اگر گوشی شما این نشانه ها را دارد یعنی هک شده و اطلاعات شما به سرقت رفته است

در اینجا نشانه هایی وجود دارد که آنها در حال تماشا هستند، استراق سمع می کنند و …

اگر گوشی شما این نشانه ها را دارد یعنی هک شده و اطلاعات شما به سرقت رفته است

به گزارش زنهار، اگر برنامه‌هایی را در گوشی خود مشاهده کردید که دانلود نکرده‌اید، احتمال زیادی وجود دارد که شخصی دستگاه شما را ردیابی کند. هر برنامه ای که حتی دانلودش را به خاطر نمی آورید مشکوک است.

باتری گوشی شما سریعتر تخلیه می شود

حتی از آن استفاده نمی کنید اما احساس می کنید گرم شده است. این بدان معنی است که برخی از برنامه ها به طور مداوم در پس زمینه اجرا می شوند. ارزش بررسی را دارد.

مراقب گوشی استفاده شده باشید

در صورت خرید گوشی، باید دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. اصطلاحاً “jailbreak” یا “rooting” به این معنی است که آنها می توانند برنامه هایی را روی دستگاه نصب کنند که به طور رسمی نیستند.

افزایش ترافیک داده

نرم افزارهای جاسوسی از حجم غیرعادی بالایی از داده استفاده می کنند. اینها را می توان در هر گوشی بررسی و غیرفعال/محدود کرد.

شما نمی توانید آن را خاموش کنید

نرم افزارهای جاسوسی می توانند از خاموش کردن دستگاه شما جلوگیری کنند. اما اگر زمان زیادی طول بکشد تا خاموش شود از قبل مشکوک است.

صفحه نمایش بدون دلیل روشن می شود

شاید عجیب باشد اگر هیچ اعلانی دریافت نکرده باشید، اما صفحه نمایش گوشی شما همچنان چشمک می زند

پیامک های عجیب

اونایی که حتی یادت نمیاد بفرستی ممکن است شخصی به دستگاه شما دسترسی داشته باشد. آنها می توانند اسکرین شات بگیرند و دستورات مختلفی را به گوشی شما ارسال کنند.

تصحیح خودکار کار نمی کند

اگر غلط‌گیر املا به درستی کار نمی‌کند، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که یک برنامه جاسوسی دائماً آنچه را که در تلفن خود تایپ می‌کنید نظارت می‌کند.

اسکرین شات های بی کیفیت

این همچنین نشانه آن است که کسی می تواند دستگاه شما را ردیابی کند.

هک شدن گوشی نشانه‌های مختلفی دارد. ممکن است یک برنامه جدید به گوشی شما اضافه شود یا ممکن است گوشی دچار هنگ شدن و کندی سرعت شود. در این صورت گوشی موبایل شما به احتمال زیاد هک شده است. در صورتی که به این نکات گفته شده در این مقاله توجه کافی نداشته باشید، بعد از مدت زمان کوتاهی دچار فیشینگ اطلاعاتی خواهید شد. اما آیا این نشانه‌ها و دلیل قطعی هک شدن در تنظیمات گوشی به شکل مشخصی نمایان می‌شود؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه از تنظیمات گوشی بفهمیم که هک شدیم.

تنظیمات باتری یکی از مهمترین بخش‌هایی است که به شما شدن هک گوشی کمک زیادی می‌کند. نشانه های موجود در تنظیمات باتری به مدل گوشی سیستم عامل گوشی اندروید یا اپل مربوط نمی‌شود، بنابراین تنها کافی است در بخش تنظیمات گوشی کلمه Battery را جستجو کنید. سپس بررسی کنید برنامه‌هایی که بیشترین استفاده از باتری را در گوشی شما دارند، کدامند. به عنوان مثال اگر شما اهل استفاده از اینستاگرام باشید، کاملا طبیعی است که بیشترین شارژ باتری را به خود اختصاص دهد؛ اما زمانی که از برنامه ساخت ایموجی استفاده کمی دارید و در رتبه اول استفاده از باتری قرار دارد، نشانه وجود هک و استفاده شخص دیگری از گوشی است.

پس اگر اولین نشانه‌های هک گوشی مانند کندی سرعت، خالی شدن زود به زود باتری و برنامه‌های اضافه شدید، به بخش تنظیمات باتری رفته و بررسی کنید چه برنامه‌هایی در گوشی شما و چند بار در روز استفاده می‌شوند. همجنین بهتر است برای شلوغ نشدن گوشی و ایجاد حواس پرتی، برنامه‌هایی که فضای زیادی نیز اشغال کرده و مصرف باتری بالایی دارند را پاک کنید تا بهتر بتوانید علت اصلی را پیدا کنید.

یکی دیگر از بخش‌هایی که به بررسی هک شدن گوشی کمک خواهد کرد، تنظیمات اینترنت گوشی است. اگر برنامه‌هایی که در بخش قبل توجه شما را به خود جلب می‌کرد، در این بخش هم حضور دارند، به طور قطع گوشی شما هک شده است. برای مثال اگر اینستاگرام بیش از هر برنامه‌ای استفاده شده باشد و تصور کنید هک شده است، رجوع به تنظیمات اینترنت می‌تواند به شما کمک کند. به تنظیمات اینترنت گوشی بروید و میزان مصرف اینترنت هر یک از برنامه‌های گوشی را بررسی کنید و با میزان مصرف باتری مقایسه کنید. اگر شما گوشی آیفون دارید، بهترین کار این است که از سیری بخواهید به شما کمک کند که میزان استفاده از هر برنامه را نشان دهد. برای این کار می‌توانید از عبارت “Siri tell me how much internet is used by each app” استفاده کنید.

اگر گوشی شما اندروید اس، در بخش تنظیمات گوشی سامسونگ یا شیائومی خود، عبارت Data Usage را جستجو کنید. با این کار لیستی از برنامه‌هایی که از اینترنت استفاده می‌کنند، به شما نشان داده می‌شود. اگر شما در این لیست برنامه‌ای مشاهده کردید که مصرف اینترنت آن بالا است و برایتان منطقی نیست، آن را پاک کنید. به عنوان مثال اگر برنامه فیلترشکن بیش از اینستاگرام و واتساپ نصب شده روی گوشی، در حال استفاده از اینترنت است و میزان زیادی از باتری را مصرف می‌کند، احتمال هک و جاسوسی از اطلاعات گوشی شما وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است پروکسی‌ها و فیلترشکن‌های قوی و رایگان معمولا میزان دیتای بسیار کمی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

شاید با خود فکر کنید از آنجایی که در گوشی خود اطلاعات مهمی ندارید، پس احتمال هک شدن توسط افراد غریبه نیز وجود ندارد. باید به شما بگوییم که هدف از هک کردن گوشی، همیشه اطلاعات آن شخص نیست. در بهترین موارد هدف از هک کردن گوشی، استفاده از ظرفیت‌های آزاد گوشی شما است. بدین صورت که اگر شما به این موارد توجه کافی نداشته باشید، پس از مدت کوتاهی متوجه خواهید شد که گوشی شما نه حافظه کافی دارد و نه سرعت مناسبی دارد.

در برخی موارد نیز هدف هک کردن گوشی استفاده از هویت شما و انجام کارهای غیر قانونی و اخاذی از دیگران به اسم شماست. به عبارتی از شما به عنوان یک هویت جعلی استفاده می‌شود تا شخص هک کننده در امان بماند و مسئولیت‌های متعاقب آن متوجه شما باشد. در اینصورت شما با انواع چالش‌ها مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از هک شدن گوشی کافی است به نشانه‌های آن توجه کنید. در ادامه برخی از آنها آورده شده است.

خالی شدن سریع شارژ گوشی: بدافزارها و برنامه‌های تقلبی گاهی اوقات از کدهای مخرب استفاده می‌کنند که تمایل زیادی به تخلیه انرژی و مصرف زیاد باتری دارند.

کندی و هنگ کردن زیاد گوشی موبایل: یک وشی آسیب دیده ممکن است تمام قدرت پردازش خود را به برنامه‌های مخفی هکر بدهد. این می‌تواند باعث کندی گوشی شما به سمت خزیدن شود. یخ زدگی غیرمنتظره، خرابی‌ها و راه اندازی مجدد غیرمنتظره گاهی اوقات می‌توانند از علائم هک شدن گوشی باشند.

فعالیت‌های عجیب و غریب در اکانت‌های مجازی: وقتی یک هکر وارد گوشی شما می‌شود، سعی می‌کند دسترسی به حساب‌های ارزشمند شما را بدزدد. رسانه‌های اجتماعی و ایمیل خود را برای درخواست‌های بازنشانی رمز عبور، مکان‌های غیرمعمول ورود به سیستم یا تأییدیه‌های ثبت نام حساب جدید بررسی کنید.

تماس‌ها یا پیام‌های ناآشنا: هکرها ممکن است با یک SMS ویروسی به گوشی شما ضربه بزنند. از طرف دیگر، آنها می‌توانند با جعل هویت شما برای سرقت اطلاعات شخصی عزیزان شما باشند. مراقب باشید، زیرا هر یک از این روش‌ها مانند پیام‌های خروجی خرده‌های نان باقی می‌گذارد.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار