با جدول جدید تقسیم‌ بندی جدید گروه‌های سنی، دیرتر پیر می‌شویم

معاونت بهداشت وزارت بهداشت فهرستی از طبقه‌بندی گروه‌های سنی جدید در کشور را اعلام کرده که نشان می‌دهد جمعیت ایران قرار است دیرتر پیر شوند.

با جدول جدید تقسیم‌ بندی جدید گروه‌های سنی، دیرتر پیر می‌شویم

به گزارش زنهار، بر اساس بخشنامه جدید معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ۱۲ گروه سنی جدید ابلاغ شده و نکته جالب در این تقسیم‌بندی افزایش سن سالمندی است.

پیشتر سازمان جهانی بهداشت ۶۰ سالگی را شروع سالمندی عنوان کرده بود و در ایران هم سالمندی از همین سن آغاز می‌شد اما حالا بر اساس بخشنامه جدید حداقل تا ۶۵ سالگی سالمند نیستید و دوره نوسالمندی‌تان از ۶۵ سالگی تا ۷۵ سالگی خواهد بود.

در این تقسیم‌بندی همچنین فاصله دوره نوزادی و کودکی اصلاح شده، همچنین دوره نوجوانی هم که در دسته‌بندی قبلی ۵ تا ۱۸ سال بود به سه گروه کودکی (۲ تا ۷ سال تمام)، نونهالی (۷ تا ۱۲ سال تمام) و نوجوانی (۱۳ تا ۱۷ سال تمام) تقسیم شده است.

این معاونت همچنین تاکید کرده که شروع دوره میانسالی از ۵۰ سال تمام در نظر گرفته شده و باید از اطلاق میانسال به گروه‌های سنی ۳۰ ساله پرهیز شود.

این در حالی است که جامعه شناسان تغییرات آماری در گروه‌های سنی را حل معضل بحران پیش روی کشور در سالمندی نمی‌دانند. البته بر اساس آخرین داده های آماری از میزان سالمندی کشورها، ایران با ۷.۳۸ درصد سالمند در جایگاه ۹۶ کشورهای دنیا از نظر میزان سالمندی قرار دارد و در حال حضر جزو کشورهای سالمند دنیا محسوب نمی‌شود. اما پیش تر کارشناسان حوزه جمعیت‌شناسی اعلام کرده بودند که با گذر از مرحله جوانی و میانگین سنی حدود 35سال، ایران رسما به مرحله میانسالی رسیده اما حالا با این تغییر گروه‌های سنی، زمان ورود کشور به این دوره قطعا چند سالی دیرتر خواهد بود هر چند که به زودی ورود متولدین دهه ۵۰ و ۶۰ به دور میانسالی یک آمار انفجاری از گروه سالمندی در کشور را رقم خواهد زد و باید برنامه‌ریزی برای بحرانی نشدن این وضعیت در کشور صورت بگیرد.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار