زلزله شدیدتری در راه تهران است؟

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات گفت: با توجه به طول گسل احتمالی زلزله، توان لرزه زائی بالایی برای آن در منطقه ملارد تخمین زده نمی‌شود.

زلزله شدیدتری در راه تهران است؟

به گزارش زنهار؛ علی بیت الهی گفت: براساس اعلام مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه‌ای با بزرگی ۳.۹ در مجاورت غربی ملارد رخ داد (در فاصله ۵ کیلومتری غربی محدوده مرکزی ملارد). عمق کانونی برآورد شده برای این رخداد ۸ کیلومتر و ساعت وقوع آن ۱۰:۲۸:۳۹ بوقت محلی است.

به گفته رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی، فاصله مستقیم رومرکز زلزله ۳.۹ ملارد، با محدوده مرکزی تهران حدود ۵۰ کیلومتر و از نقطه دریاچه شهدای خلیج فارس منطقه ۲۲ تهران، ۳۰ کیلومتر است.

او می گوید: در محدوده اطراف رومرکز و در شرق آن شهر جدید اندیشه و شهریار واقع شده و در غرب رومرکز زلزله شهرک صنعتی صفادشت قرار دارد. نقطه رو مرکزی زلزله با محدوده مرکزی شهر کرج نیز حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. احتمال می‌رود زمین لرزه مذکور، در ساختمان‌های مرتفع واقع در ساختگاه‌های نرم در غرب تهران و جنوب کرج احساس شده باشد. 

 

 بیت الهی گفت: رمرکز زلزله در جنوب امتداد گسل اشتهارد (حسامی، پژوهشگاه زلزله) و در راستای امتداد گسل چاقو (شیخ الاسلامی و همکاران، سازمان زمین شناسی) واقع شده است.

 رئیس زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی  گفت: احتمال داده می‌شود جنبائی نقطه انتهایی شرقی گسله چاقو موجب رخداد این زمین لرزه باشد.با توجه به طول گسل احتمالی مسبب زلزله، توان لرزه زائی بالائی برای آن تخمین زده نمی‌شود.

 او گفت : بخش شرقی شهریار، ملارد، اندیشه و بطور کلی جنوب کرج، محدوده‌ای تکتونیزه با گسله‌های نه چندان به دقت شناسائی شده است و ضرورت دارد شناسائی دقیق و میدانی گسله‌های این محدوده و پایش لرزه‌ای آن‌ها با توجه به تمرکز جمعیتی موجود در محدوده، بطور جدی در دستور کار قرار گیرد. 

    دیدگاه شما
    پربازدیدترین اخبار