آبروریزی جدید برای آموزش و پرورش: حقوق نجومی این معلم‌ها خبرساز شد

شغل معلمی جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای توسعه‌یافته دارد . به واسطه اهمیتی که این شغل در بین این کشورها دارد، حقوق و دستمزدی هم که برای این قشر تعیین شده است به صورتی است که دغدغه‌های معیشتی آنها را مرتفع کرده است.

آبروریزی جدید برای آموزش و پرورش: حقوق نجومی این معلم‌ها خبرساز شد

به گزارش زنهار، اطلاعات نوشت: با مقایسه میزان حقوق دریافتی معلمان کشور با  حقوق دریافتی معلمان هم‌سطح در کشورهای توسعه‌یافته، قصد داریم به یکی از اصلی‌ترین دلایل بی‌رغبتی افراد  به چنین شغلی در کشور بپردازیم. خبرها حاکی از آن است که در تهران 2000 ردیف استخدامی برای معلمی در تهران بدون متقاضی است. 

انتشار یک فیلم در فضای مجازی کار دست مدیر مدرسه داد

شغل معلمی جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای توسعه‌یافته دارد. به واسطه اهمیتی که این شغل در بین این کشورها دارد،  حقوق و دستمزدی هم که برای این قشر تعیین شده است به صورتی است که دغدغه‌های معیشتی آنها را مرتفع کرده است.  اما در این بین سوئیس و لوکزامبورگ گوی سبقت را از بقیه ربوده‌اند(به صورت میانگین در حدود 90000 دلار در سال).

آمریکا و کانادا جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده‌اند (به صورت میانگین در حدود75000  دلار در سال) . کشور آلمان در بین 10 کشور برتر جایگاه پنجم را با میانگین 55000 دلار در سال به خود اختصاص داده است . در این مقاله شرایط حقوقی معلمان آلمانی را با شرایط مشابه در ایران مقایسه می‌کنیم.

میزان حقوق معلمان آلمانی را می‌توان به صورت عمومی (به شکل اینترنتی) در دفاتر حقوق و دستمزد تخمین زد. با این حال، حقوق معلمان از ایالت به ایالت دیگر بسته به نوع مدرسه، رتبه و سن متفاوت است. در برخی ایالتهای فدرال، برخی از کارکنان آموزشی، کارمندان دولت هستند. آنها درآمد خالص بیشتری دارند زیرا مجبور به پرداخت حق بیمه نیستند.

علاوه بر این، هر ایالت فدرال مقررات خاص خود را در رابطه با ساعات کاری دارد. همه اینها مقایسه حقوق معلمان بین ایالتهای فدرال را بسیار دشوار می‌کند. برای مثال حقوق پایه یک معلم کارمند دولتی در بادن-وورتمبرگ به صورت ناخالص 5587 یورو است - همکار او در زارلند حدود 450 یورو کمتر دارد. 

میزان دستمزد معلم به گروه حقوق بستگی دارد (به عنوان مثال A12، A13)، که می‌تواند وضعیت (کارمندان دولت / شاغل)، رشته / ویژگی‌های تدریس و پیشرفت شغلی (معلم، معلم ارشد ...) را نشان دهد. . بسته به نوع مدرسه، معلمان به گروه‌های حقوقی مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

91030_706

این تکالیف ممکن است در ایالتهای فدرال مختلف، متفاوت باشد. به معلمانی که کارمند دولت هستند، بر اساس کد A  حقوق پرداخت می‌شود، حقوق ناخالص معلمان شاغل معمولاً با این مبالغ مطابقت دارد، اگرچه به طور قابل‌توجهی خالص کمتری برای معلمان شاغل وجود دارد، زیرا حق بیمه تامین اجتماعی از آن کسر می‌گردد.

بسته به ایالت فدرال، معلمان می‌توانند مبالغ رفاهی زیر را در حقوق ناخالص ماهانه خود دریافت کنند:

•کمک هزینه خانواده / کمک هزینه خانواده (معلمان متاهل، احتمالاً سهم مربوط به فرزند)، به عنوان مثال بادن-وورتمبرگ از سال 2020: 150 یورو برای همسر و 130 یورو برای هر فرزند (بیشتر)

•کمک هزینه کودک (تقریباً 180 یورو برای هر کودک)

•پرداخت اضافه کاری، در حال حاضر حدود 30 یورو در بادن-وورتمبرگ

• کمک هزینه شغلی عمومی (معمولاً فقط کارمندان دولت)، همچنین «کمک هزینه ساختاری» - تقریباً 70-90 یورو.

•حقوق تعطیلات، پاداش کریسمس (در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته یا به حقوق استاندارد اضافه شده است، 0٪ تا 30٪)

برای مثال یک معلم 35 ساله کارمند دولتی در دبیرستانی در نوردراین وستفالن، گروه حقوق A13، کلاس مالیاتی I (مجرد بدون فرزند)، 8 سال خدمت، بدون مالیات کلیسا، حقوق ناخالص در حدود 4780 یورو دریافت می کند. 

موارد زیر باید از این مبلغ کسر شود:

•مالیات بر دستمزد (کلاس مالیاتی 1: تقریباً 1020 یورو)

•مالیات همبستگی (تقریباً 50 یورو)

•کمک به بیمه درمانی خصوصی (تقریباً 250-300 یورو)

خالص دریافتی بین 3460 و 3410 است.

با فرض کرایه منزلی 60 متری با تمامی امکانات در این ایالت به مبلغ 2000 یورو و هزینه‌های زندگی متوسط 1000 یورویی، این معلم قادر خواهد بود در ماه در حدود 400 یورو پس‌انداز کند (https://www.lehrerfreund.de/schule/1s/lehrer-gehalt/3707)

برای مقایسه صحیح معلمان کشور عزیزمان با معلمان آلمانی، نمونه‌های واقعی از وضعیت حقوقی معلمان در استان‌های مختلف کشور را باشرایط مشابه در جدول ذیل ارائه کرده‌ایم.  یادآور می‌شود معلمانی که در جدول زیر شرح حقوق‌شان قید گردیده است، 10 سال سابقه خدمت داشته و مدرک دانشگاهی آنها کارشناسی است.

همانطور که مشاهده می‌شود، ناخالص دریافتی در حدود 14میلیون تومان و با اعمال کسورات بین 9 تا 11 میلیون تومان دریافتی یک معلم با سابقه ده سال است. یادآور می‌شود این مبالغ با اعمال مبالغ رتبه‌بندی محاسبه گردیده است.

برخی امتیازات از جمله محاسبه دوران تحصیل در سنوات خدمتی یکی از دلایل ورود افراد به آموزش و پرورش بوده است که در لایحه برنامه هفتم این کمترین مزیت ممکن نیز حذف شده است.

با این توضیح، چه دلیل قانع‌کننده‌ای وجود دارد که افراد تمایلی به حضور در عرصه معلمی در سال‌های پیش رو داشته باشند؟

با توجه به نکات بیان شده، توجه مسئولان ذی‌ربط به شرایط بحرانی معیشتی فرهنگیان می‌بایستی در رأس برنامه‌های دولت و مجلس محترم قرار گیرد چرا که بحران پیش رو، موضوعی نیست که عواقب آن را بتوان پیش‌بینی کرد. این زنگ خطری است که سال‌هاست به صدا درآمده و تورم لجام‌گسیخه فعلی بر شدت آن افزوده است. یادمان باشد که اگر این قشر فرهیخته شکیبایی از خود نشان نمی‌داد ، امروز همه اقشار جامعه شاهد اتفاقات بسیار ناگواری‌تری می‌بودند.

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار