار شوید.

2. دندان هایی که می افتند و آسیب می بینند

ناخودآگاه ما دندان ها را به عنوان شاخصی از قدرت و توانایی “گزیدن” یک تکه از جهان تفسیر می کند. پنی پیرس توضیح می دهد: «شاید اخیراً در دنیای واقعی احساس بی سلاحی و درماندگی می کنید.»

پاتریشیا گارفیلد، متخصص دیگری که سال ها رویاها را مطالعه کرده است، خواب افتادن دندان ها را با خشم پنهان مرتبط می کند. به عنوان یک قاعده، زمانی که خشم را سرکوب می کنیم، فک خود را به هم فشار می دهیم و ممکن است دندان قروچه کنیم. این خواب ممکن است نشان بدهد که زمان آن رسیده که از شر احساسات منفی خلاص شوید.

ما اغلب خواب هایی می بینیم که در آن یکی از نزدیکان مان زخمی یا بیمار است. آن خواب ها باعث حیرت می شود. با این حال، از دیدگاه روانشناسی، این خیای هم چیز بدی نیست بلکه فقط ترس ما از آینده و تغییرات اجتناب ناپذیر با افراد نزدیکمان است. اگر مرگ خود را می بینید، به این معنی است که بخشی از وجود شما در حال مرگ است و در گذشته می ماند تا به چیزهای جدیدی فضا بدهد.

رویاهای “متضاد” در مورد تولد و بهبودی معمولاً زمانی ظاهر می شوند که اتفاق جدیدی در زندگی یک فرد در حال وقوع است (مانند یک کار یا پروژه جدید) و نماد یک تجربه جدید است.

3. مردودی در امتحان یا یک اجرای عمومی

نزدیک امتحان هستید و ناگهان متوجه می‌شوید که چیزی به یاد نمی‌آورید یا وقتی در مقابل جمعیت زیادی ایستاده‌اید نمی‌توانید کلمه‌ای بگویید. این رویاها را نه تنها دانش‌آموزان و دانشجوها، بلکه افرادی که مدت‌ها پیش فارغ‌التحصیل شده‌اند را نیز درگیر می کنند. این احتمال وجود دارد که اندکی قبل از خواب استرس داشته اید یا به شدت نگران چیزی بوده اید. در این صورت بهتر است کمی استراحت کنید.

4. تحت تعقیب و آزار قرار گرفتن

چنین رویاهایی معانی مختلفی دارند. یک متخصص در زمینه رویاها به نام لوری لوونبرگ می‌گوید: «افرادی که تمایل دارند از درگیری اجتناب کنند یا ایجاد مشکل می‌ترسند، رویای تکراری تعقیب شدن را خواهند دید.»

به چیزی که شما را تعقیب می کند توجه کنید – آنها نماد یک احساس یا موقعیت ناخوشایند هستند که سعی می کنید در زندگی واقعی به آن فکر نکنید مثلا بدهی یا اعتیاد. آیا شما توسط شخصی که می شناسید تعقیب می شوید؟ به این فکر کنید که این شخص را با چه چیزی یا چه کسی مرتبط می کنید. آنها ممکن است نشان دهنده شخص دیگری یا حتی بخشی از شخصیت شما باشند که نمی خواهید آن را در خواب خود بپذیرید (مثل استعداد یا آرزوی پنهان).

همچنین نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید خواب فرار از کسی صرفاً پژواک غرایز بدوی است که به لطف اجدادمان در ژن‌های ما وجود دارد به این دلیل که آنها دائماً از شکارچیان فرار می کردند.

۵. لباس نامناسب یا لباس به تن نداشتن

در خواب، در یک مکان عمومی حاضر می شوید که لباس های نامناسب به تن دارید یا اصلاً چیزی به تن ندارید. در این شرایط، مهم است که به احساساتی که در خواب با آنها برخورد کرده اید توجه کنید. این رویاها معمولاً با احساس شرم و خجالت همراه هستند.

روانشناس ایان والاس خاطرنشان می کند: “چنین خوابی به این معنی است که شما در شغل جدید یا در رابطه جدید خود احساس آسیب پذیری می کنید و می ترسید که دیگران درباره ضعف ها و معایب شما چیزی بدانند.” با این حال، اگر در خواب خود احساس شرم نمی کنید، اما در عوض به خود افتخار می کنید، این خواب معنای متفاوتی دارد. شاید شما احساس عدم شناخت و تحسین دارید و دوست دارید دیگران استعدادهای شما و همچنین شخصیت شما را بیشتر ببینند.

6. یک فاجعه یا یک آخرالزمان

همه ما در مورد بلایای طبیعی یا ساخته دست بشر خواب دیده ایم که در آن از جان خود و افراد نزدیک خود می ترسیم. این خواب‌ها ممکن است نشان‌دهنده مشکلات شخصی باشد که از کنترل خارج شده‌اند یا در نتیجه احساس خطر توسط چیزی هستند. البته پیام های مداوم در رسانه ها در مورد فجایع و اقدامات تروریستی اوضاع را بدتر می کند. در نتیجه، ما احساس آسیب پذیری در دنیای مدرن می کنیم.

گاهی اوقات وقتی کابوس می بینیم سعی می کنیم با صدای بلند فریاد بزنیم اما احساس می کنیم صدایمان در نمی‌آید و همین باعث ترس حتی بیشتر می شود. روانشناسان این اتفاق را به عنوان فلج خواب توضیح می دهند. در آخرین مرحله خواب، زمانی که رویا می بینیم، مغز ما بدن را به طور هدفمند فلج می کند تا بتوانیم بی حرکت دراز بکشیم و با دویدن، پریدن و غیره در خواب “زندگی” نکنیم. افرادی که فلج خواب دارند معمولا قبل از پایان از خواب بیدار می شوند. فلج خواب می تواند به عنوان ناتوانی در حرکت، صحبت کردن و در برخی موارد تنفس احساس شود.

7. تجهیزات یا وسایل نقلیه معیوب

سعی می کنید از ابزار یا وسیله ای استفاده کنید و فوراً خراب می شود. به عنوان مثال، تلفن شما از کار می افتد و نمی توانید با کسی تماس بگیرید. به گفته پاتریشیا گارفیلد، این رویاها بیشتر توسط زنان تجربه می شود و نماد نگرانی در مورد روابط یا از دست دادن ارتباط عاطفی با کسی است. رویاهایی که در آنها سعی می کنید وسیله نقلیه ای را به کار بگیرید که به درستی کار نمی کند یا خراب می شود، در همین دسته هستند. شما احتمالاً حمایت خود را از دست داده اید و نمی توانید به تنهایی با شرایط دشوار زندگی کنار بیایید.

8. بارداری

هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، فقط زنان نیستند که می توانند رویاهای بارداری داشته باشند. یک روانشناس به نام دیوید بدریک می گوید: “بارداری نماد چیزی جدید است که در درون ما رشد می کند.” شما ناخودآگاه رویای “تولد” یک پروژه خلاقانه جدید را می بینید. این پروژه می تواند هر چیزی باشد، از نوشتن کتاب گرفته تا تعمیر خانه. وقت آن است که یک هدف تعیین کنید و به دنیا نشان دهید که چگونه می توانید این نقش جدید را به عهده بگیرید.

اگر هم در زندگی واقعی باردار نیستید، ممکن است پس از دیدن چنین رویایی به دنبال تحقق ان باشید!

9. دیر رسیدن

رویاهایی که باعث می شود شما بعد از یک قطار در حال حرکت می دوید یا برای یک جلسه مهم دیر می دوید ممکن است به تکرار رخ دهد. به گفته یک متخصص رویا، مایکل آر. اولسن، این خواب ها می توانند نماد ترس از دست دادن چیزی بسیار مهم در روابط شما یا مثلاً در تربیت فرزندتان باشند. اگر دائماً غرق کار هستید و زمان زیادی برای انجام کارها در زندگی واقعی ندارید، ضمیر ناخودآگاه شما نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده است که در برنامه خود تجدید نظر کنید و برای چیزهای واقعاً مهم هم وقت بگذارید.

10. فضای ناشناخته

رویاهای مربوط به فضاهای جدید مربوط به خودشناسی است. اگر در خواب خود را در خانه ای ناشناخته دیدید، به این معنی است که خودتان را به خوبی نمی شناسید و سعی می کنید برخی از جنبه های شخصیت خود را نادیده بگیرید. یک اتاق مجزای ناآشنا نشان می دهد که شما استعداد، مهارت یا فرصتی پنهان دارید که از آن استفاده نمی کنید.

یک روان درمانگر به نام ادی تراورسا فکر می کند که ما به طور ناخودآگاه برخی اتاق ها را با فرآیندهای خاصی مرتبط می کنیم. آشپزخانه مکانی است که در آن محصولات به یک غذای کامل تبدیل می‌شوند، به این معنی که شما در حال حاضر تغییرات درونی را تجربه می‌کنید. حمام نماد رهایی از بارهای غیر ضروری است. ممکن است نماد این باشد که وقت آن رسیده که از شر چیزی خلاص شوید که دیگر نیازی به وجودش نیست. حمام همچنین نماد پاکسازی است به این معنی که شما احساس می کنید باید موضوعات را روشن کنید یا آنها را از زاویه دیگری ببینید. اتاق خواب نشانه مشکلات است در رابطه عاشقانه تان که شما را نگران می کند.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار