چگونه گوشی را فلش کنیم؟

فلش کردن یکی از ضرورت‌های استفاده از گوشی تلفن همراه است؛ زیرا ازاین طریق می‌توانیم خیلی از مشکلات این دستگاه را رفع کنیم.

چگونه گوشی را فلش کنیم؟

به گزارش زنهار، فلش کردن یکی از شیوه‌های تعمیر و رفع مشکلات نرم‌افزاری گوشی است و تاثیر زیادی روی سرعت گوشی برجا خواهد گذاشت. برخی اوقات احتمال دارد با فلش کردن گوشی، مشکل دستگاه شما برطرف شود و ناگزیر به پرداخت هزینه‌های سنگین تعمیر تلفن همراه نشوید. در این مقاله، با بهترین و ساده‌ترین روش‌های فلش کردن گوشی آشنا می‌شوید تا خیلی راحت مشکل گوشی خود را برطرف نمایید. البته قبل‌از انجام هرکاری بهتر است با یک متخصص صحبت کنید.

فلش کردن روشی است که به‌کمک آن قادر خواهید بود همه داده‌ها و اطلاعات قرار گرفته روی گوشی را به‌طور کامل حذف کنید. توجه داشته باشید که داده‌ها و اطلاعات پاک شده بعد از فلش گوشی قابل بازیابی نیست. قبل‌ از فلش در صورت نیاز به اطلاعات از آن‌ها یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید. با فلش تلفن همراه می‌توانید از قابلیت‌های مدرن‌تر گوشی استفاده نمایید. برای مثال می‌توانید به جای سیستم عامل اصلی گوشی، کاستوم رام غیررسمی روی آن نصب نمایید. علاوه‌براین، با فلش کردن تلفن همراه، حافظه دستگاه خالی می‌شود و سرعت تلفن همراه شما بالا خواهد رفت.

دلیل فلش کردن گوشی چیست؟

گوشی‌های تلفن همراه بعداز مدتی کار معمولا با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند. فلش کردن یکی از شیوه‌های کاربردی برای برطرف کردن این مشکلات است. اکنون این پرسش مطرح است که چه دلیلی باعث می‌شود گوشی خود را فلش کنیم. قفل شدن موبایل ازطریق اپراتورهای مخابراتی، فراموش کردن رمز گوشی، هنگ کردن گوشی و به‌روزرسانی نامناسب گوشی ازجمله دلایلی است که کاربر را مجبور به فلش گوشی موبایل می‌کند. با فلش کردن شما در هسته سیستم عامل گوشی تلفن همراه تغییراتی اعمال می‌کنید. در واقع مانند این است که ویندوز رایانه را دوباره نصب کنید. فلش گوشی کاری حساس گوشی است و چنان‌چه مراحل آن به‌درستی انجام نشود، احتمال دارد گوشی موبایل شما دیگر بالا نیاید و مجبور به خرید گوشی موبایل شوید.

راه‌های فلش کردن گوشی

برای فلش گوشی تلفن همراه راه‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد. در این قسمت، با 2 روش کاربردی که از بهترین و آسان‌ترین روش‌های فلش گوشی تلفن همراه محسوب می‌شود، آشنا خواهیم شد.

فلش کردن گوشی با استفاده از رایانه

مرحله نخست: بک آپ گرفتن گوشی

بک آپ گرفتن (Backup)، از مهم‌ترین اقدام‌ها پیش‌از آغاز فرآیند فلش کردن گوشی با رایانه است. این عمل، مانع از حذف شدن داده‌ها و اطلاعات گوشی تلفن همراه بعداز انجام پروسه فلش کردن گوشی موبایل می‌شود. در صورت عدم پشتیبان‌گیری، همه اطلاعات و فایل‌های مهم روی گوشی تلفن همراه از بین خواهند رفت. بر این‌ اساس، حتما از داده‌ها و اطلاعات مهم خود یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا بتوانید با به پایان رسیدن مراحل و فرآیند فلش دستگاه، آن‌ها را بازیابی نمایید.

مرحله دوم: روت کردن گوشی موبایل

در این مرحله، باید برای روت کردن (Bootloader Unlocked) گوشی اندرویدی خود اقدام نمایید. بوت لودر تقریبا همان Bios طراحی شده در کامپیوترهای شخصی است. برای انجام مراحل و فرآیند فلش گوشی تلفن همراه، باید در تنظیمات مربوط به بوت لودر تغییراتی لحاظ شود. این مرحله قابلیت شخصی‌سازی و انعطاف‌پذیری گوشی را ممکن می‌سازد. همچنین، این مرحله به‌منظور فلش گوشی تلفن همراه با یک Rom سفارشی انجام می‌شود.

مرحله سوم: دانلود کاستوم رام

دانلود و نصب Custom Rom در مرحله سوم اجرا می‌شود. رام همان بخش نرم‌افزاری تلفن‌های هوشمند بوده که در نقش رابط بین کاربر و سخت‌افزار کار می‌کند. در این بخش، امکان استفاده و بهره بردن از سخت‌افزار سیستم برای کاربران ممکن نیست. MIUI/Carbon /Paranoid، از رام‌های پرکاربرد و محبوب اندروید محسوب می‌شود. رام‌های اندرویدی را ازطریق رایانه دانلود و سپس به گوشی تلفن همراه موردنظر خود انتقال دهید. در این‌جا این نکته وجود دارد که رام انتخابی برای نصب باید حتما با گوشی تلفن همراه موردنظر سازگاری کامل داشته باشد. در غیر این صورت، مراحل و فرایند فلش گوشی تلفن همراه با مشکل روبه‌رو خواهد شد. درنتیجه، قبل‌از اقدام به نصب رام، از سایت دریافت‌کننده و سازگاری آن با تلفن هوشمند خود مطمئن شوید.

مرحله چهارم: بوت کردن گوشی

در این مرحله از فلش کردن گوشی اندرویدی، بوت کردن دستگاه در حالت ریکاوری مورد توجه است. برای طی این مراحل و فرآیند موارد زیر را پی‌گیری کنید:

کلید کاهش صدا و کلید پاور (خاموش و روشن) گوشی موبایل را به صورت هم‌زمان بزنید.

با فشردن کلیدهای مربوطه، منوی بوت لودر روی صفحه‌نمایش گوشی ظاهر می‌شود. برای حرکت کردن به منوهای مختلف این قسمت، باید از کلیدهای کاهش و افزایش صدا کمک بگیرید.

علاوه‌براین، برای انتخاب و وارد شدن به قسمت ریکاوری می‌توان از کلید پاور یا دکمه روشن/ خاموش گوشی استفاده کرد.

-در هنگام وارد شدن به حالت ریکاوری، گزینه‌های مختلفی مثل backup/wipe /install /setting روی منو به‌چشم می‌خورد.

-با استفاده از کلیدهای افزایش و کاهش صدا، امکان حرکت کردن به قسمت‌های مختلف فراهم می‌شود.

در ادامه ازطریق دکمه پاور، به ترتیب گزینه‌های Install و Install zip from sdcard را انتخاب نمایید. بعداز این مرحله، محل ذخیره ROM را پیدا کرده و مراحل نصب آن را با انتخاب دکمه تعبیه شده در پایین صفحه تأیید کنید.

البته باید گفت که نرم‌افزارهای Odin /Emma /Miracle box /SP flash tool، از ابزارهای کاربردی برای فلش کردن گوشی‌های مختلف به‌حساب می‌آید. در این حالت، نرم‌افزار Odin، از ابزارهای محبوب و پرکاربرد در این زمینه محسوب می‌شود.

فلش کردن گوشی بدون رایانه

فلش زدن تلفن همراه به‌صورت دستی و بدون نیاز به رایانه، از دیگر راه‌های کاربردی در این خصوص است. این شیوه برای بسیاری از گوشی‌های تلفن اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این شیوه، نخست باید گوشی خود را خاموش نمایید.

در ادامه، دکمه‌های مربوط به هوم و افزایش صدا Volume up/ home) ) را به‌طور هم‌زمان فشار دهید.

بعدازاین مرحله، کلید پاور تلفن همراه را تا زمان روشن شدن تلفن همراه و ظاهر شدن منوی اندروید، نگه دارید. همچنین برای حرکت بین گزینه‌ها از کلید Volume up/ volume down استفاده نمایید. علاوه‌براین، کلید هوم برای انتخاب گزینه‌های مدنظر کاربرد دارد.

برای ادامه فرآیند Flash کردن تلفن همراه، گزینه Wipe data/ factory rese را انتخاب و دکمه هوم را فشار دهید.

در صفحه باز شده، عبارت Yes – delete all user data را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، مراحل فلش گوشی تلفن همراه اندرویدی شروع می‌شود.

بعداز چند دقیقه (تقریبا 5 تا 8 دقیقه) و به پایان رسیدن این پروسه، باید موبایل خود را خاموش و مجددا راه‌اندازی کنید. با عبور از این مرحله، مراحل فلش تلفن همراه اندرویدی به پایان می‌رسد.

مزایای فلش کردن تلفن همراه

با فلش کردن گوشی تلفن همراه اندرویدی، بسیاری از خطاهای موجود در سیستم عامل موبایل رفع می‌شود. همچنین، انجام این عملیات برای از بین رفتن بدافزارها و ویروس‌های گوشی تلفن همراه کمک شایانی می‌کند. افزون‌براین، میزان مصرف باتری به‌خاطر سبک شدن نرم‌افزار، کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. همچنین از دیگر مزیت‌های مهم فلش کردن گوشی‌های اندرویدی، افزایش سرعت گوشی تلفن همراه، ارتقای نسخه سیستم عامل دستگاه و خالی شدن فضای حافظه است.

معایب فلش تلفن همراه

فلش گوشی علاوه بر مزیت، معایبی نیز دارد. بعضی از مهم‌ترین معایب این عمل عبارتند از:

معمولا بعداز فلش تلفن همراه امکان نصب نسخه پایین‌تری از سیستم عامل روی گوشی موبایل وجود ندارد؛ به‌عبارتی شما قادر نخواهید بود دان گرید کنید.

با فلش تلفن همراه همه داده‌ها و اطلاعات قرار گرفته داخل گوشی موبایل حذف شده و امکان بازیابی آن‌ها نیز وجود ندارد.

فرق فلش کردن و ریست فکتوری موبایل

فلش کردن گوشی تلفن همراه معمولا یک کار مهارت‌محور و حساس است. به همین‌خاطر، باید این فرآیند را به تعمیرکاران حرفه‌ای و متخصصان بسپارید.

مراحل ریست فکتوری موبایل با لمس چند گزینه و به‌سادگی انجام می‌شود و پیچیدگی خاصی ندارد. به همین دلیل، بسیاری از کاربران تازه‌کار نیز امکان انجام ریست فکتوری گوشی اندرویدی خود را خواهند داشت. همچنین در موقع ریست فکتوری نیازی به اتصال موبایل هوشمند به کامپیوترهای شخصی نیست. درحالی‌که انجام مراحل و فرآیند فلش تلفن همراه مستلزم اتصال گوشی به رایانه است. علاوه‌براین، در موقع فلش کردن تلفن همراه همه داده‌ها و اطلاعات گوشی پاک خواهد شد. درنتیجه، در صورت بک آپ نگرفتن، هیچ راهی برای بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت. همچنین در ریست فکتوری، باوجود از بین رفتن اطلاعات و داده‌ها، با استفاده از ترفندهای ویژه، امکان بازیابی اطلاعات برای کاربران محقق می‌شود. علاوه‌براین، تفاوت دیگر فلش کردن و ریست فکتوری تلفن همراه به نوع سیستم عامل دستگاه بر می‌گردد. برعکس سیستم عامل IOS، با فلش کردن دستگاه قابلیت و امکانات جدیدی به سیستم عامل اندروید افزوده خواهد شد

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار